https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4c10cf20ef8893117dd0d42ca_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Gürcüstan Respublikasının Beynəlxalq Qara Dəniz Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Beynəlxalq Qara Dəniz Universitetinin rektoru Kakha Shengelia imzalayıb.
Memorandumda hǝr iki universitetin nǝzdindǝ olan fakültǝ, institut vǝ kolleclǝrdǝ təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi vǝ beynǝlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihǝlǝrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kursların, təlimlərin keçirilməsi, ortaq elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. Elmi jurnallarda birgə nəşrlər, ortaq akademik proqramların, tədris planlarının və sillabusların hazırlanması, təlimlərin keçirilməsi, akademik, inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də memorandumda öz əksini tapıb.
Əsası 1995-ci ildə qoyulmuş Beynəlxalq Qara Dəniz Universiteti Gürcüstanın nüfuzlu universitetlərindən biridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4c10cf20ef8893117dd0d42ca_o.jpg
Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Международным черноморским университетом Грузии подписан меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и ректор Международного черноморского университета Каха Шенгелия.
Меморандум предусматривает проведение совместных проектов, конференций, выставок, семинаров, симпозиумов, краткосрочных курсов, тренингов, а также совместных научных исследований. В меморандуме также отражены такие вопросы, как совместные публикации в научных журналах, разработка совместных академических программ, учебных планов и программ, обучение, обмен научными и административными сотрудниками, студентами, магистрантами, докторантами и исследователями.
Международный черноморский университет, основанный в 1995 году, является одним из самых престижных вузов Грузии.