https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_4dc8e200eb5645c5d02c535ba_o.jpg
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən keçirilən “Code For Future” layihəsinin yalnız Universitet deyil, bütün ölkə üçün önəmli olduğunu deyib. Bildirib ki, ali təhsil müəssisələrinin məqsədi əmək bazarının tələblərinə cavab verən kadrlar hazırlamaqdır. Bu layihə də həmin məqsədə xidmət edir və uğurla icra edilir: “Universitetimizdə “Code For Future”dən sonra “DevEducation” IT kolleci, “Codelandia” kimi layihələr tələbələrimiz üçün yeni imkanlar açıb. Bütün bu təşəbbüslərin keçirilməsində və davam etdirilməsində göstərilən dəstəyə görə Elm və Təhsil Nazirliyinə təşəkkür edirik”.
BDU rektorunun rəqəmsallaşdırma və informasiya texnologiyaları üzrə müşaviri Şəbnəm Səfərova “Code For Future” layihəsinin 2021-ci ildən uğurla icra olunduğunu və tələbələrin İT biliklərinin artırılmasında böyük rol oynadığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, layihənin ötənilki məzunları bu gün həmin layihədə müəllim kimi tədris prosesinə cəlb olunublar. Layihənin uğurlu nəticəsi məzunların 90%-dən çoxunun məşğulluq prosesinə cəlb olunmasıdır. Bu, həm də davamlılığın nəticəsidir. Artıq VI sənaye inqilabının astanasında olan və süni intellekt ilə əhatə olunan dünyada sürətlə inkişaf edən IT sahəsi tələbat deyil, zərurətdir: ““Code For Future” layihəsinin məzunlarını BDU-da yüksəkixtisaslı kadr potensialının artırılması işində yaxından iştirakını görməyi arzu edirik”.
“Code Academy”nin biznesin inkişafı üzrə baş direktoru və Akademik şöbənin rəhbəri Tuğrul Kapucuoğlu üç ildən çoxdur davam edən layihənin nəticələri ilə qürur duyduğunu deyib. O bildirib ki, bu illər ərzində ölkənin 6 üniversiteti üzrə 3 minə yaxın tələbəsi olan “Code For Future”nin məzunlarının əldə etdiyi beynəlxalq sertifikatlar uğurdan xəbər verir: “Məzunlarımıza və layihəmizə qoşulacaq yeni tələbələrə uğurlar arzulayırıq”.
“Code For Future” layihəsinin ötən proqramlarının məzunu olan Elnur Hüseynov uğur hekayəsini bölüşüb, layihədən maksimum yararlanmağı tövsiyə edib.
“Code For Future” layihəsinin baş koordinatoru Asya Rüstəmova Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya tərəfindən layihənin mindən çox məzunu arasında apardığı statistik məlumatlardan ibarət təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, 2021-ci ildən “Code For Future” layihəsinin 2658 məzunu olub ki, onun da 515 nəfəri BDU-nun tələbə və məzunlarıdır. 150 tələbə də beynəlxalq sertifikat əldə edib ki, bu da çox yüksək nəticədir.
Daha sonra layihə çərçivəsində tədrisi başa vuran BDU-nun Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin və SABAH qruplarının “Kompüter elmləri” ixtisasının III kurs tələbələri İzafə Tağıyeva və Ayla Atakişiyevanın hazırladıqları layihələrin təqdimatı keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_4dc8e200eb5645c5d02c535ba_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся очередной выпускной день проекта «Code For Future».
Выступая на церемонии, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что проект «Code For Future» важен не только для университета, но и для всей страны. Он заявил, что цель высших учебных заведений — подготовка кадров, отвечающих требованиям рынка труда. Этот проект также служит этой цели и успешно реализуется: «После «Code For Future» в нашем университете такие проекты, как IT-колледж «DevEducation» и «Codelandia» открыли новые возможности для наших студентов. «Мы благодарим Министерство науки и образования за поддержку, оказанную в реализации и продолжении всех этих инициатив».
Советник ректора БГУ Шебнем Сафарова подчеркнула, что проект «Code For Future» успешно реализуется с 2021 года и играет большую роль в повышении уровня знаний студентов в сфере ИТ. Она отметила, что выпускники проекта прошлого года теперь вовлечены в учебный процесс в качестве преподавателей этого проекта. Успешным результатом проекта является вовлечение более 90% выпускников в процесс трудоустройства. Это также является результатом преемственности. В мире, уже стоящем на пороге 6-й промышленной революции и окруженном искусственным интеллектом, стремительно развивающаяся сфера ИТ является не требованием, а необходимостью: «Мы хотели бы видеть выпускников проекта «Code For Future» вплотную вовлеченными в повышение потенциала высококвалифицированных кадров БГУ».
Сотрудник Code Academy Тугрул Капуджуоглу сказал, что гордится результатами проекта. Он отметил, что международные сертификаты, полученные выпускниками «Code For Future», в котором обучаются около 3000 студентов из 6 вузов страны, являются свидетельством успеха: «Мы желаем успехов нашим выпускникам и новым студентам, которые присоединятся к нашему проекту».
Эльнур Гусейнов, выпускник прошлых программ проекта «Code For Future», поделился своей историей успеха и порекомендовал извлечь максимальную пользу из проекта.
Сотрудник проекта «Code For Future» Ася Рустамова выступила с презентацией, содержащей статистические данные опроса, проведенного среди более тысячи выпускников проекта Национальной обсерваторией по рынку труда и проблемам социальной защиты при Министерстве труда и социальной защиты населения. Она отметила, что с 2021 года выпускниками проекта «Code For Future» стали 2658 человек, 515 из которых — студенты и выпускники БГУ. 150 студентов также получили международные сертификаты, что является очень высоким результатом.
Затем состоялась презентация проектов, подготовленных студентками факультета прикладной математики и кибернетики и групп SABAH БГУ Изафой Тагиевой и Айлой Атакишиевой, завершившими обучение в рамках проекта.
В завершение мероприятия состоялось вручение сертификатов студентам БГУ, окончившим программу «Code For Future».