https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_cd4a2278e08c13c6910b26726_o.jpg
Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqi (AZCON Holding) tərkibində fəaliyyət göstərən “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza dövlət və özəl sektordakı elektron xidmətlərə əlçatanlığı artırmağa davam edir.
2025-ci ildə çoxsaylı elektron xidmətləri özündə birləşdirən “digital.login” vahid giriş platformasına daxilolmaların *35,55 faiz*-i “SİMA İmza” ilə həyata keçirilib. Bu, SİMA rəqəmsal imzanın yaradıldığı 2022-ci illə müqayisədə *118 dəfə* artım deməkdir.
Hazırda “digital.login” vahid giriş platformasında *150-dən* çox dövlət və özəl qurumun elektron xidmətlərinə SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə əlçatanlıq mümkündür.
Qeyd edək ki, “SİMA İmza” mobil tətbiqinin endirilmə sayı *4 milyona* yaxındır. Yeni nəsil rəqəmsal imza ilə tərəfdaşlıq edən dövlət və özəl qurumların sayı *70-i* ötüb. Ölkə qanunvericiliyinə edilən müvafiq dəyişiklikdən sonra əmək müqavilələrinin *98 faizi* (2 milyona yaxın şəxs tərəfindən) “SİMA İmza” ilə elektron şəkildə imzalanıb. SİMA ilə həyata keçirilmiş ümumi tranzaksiya sayı isə *36 milyonu* ötüb.
Qeyd edək ki, “SİMA İmza” ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, xidmət göstərənlərin iş yükü və xərcləri azalır. Dövlət və özəl sektorda vətəndaşların və qurumların rəqəmsal əməliyyatlarını asanlaşdırır. Azərbaycan vətəndaşları, Azərbaycanda qanuni əsaslarla yaşayan əcnəbilər, fərdi sahibkarlar və hüquqi şəxslər olduqları yerdən elektron xidmətlərdən yararlanırlar.
“SİMA İmza” istifadə rahatlığı, sürət və təhlükəsizlik baxımından dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həm vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəlməsinə, həm də şəxslərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun aktivləşməsinə təkan verib. Mobil tətbiqi yükləməklə əldə olunan yeni nəsil rəqəmsal imza vətəndaşlar üçün ödənişsizdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_cd4a2278e08c13c6910b26726_o.jpg
The new-generation digital signature, SİMA, developed by "AzInTelecom" LLC operating under Azerbaijan Transport and Communications Holding (AZCON Holding), continues to enhance accessibility to electronic services in both the public and private sectors.
In 2025, 35.55% of logins to the unified access platform "digital.login," which integrates numerous electronic services, were carried out using "SİMA İmza." This represents a 118-fold increase compared to 2022 when the SİMA digital signature was first introduced.
Currently, more than 150 public and private organizations' electronic services can be accessed via the "digital.login" unified access platform using the SİMA new-generation digital signature.
It should be noted that the number of downloads of the "SİMA İmza" mobile application has approached 4 million. The number of public and private organizations partnering with the new-generation digital signature has exceeded 70. Following recent changes to national legislation, 98% of employment contracts (by nearly 2 million individuals) have been signed electronically through "SİMA İmza." The total number of transactions conducted via SİMA has exceeded 36 million.
"SİMA İmza" eliminates citizens' dependence on service centers, reducing the workload and costs of service providers. It simplifies digital operations for citizens and institutions in both the public and private sectors. Azerbaijani citizens, foreigners legally residing in Azerbaijan, individual entrepreneurs, and legal entities can benefit from electronic services wherever they are.
Regarding user convenience, speed, and security, "SİMA İmza" has contributed to increasing citizen satisfaction and activating individuals' roles within the digital government concept through public-private partnerships. The new-generation digital signature, obtainable by downloading the mobile application, is free of charge for citizens.