Türkiyə səhiyyə naziri Fahrettin Kocanın Azərbaycana işgüzar səfəri başlayıb
Türkiyə səhiyyə naziri Fahrettin Kocanın Azərbaycana işgüzar səfəri başlayıb Türkiyə səhiyyə naziri Fahrettin Kocanın Azərbaycana işgüzar səfəri başlayıb
Türkiyə səhiyyə naziri Fahrettin Kocanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana ikigünlük işgüzar səfəri başlayıb.
Əvvəlcə Türkiyə nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayevlə birlikdə Fəxri xiyabana gələrək, xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edərək məzarı önünə əklil qoyulub.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın, böyük alim, ictimai-siyasi xadim, səhiyyə təşkilatçısı Əziz Əliyevin və tanınmış elm xadimi Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə də tər çiçəklər düzülüb.
Sonra Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, məzarları üzərinə gül dəstələri düzərək, “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoyublar.
Qonaqlar, həmçinin 1918-ci ildə Bakının azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə həlak olmuş şəhid türk əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılmış “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət ediblər. Abidənin önünə əklil və gül dəstələri qoyulub.
Sonra Fahrettin Koca “Türk şəhidliyi” abidəsinin “Xatirə kitabına” öz ürək sözlərini yazdı.
Türkiyə səhiyyə nazirinin səfəri çərçivəsində “Azərbaycan-Türkiyə səhiyyə biznes forumu və sərgisi”ndə iştirak, Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində görüş, həmçinin Azərbaycan mədəniyyətinin incisi olan Şuşa şəhərinə ziyarət nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_9b64e19c0019fb7b9dc8375b3_o.jpg
Начался двухдневный рабочий визит делегации во главе с министром здравоохранения Турции Фахреттина Коджи в Азербайджан.
В начале турецкая делегация вместе с министром здравоохранения Азербайджанской Республики Теймуром Мусаевым, прибыв в Аллею почетного захоронения, почтила память основателя современного независимого Азербайджанского государства, общенационального лидера Гейдара Алиева, возложила венок к его могиле.
После чего возложены цветы к могилам выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, видного общественного деятеля, организатора здравоохранения Азиза Алиева и известного ученого Тамерлана Алиева.
Затем гости побывали в Шехидляр хиябаны, где с уважением почтили память героических сынов Родины, павших во имя независимости и территориальной целостности Азербайджана, возложили цветы на их могилы, был также возложен венок к мемориалу «Вечный огонь».
Гости также посетили монумент «Турецкое шехидство», воздвигнутый в память о погибших турецких воинах-шехидах в боях за освобождение Баку в 1918 году. К монументу были возложены венок и цветы.
После Фахреттин Коджа оставил запись в книге памяти мемориала.
В рамках визита министр здравоохранения Турции примет участие в «Азербайджано-турецком медицинском бизнес-форуме и выставке». Помимо этого, планируется встреча в Министерстве здравоохранения Азербайджана, а также посещение жемчужины Карабаха и культурной столицы Азербайджана - города Шуша.