https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_0f09f81db84616c10de517d9b_o.jpg
Aprelin 25-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə Azərbaycan parlament nümayəndə heyəti Roma Papası Fransiskin dəfn mərasimində iştirak etmək üçün Vatikana səfərə gəlib.
Roma şəhərinin beynəlxalq hava limanında Milli Məclisin nümayəndə heyətini Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfiri İlqar Muxtarov, ölkəmizin İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov və Vatikan rəsmiləri qarşılayıblar.
Milli Məclisin sədri aprelin 26-da Santa Maria Maggiore bazilikasında keçiriləcək dəfn mərasimində ölkəmizi təmsil edəcək, Roma Papasının son mənzilə yola salınması tədbirlərinə qatılacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_0f09f81db84616c10de517d9b_o.jpg
The parliamentary delegation of Azerbaijan led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova arrived in the Vatican on 25 April to take part in the funeral ceremony for the Pope Francis.
The delegation of the Milli Majlis were welcomed at the international airport of Rome by the ambassador of Azerbaijan to the Holy See Ilgar Mukhtarov, our ambassador to Italy Rashad Aslanov and officials of the Vatican.
The Speaker of the Milli Majlis will be representing our country at the funeral ceremony at the Basilica Santa Maria Maggiore on 26 April. Also, she will attend the farewell proceedings for the Pope.