https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_951b0c886dc797eb8f54dbc72_o.jpg
13 fevral 2003-cü il tarixində din, mədəniyyət və sivilizasiyaların yaxınlaşmasında mühüm rol oynamış Beynəlxalq sülh və həmrəylik konfransında Qazaxıstanda dünya və ənənəvi dini liderlərinin qurultayının keçirilməsi təşəbbüsü irəli sürülüb.
Qazaxıstanın uğurların və yeni təşəbbüslərinə etimadın dünya tərəfindən tanınması ABŞ, Rusiya, Fransa, İtaliya, Səudiyyə Ərəbistanı, Misir, Polşa, Almaniya dövlət başçıları, böyük beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri tərəfindən qurultaya öz salamlarının göndərilməsi təsdiq edir.
2003-cü ilin sentyabrında keçirilən dünya və ənənəvi dinlərin liderlərinin I Qurultayı unikal hadisəyə çevrildi: ilk dəfə olaraq dini cəmeənin bütün nümayəndələri bir masa arxasında toplaşıblar.
Birinci Qurultayın əhəmiyyəti onun konseptual ideyasında idi – dinlərin dialoqu mübahisələrin həlli və terrora qarşı mübarizə üçün səmərəli vasitədir. Birinci konqresin məqsədi daimi beynəlxalq institutun yaradılması və dini dialoqun təmin edilməsi və razılaşdırılmış qərarların qəbul edilməsi üçün dünyada ümumi oriyentirlərin tapılması idi.
I Qurultay dini liderlərin gələcəkdə ahəngdar dünyanın əsası kimi cəmiyyətlərdə həmrəylik və sabitliyin təmin edilməsi üçün birgə tədbirlər barədə bəyanatlarını əks etdirən bəyannamənin qəbulu ilə başa çatıb. Bundan başqa, dinlərarası forumun mütəmadi əsasda, üç ildə bir dəfə keçirilməsi, və beynəlxalq və konfessiyalararası dialoqun daimi fəaliyyət göstərən orqanı – Qurultay Katibliyin yaradılması barədə qərar qəbul edilib. Bununla da Qurultay sistemli məsələlərinin həlli üçün işçi dialoq meydançasının potensialını qazandı.
Dünya və ənənəvi dini liderlərinin II Qurultayı 2006–cı ilin sentyabrında “Dini etiqad azadlığı və digər dinlərə sitayiş edənlərə qarşı hörmət” və “Beynəlxalq təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsində dini liderlərin rolu” istiqamətlər üzrə bu tədbir üçün xüsusi olaraq inşa edilmiş yeni binada - Sülh və razılıq sarayında keçirilib.
Qurultayın ilk günlərində iştirakçıların öz işlərində rəhbər tutduqları əsas komponentləri özündə əks etdirən “Dinlərarası dialoq prinsipləri” sənədi qəbul edilib. Bundan başqa, qlobal quruluşunun təmin edilməsində dünya və ənənəvi dini liderlərin rolunun və missiyasının gücləndirilməsinə yönələn bə müasir dünyada dinin rolunu tanıyan yekun sənədi qəbul edilib.
II Qurultay iştirakçıları bütün dinlərin və etnik qrupların nümayəndələrini mədəni və dini fərqliliklər zəminində münaqişələrin qarşısını almağa çağıran birgə bəyannamə də qəbul ediblər.
Dünya və ənənəvi dini liderlərinin 2009-cu ilin iyulunda keçirilən III Qurultayının müzakirə mərkəzində Konqresin formatına müəyyən dəyişikliklər edilmiş “Dözümlülük, qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq dünyasının qurulmasında dini liderlərin rolu” mövzusu olub. Bu qurultayın yeniliklər sırasında seksiya iclasları olub.
Tədbirin sonunda dünya birliyini dini liderlərin və təşkilatların məhsuldar dinlərarası dialoqun qurmasına, dinlər və sivilizasiyalar dialoqunun dəstəklənməsinə yardım edilməsi üçün səylərini daim dəstəkləməyə və təşviq etməyə çağıran yekun birgə sənəd qəbul edilib.
Qurultayın yekunu olaraq, mədəniyyətlərin dialoquna və iqtisadi əməkdaşlığa istiqamətlənmiş digər beynəlxalq təşkilatlarla dialoq və əməkdaşlığı təmin etmək üçün Dini Liderlər Şurasının yaradılması təklifi irəli sürülüb.
Öz növbəsində, Dünya və ənənəvi dini liderlərinin “Sülh və razılıq bəşəriyyətin seçimi kimi” mövzusunda IV Qurultayı 2012-ci ilin mayında keçirilib və tədbirdə bəşəriyyətin təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsində, dialoqun və qarşılıqlı anlayışın yaxşılaşdırılmasında dini liderlərin vacib rolu vurğulanıb.
IV Qurultayın ən mühüm təşəbbüslərindən biri qlobal tolerantlığın və etimadın formalaşmasına və möhkəmləndirilməsinə həsr olunmuş vahid G-Global elektron portalı çərçivəsində internet resursunun yaradılması oldu.
“Dini liderlərinin və siyasi xadimlərin sülh və inkişaf naminə dialoqu” - 2015-ci ilin iyununda Dünya və ənənəvi dini liderlərinin V Qurultayının mövzusu məhz belə səslənirdi.
V Qurultay iştirakçılarının formalaşdırdığı Bəyannamənin prinsiplərindən biri hərbi münaqişə tərəflərinin toqquşmaları dayandırmaq və danışıqlar vasitəsilə zorakılığın dayandırılması, dinc əhalinin müdafiəsi haqqında sazişlərin hazırlamaq çağırışına əsaslanırdı.
2018–ci ilin oktyabr ayında keçirilən VI Qurultayının əsas mövzusu olan “Dini liderlər təhlükəsiz sülh naminə” mövzusu ilə yekdilliklə razılaşaraq, iştirakçılar mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların yaxınlaşması məsələlərini müzakirə ediblər, qlobal təhlükəsizlik və ekstremizm və terrorizmə qarşı mübarizə tədbirlərindən söhbət açıblar.
Dünya və ənənəvi dini liderlərinin VI Qurultayının işinin nəticələri göstərdi ki, qarşılıqlı fəaliyyətin yeni səviyyəsinə çıxması labüddür. Qurultay iştirakçılarının Bəyannaməsində vurğulanıb ki, bütün dini liderlər dünya birliyinə, insanlara, dövlətlərə sülh və təhlükəsizlik çağırışı ilə müraciət etməlidirlər.
Səslənən təşəbbüslərin birgə həyata keçirilməsi üçün VI Qurultay nümayəndələri dinlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun inkişafına dair N.Nazarbayev Mərkəzinin təsis edilməsi barədə təklif irəli sürdülər.
2021-ci ildə Qurultay Katibliyinin XIX iclasında Qurultayın VII iclasının mövzusu müəyyənləşdirildi: “Postpandemiya dövründə bəşəriyyətin sosial-mənəvi inkişafında dünya və ənənəvi konfessiyaların liderlərinin rolu”, o cümlədən Qurultayın 14-15 sentyabr 2022-ci il tarixlərində Nur-Sultanda keçirilməsi tarixləri təsdiq edildi.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_951b0c886dc797eb8f54dbc72_o.jpg
13 февраля 2003 года на Международной конференции мира и согласия, сыгравшей важную роль в сближении религии, культур и цивилизаций было инициировано проведение в Казахстане Съезда лидеров мировых и традиционных религий.
О мировом признании успехов и доверия к новым инициативам Казахстана свидетельствует, что свои приветствия в адрес Съезда направили главы США, России, Франции, Италии, Саудовской Аравии, Египта, Польши, Германии, руководители крупных международных организаций.
I Съезд лидеров мировых и традиционных религий, состоявшийся в сентябре 2003 года, стал уникальным событием: впервые за одним столом собрались представители всего религиозного мира.
Значение первого Съезда заключалось в его концептуальной идее – диалог религий – эффективный инструмент для разрешения споров и противодействия террору. Целью первого конгресса было найти общие ориентиры в мире для создания постоянного международного института и обеспечения религиозного диалога и принятия согласованных решений.
I Съезд завершился принятием декларации, в которой духовные лидеры сделали заявления о совместных действиях по обеспечению согласия и стабильности в обществах как основы гармоничного мира в будущем. Кроме того, была закреплена решение проводить межрелигиозный форум на регулярной основе – раз в три года – и создать постоянно действующий орган международного и межконфессионального диалога Секретариат Съезда. Тем самым Съезд получил потенциал рабочей диалоговой площадки для решения системных задач.
II Съезд лидеров мировых и традиционных религий в сентябре 2006 года, работа которого велась по двум направлениям: «Свобода вероисповедания и уважение последователей других религий» и «Роль религиозных лидеров в укреплении международной безопасности», проходил в новом здании, построенном специально для данного события – во Дворце мира и согласия.
С самого первого дня Съезда был принят документ «Принципы межрелигиозного диалога», содержащий основные компоненты, которыми руководствовались участники в своей работе. Помимо этого, был принят итоговый документ, признающий роль религии в современном мире, который направлен на усиление роли и миссии лидеров мировых и традиционных религий в установлении глобального порядка.
Участники II Съезда также приняли совместную декларацию, призывающую представителей всех религий и этнических групп предотвращать конфликты на почве культурных и религиозных различий.
В центре обсуждения III Съезда лидеров мировых и традиционных религий, состоявшегося в июле 2009 года, была тема «Роль религиозных лидеров в построении мира терпимости, взаимного уважения и сотрудничества», где были внесены определенные изменения в формат конгресса. На данном Съезде нововведениями стали секционные заседания.
По завершению мероприятия был принят итоговый совместный документ, призывающий мировое сообщество постоянно поддерживать и продвигать усилия религиозных лидеров и организаций по установлению плодотворного межрелигиозного диалога, способствовать поддержанию диалога религий и цивилизаций.
Итогом съезда стало внесение предложения о создании Совета религиозных лидеров для обеспечения диалога и сотрудничества с другими международными организациями, работа которого направлена на диалог культур и экономическое сотрудничество.
В свою очередь, IV Съезд лидеров мировых и традиционных религий «Мир и согласие как выбор человечества» состоялся в мае 2012 года, на котором была подчеркнута важная роль религиозных лидеров в укреплении безопасности человечества, улучшении диалога и взаимопонимания.
Одной из важнейших инициатив IV Съезда стало создание Интернет-ресурса в рамках единого электронного портала G-Global, посвященного формированию и укреплению глобальной толерантности и доверия.
«Диалог религиозных лидеров и политических деятелей во имя мира и развития» именно так звучала тема V Съезда лидеров мировых и традиционных религий в июне 2015 года.
Один из принципов декларации, сформулированный участниками V Съезда основывался на призыве сторон военных конфликтов прекратить столкновения и посредством переговоров выработать соглашения о прекращении насилия, защите мирных граждан.
В октябре 2018 года выражая единогласное согласие и акцентируя внимание на главной теме VI Съезда «Религиозные лидеры – за безопасный мир», участники обсудили вопросы сближения культур и цивилизаций, говорили о глобальной безопасности и мерах по борьбе с экстремизмом и терроризмом.
Результаты работы VI Съезда лидеров мировых и традиционных религий показали, что необходимо выходить на новый уровень взаимодействия. В Декларации участников Съезда подчеркнуто, что всем духовным лидерам необходимо обратиться к мировому сообществу, людям, государствам с призывом о мире и безопасности.
Для совместной реализации озвученных инициатив, делегаты VI Съезда выдвинули предложение об учреждении Центра Н. Назарбаева по развитию межконфессионального и межцивилизационного диалога.
В 2021 году на XIX заседании Секретариата Съезда была определена тема предстоящего VII заседания Съезда: «Роль лидеров мировых и традиционных конфессий в социально-духовном развитии человечества в постпандемийный период», а также утверждена дата проведения 14-15 сентября 2022 года в Нур-Султане.