https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_349bd356680078a8b53754fcf_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin Fəlsəfə kafedrasının təşəbbüsü ilə Miçiqan Dövlət Universitetinin professoru Douglas K. Hartman, İstanbul Boğaziçi Universitetinin Təhsil fakültəsinin dekanı, doktor Dilək Altun "Universitet müəllimlərinə səlahiyyət verən süni intellektlə təkmilləşdirilmiş peşəkar inkişafın layihələndirilməsi" mövzusunda "Fəlsəfə" ixtisasında təhsil alan tələbələr üçün ustad dərsi keçiblər.
Professor Douglas K. Hartman çıxışında süni intellekt texnologiyalarının təhsil sahəsində tətbiqinin müasir dövrdə əsaslı dəyişikliklərə səbəb olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, bu texnologiyalar təhsilin keyfiyyətini artırmaq və təlim prosesini inkişaf etdirmək üçün geniş imkanlar yaradır. Miçiqan Dövlət Universitetində tələbələrin dərs prosesində ChatGPT və digər süni intellekt proqramlarından istifadə etdiklərini qeyd edən professor tələbələrin bu vasitələrlə qarşılıqlı əlaqədə olarkən əldə etdikləri nəticələri qiymətləndirdiklərini bildirib. Süni intellektin, xüsusilə də ChatGPT və digər modellərin tələbələrin müzakirələrini faktların dəqiqliyi, mövzunun dərindən mənimsənilməsi, terminologiyanın düzgün istifadəsi, dinləmə bacarıqları və konstruktiv mübahisə kimi əsas parametrlər üzrə qiymətləndirməyə imkan verdiyini əlavə edib.
Dilək Altun isə çıxışında süni intellektin məktəbəqədər və məktəb yaşlı uşaqlarda yaratdığı müsbət və mənfi təsirlərdən danışıb. O, bəzi oyun proqramlarının uşaqlarda müsbət cəhətlər formalaşdırdığını qeyd edərək, oyunların seçimində yaş həddinin nəzərə alınmasının vacib olduğunu vurğulayıb. Dilək Altun həmçinin kiçik yaşlı uşaqlarda elektron və səsli kitablara marağın artdığını, bu səbəbdən valideynlərin kitab janrlarını düzgün seçməsinin əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırıb.
Mühazirəçilər süni intellektin təhsil sisteminə tətbiqinin tədris prosesini əsaslı şəkildə dəyişdirdiyini vurğulayıblar. Bu dəyişikliklərə uyğunlaşmaq və təhsil sistemini inkişaf etdirmək üçün təhsil siyasətlərinin yenidən nəzərdən keçirilməsi və müəllimlərin peşəkar inkişafının önəmi qeyd olunub. Süni intellektin düzgün tətbiqi təhsildə daha effektiv, əhatəli və maraqlı imkanların yaranmasına səbəb ola bilər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_349bd356680078a8b53754fcf_o.jpg
На факультете социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) профессор Дуглас К. Хартман из Мичиганского государственного университета и декан педагогического факультета Босфорского университета Стамбула Дилек Алтун провели мастер-класс на тему «Проектирование искусственным интеллектом усовершенствованного профессионального развития, дающих полномочия преподавателям университетов».
Профессор Дуглас К. Хартман в своем выступлении подчеркнул, что применение технологий искусственного интеллекта в сфере образования привело к кардинальным изменениям в современную эпоху. По его словам, эти технологии создают широкие возможности для повышения качества образования и развития процесса обучения. Отметив, что студенты Мичиганского государственного университета используют на занятиях ChatGPT и другие программы искусственного интеллекта, профессор сказал, что студенты оценивают результаты, которых они достигают, взаимодействуя с этими инструментами. Он добавил, что искусственный интеллект позволяет студентам оценивать свои обсуждения по ключевым параметрам, таким как точность фактов, глубокое понимание темы, правильное использование терминологии, навыки аудирования и конструктивные дебаты.
В своем выступлении Дилек Алтун рассказала о положительном и отрицательном влиянии искусственного интеллекта на детей дошкольного и школьного возраста. Она отметила, что некоторые игровые программы развивают у детей положительные черты характера, и подчеркнул важность учета возраста при выборе игр. Дилек Алтун также отметила, что интерес к электронным и аудиокнигам среди маленьких детей растет, и поэтому родителям важно выбирать правильные жанры книг.
Лекторы подчеркнули, что применение искусственного интеллекта в системе образования кардинально изменило процесс обучения. Была отмечена важность пересмотра образовательной политики и повышения квалификации педагогов для адаптации к этим изменениям и развития системы образования. Правильное применение искусственного интеллекта может привести к появлению более эффективных, охватных и интересных возможностей в образовании.