https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_cd4a2278e08c13c6910b26726_o.jpg
Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqi (AZCON Holding) tərkibində fəaliyyət göstərən “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza dövlət və özəl sektordakı elektron xidmətlərə əlçatanlığı artırmağa davam edir.
2025-ci ildə çoxsaylı elektron xidmətləri özündə birləşdirən “digital.login” vahid giriş platformasına daxilolmaların *35,55 faiz*-i “SİMA İmza” ilə həyata keçirilib. Bu, SİMA rəqəmsal imzanın yaradıldığı 2022-ci illə müqayisədə *118 dəfə* artım deməkdir.
Hazırda “digital.login” vahid giriş platformasında *150-dən* çox dövlət və özəl qurumun elektron xidmətlərinə SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə əlçatanlıq mümkündür.
Qeyd edək ki, “SİMA İmza” mobil tətbiqinin endirilmə sayı *4 milyona* yaxındır. Yeni nəsil rəqəmsal imza ilə tərəfdaşlıq edən dövlət və özəl qurumların sayı *70-i* ötüb. Ölkə qanunvericiliyinə edilən müvafiq dəyişiklikdən sonra əmək müqavilələrinin *98 faizi* (2 milyona yaxın şəxs tərəfindən) “SİMA İmza” ilə elektron şəkildə imzalanıb. SİMA ilə həyata keçirilmiş ümumi tranzaksiya sayı isə *36 milyonu* ötüb.
Qeyd edək ki, “SİMA İmza” ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, xidmət göstərənlərin iş yükü və xərcləri azalır. Dövlət və özəl sektorda vətəndaşların və qurumların rəqəmsal əməliyyatlarını asanlaşdırır. Azərbaycan vətəndaşları, Azərbaycanda qanuni əsaslarla yaşayan əcnəbilər, fərdi sahibkarlar və hüquqi şəxslər olduqları yerdən elektron xidmətlərdən yararlanırlar.
“SİMA İmza” istifadə rahatlığı, sürət və təhlükəsizlik baxımından dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həm vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəlməsinə, həm də şəxslərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun aktivləşməsinə təkan verib. Mobil tətbiqi yükləməklə əldə olunan yeni nəsil rəqəmsal imza vətəndaşlar üçün ödənişsizdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_cd4a2278e08c13c6910b26726_o.jpg
Цифровая подпись нового поколения — SİMA, разработанная ООО "AzInTelecom", функционирующим в составе Холдинга транспорта и коммуникаций Азербайджана (AZCON Holding), продолжает расширять доступ к электронным услугам как в государственном, так и в частном секторе.
В 2025 году 35,55% входов на единую платформу доступа "digital.login", объединяющую многочисленные электронные услуги, были осуществлены с использованием "SİMA İmza". Это свидетельствует о 118-кратном росте по сравнению с 2022 годом, когда цифровая подпись SİMA была впервые представлена.
На сегодняшний день с помощью SİMA можно пользоваться электронными услугами более 150 государственных и частных организаций через платформу "digital.login".
Следует отметить, что количество загрузок мобильного приложения "SİMA İmza" приближается к 4 миллионам. Число государственных и частных организаций, сотрудничающих с данной цифровой подписью, превысило 70. После недавних изменений в национальном законодательстве 98% трудовых договоров (почти 2 миллиона человек) были подписаны в электронном формате с использованием "SİMA İmza". Общее количество транзакций, выполненных через SİMA, превысило 36 миллионов.
"SİMA İmza" устраняет зависимость пользователей от центров обслуживания, снижает нагрузку и расходы учреждений. Данное решение упрощает цифровые операции как для граждан, так и для организаций в государственных и частных секторах. Граждане Азербайджана, иностранцы, законно проживающие в стране, индивидуальные предприниматели и юридические лица могут пользоваться электронными услугами независимо от местонахождения.
"SİMA İmza" сочетает в себе удобство, высокую скорость и надёжность, создавая условия для более активного участия пользователей в формировании цифрового государства на основе сотрудничества государственного и частного секторов. Цифровая подпись нового поколения, доступная при загрузке мобильного приложения, предоставляется гражданам бесплатно.