https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4ea7f2ae8245799bf0617dfd6_o.jpg
Mirzə Uluqbəy adına Özbək Milli Universitetinin nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində olub.
Mirzə Uluqbəy adına Özbək Milli Universitetinin Psixologiya kafedrasının müdiri, professor Dilbər Muxammedova, kafedranın professoru Ruxsora Kudratullayeva, dosent Aziza Turakulova və baş müəllim Diera Xodjakulova fakültə rəhbərliyi və kafedra müdirləri ilə görüşüblər.
Görüş zamanı Azərbaycan və Özbəkistan ali təhsil müəssisələrinin professor-müəllim heyətləri arasında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb, ailə dəyərləri, gender problemləri və psixoloji tədqiqatlar sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Tərəflər Azərbaycan və özbək xalqlarının ailə dəyərlərinin ümumi və fərqli cəhətlərinin öyrənilməsi istiqamətində birgə elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Fakültə dekanı Rövşən Cavadov qonaqlara bu istiqamətdə görüləcək işlərin perspektivləri barədə ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, ortaq mədəni və mənəvi dəyərlərə əsaslanan elmi əməkdaşlıq iki qardaş xalq arasında elmi və dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verə bilər. Bununla yanaşı, hər iki xalqa xas olan gender problemlərinin tədqiqi bu sahədə birgə tədbirlərin hazırlanması üçün elmi əsaslar yaradacaq.
Səfər çərçivəsində özbək alimlər fakültədə tədris prosesi ilə yaxından tanış olub, tələbələrlə görüşüblər.

Сотрудники Национального университета Узбекистана посетили БГУ
Сотрудники Национального университета Узбекистана посетили БГУ Сотрудники Национального университета Узбекистана посетили БГУ
Делегация Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека посетила факультет социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ).
Гости - заведующая кафедрой психологии Дильбер Мухаммедова, профессор кафедры Рухсора Кудратуллаева, доцент Азиза Туракулова и старший преподаватель Диера Ходжакулова встретились с руководством факультета и заведующими кафедрами.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями и обсуждение возможностей сотрудничества в области семейных ценностей, гендерных вопросов и психологических исследований. Стороны договорились проводить совместные научные исследования по изучению общих и различных аспектов семейных ценностей.
Декан факультета Ровшан Джавадов предоставил гостям подробную информацию о перспективах работы в этом направлении. Он отметил, что научное сотрудничество может внести значительный вклад в укрепление научных и дружеских связей между двумя братскими народами.