https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_94cdab53db50f37d3501b54fa_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC-nin prezidenti Samir Rzayev ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli arasında hava nəqliyyatı sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq və tərəfdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Səudiyyə Ərəbistanı arasında hava əlaqələrinin inkişaf perspektivləri geniş şəkildə müzakirə edilib. Sərnişin axınının artırılması və aviasiya sahəsində tərəfdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsinin ölkələr arasında turizm və iqtisadi əlaqələrin inkişafına müsbət təsir göstərəcəyi bildirilib.
Bu kontekstdə qeyd olunub ki, ötən il Azərbaycana Səudiyyə Ərəbistanı Krallığından 94 300 turist səfər edib. Bu göstərici iki ölkə arasında əməkdaşlığın və qarşılıqlı marağın artdığını təsdiqləyir.
Qeyd edək ki, hazırda AZAL Bakı-Dammam-Bakı marşrutu üzrə həftədə 2 dəfə – bazar ertəsi və cümə günləri, Ər-Riyad istiqamətində isə həftədə 3 dəfə – bazar ertəsi, çərşənbə və şənbə günləri reyslər həyata keçirir.
Görüşdə Azərbaycanın Səudiyyə Ərəbistanı ilə olan hava əlaqələrinin möhkəmləndiyi və qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndiyi xüsusi olaraq vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_94cdab53db50f37d3501b54fa_o.jpg
A meeting was held between the President of “Azerbaijan Airlines” CJSC, Samir Rzayev, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia to Azerbaijan, Essam bin Saleh Al-Jutaili, during which the parties exchanged views on strengthening cooperation and partnership in the field of air transportation.
During the meeting, the prospects for the development of air connectivity between Azerbaijan and Saudi Arabia were discussed in detail. The importance of increasing passenger traffic and further enhancing partnerships in the aviation sector was emphasized. It was noted that strengthening mutual ties will have a positive impact on the development of tourism and economic relations between the two countries.
In this context, it was mentioned that 94,300 tourists from Saudi Arabia visited Azerbaijan last year, which confirms the growing cooperation and mutual interest between the two countries.
It should be noted that AZAL currently operates flights on the Baku-Dammam-Baku route twice a week – on Mondays and Fridays – and to Riyadh three times a week – on Mondays, Wednesdays, and Saturdays.
The meeting highlighted the strengthening of Azerbaijan’s air connections with Saudi Arabia and the expansion of cooperation.