https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_7d5ff43b623d9756545bc14a7_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Heydər Əliyev Muzeyində Milli Məclisin üzvü, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, professor Hikmət Babaoğlu "Heydər Əliyev siyasi irsinə yeni tarixi reallıqdan analitik baxış" mövzusunda tələbələrə mühazirə deyib.
Universitetin Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov Hikmət Babaoğlunun siyasi və elmi fəaliyyəti haqqında tələbələrə məlumat verib, BDU-da iki ildən artıq müddətdə davam edən "Heydər Əliyev mühazirələri" layihəsinin Ulu Öndərin zəngin irsinin tələbələrə aşılanması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Məruzə ilə çıxış edən Milli Məclisin üzvü Hikmət Babaoğlu qeyd edib ki, xalqımızın böyük oğlu, Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil dövlətimizin qurucusu, Azərbaycanın müasir hüquqi-siyasi sisteminin yaradıcısı, azərbaycançılıq ideologiyasının banisi, milli özünüdərk şüurunun formalaşdırıcısıdır.
Deputat nəzərə çatdırıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev azərbaycançılıq ideologiyasının əsaslarını hələ Sovet dövründə, 1969-cu ildə Mərkəzi Komitəyə birinci katib seçildikdən dərhal sonra, Bakı Dövlət Universitetinin yaradılmasının 50 illik yubiley tədbirində Azərbaycan dilində söylədiyi nitqiylə qoymuşdu. Bu çıxışında Ulu Öndər Azərbaycan dilini dövlət dili statusunda yenidən təqdim edib: “Ümummilli Lider müstəqil Azərbaycan dövlətini Azərbaycan xalqının milli sərvəti hesab edirdi və bütün ömrünü bu dövlətin güclənməsi, qorunmasına həsr etmişdi. Müstəqillik tariximizin elə kritik səhifələri var ki, həmin mərhələlərdə Ulu Öndərin atdığı uzaqgörən strateji qərarlar olmasaydı, milli dövlətçiliyimiz böhrandan xilas edilə, inkişaf edərək hazırkı mərhələyə çata bilməzdi. Bu gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yaratdığı milli dövlətçilik ənənələri, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf edən ölkəmiz müstəqil dövlətçilik tariximizin ən güclü Azərbaycanıdır”.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_7d5ff43b623d9756545bc14a7_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) депутат Милли Меджлиса, профессор Хикмет Бабаоглу прочитал лекцию на тему «Аналитический взгляд на политическое наследие Гейдара Алиева с точки зрения новой исторической реальности».
Заведующий отделом гуманитарных вопросов и молодежной политики университета Рамин Самедов проинформировал студентов о политической и научной деятельности Хикмета Бабаоглу и подчеркнул важность проекта «Лекции Гейдара Алиева» в пропаганде наследия великого лидера.
Выступая с докладом, депутат Милли Меджлиса Хикмет Бабаоглу отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев является основателем нашего независимого государства, создателем современной правовой и политической системы Азербайджана, основоположником идеологии азербайджанства, формирователем национального самосознания.
Депутат отметил, что основы идеологии азербайджанства великий лидер заложил еще в советское время, в 1969 году, сразу после избрания первым секретарем ЦК, выступив на азербайджанском языке на 50-летии создания Бакинского государственного университета. В этой речи великий лидер вновь ввел азербайджанский язык в качестве государственного языка: «Общенациональный лидер считал независимое Азербайджанское государство национальным богатством азербайджанского народа и посвятил всю свою жизнь укреплению и защите этого государства. В истории нашей независимости есть такие критические страницы, что без дальновидных стратегических решений, принятых великим лидером на тех этапах, наша национальная государственность не смогла бы выйти из кризиса, развиться и достичь своего нынешнего уровня. Ныне наша страна, успешно развивающаяся в русле традиций национальной государственности, созданных общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и руководством Президента Ильхама Алиева, в истории нашей независимой государственности является сильнейшим Азербайджаном».