https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_7d5ff43b623d9756545bc14a7_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Heydər Əliyev Muzeyində Milli Məclisin üzvü, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, professor Hikmət Babaoğlu "Heydər Əliyev siyasi irsinə yeni tarixi reallıqdan analitik baxış" mövzusunda tələbələrə mühazirə deyib.
Universitetin Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov Hikmət Babaoğlunun siyasi və elmi fəaliyyəti haqqında tələbələrə məlumat verib, BDU-da iki ildən artıq müddətdə davam edən "Heydər Əliyev mühazirələri" layihəsinin Ulu Öndərin zəngin irsinin tələbələrə aşılanması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Məruzə ilə çıxış edən Milli Məclisin üzvü Hikmət Babaoğlu qeyd edib ki, xalqımızın böyük oğlu, Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil dövlətimizin qurucusu, Azərbaycanın müasir hüquqi-siyasi sisteminin yaradıcısı, azərbaycançılıq ideologiyasının banisi, milli özünüdərk şüurunun formalaşdırıcısıdır.
Deputat nəzərə çatdırıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev azərbaycançılıq ideologiyasının əsaslarını hələ Sovet dövründə, 1969-cu ildə Mərkəzi Komitəyə birinci katib seçildikdən dərhal sonra, Bakı Dövlət Universitetinin yaradılmasının 50 illik yubiley tədbirində Azərbaycan dilində söylədiyi nitqiylə qoymuşdu. Bu çıxışında Ulu Öndər Azərbaycan dilini dövlət dili statusunda yenidən təqdim edib: “Ümummilli Lider müstəqil Azərbaycan dövlətini Azərbaycan xalqının milli sərvəti hesab edirdi və bütün ömrünü bu dövlətin güclənməsi, qorunmasına həsr etmişdi. Müstəqillik tariximizin elə kritik səhifələri var ki, həmin mərhələlərdə Ulu Öndərin atdığı uzaqgörən strateji qərarlar olmasaydı, milli dövlətçiliyimiz böhrandan xilas edilə, inkişaf edərək hazırkı mərhələyə çata bilməzdi. Bu gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yaratdığı milli dövlətçilik ənənələri, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf edən ölkəmiz müstəqil dövlətçilik tariximizin ən güclü Azərbaycanıdır”.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_7d5ff43b623d9756545bc14a7_o.jpg
At Baku State University (BSU), Milli Majlis deputy and Professor Hikmet Babaoglu delivered a lecture titled “An Analytical Look at the Political Legacy of Heydar Aliyev from the Perspective of the New Historical Reality.”
Opening the event, Head of the Department of Humanitarian Issues and Youth Policy Ramin Samedov provided students with an overview of Professor Babaoglu’s political and academic background. He also emphasized the significance of the “Lectures of Heydar Aliyev” project in preserving and promoting the enduring legacy of the national leader.
In his speech, Professor Babaoglu underscored that national leader Heydar Aliyev was the founder of the independent Azerbaijani state, the architect of its modern legal and political systems, and the visionary behind the ideology of Azerbaijanism and national identity.
He noted that Heydar Aliyev laid the foundation of Azerbaijanism as early as 1969, during the Soviet era, shortly after his appointment as First Secretary of the Central Committee. Speaking in Azerbaijani at the 50th anniversary celebration of Baku State University, Heydar Aliyev reaffirmed the status of the Azerbaijani language, reinforcing the cultural and national identity of the people.
He concluded by noting that under the leadership of President Ilham Aliyev, the Republic of Azerbaijan continues to progress in accordance with the principles and values laid out by Heydar Aliyev, standing today as the strongest Azerbaijan in the history of its independence.