https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_ecd369f1cdf50d5d2531f013b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş “Ümummilli Lider Heydər Əliyev: Azərbaycan Respublikasında demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilib.
BDU-nun Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru Mais Süleymanov konfransın əhəmiyyətindən, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısında misilsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev fenomeni nəinki Azərbaycanda, bütün dünyada özünə layiqli yer tutub. Azərbaycanın indiki uğurlarının təməlində məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlətçilik və azərbaycançılıq ideologiyası dayanır. Bu ideologiya xalqın rifahına, milli kimlik şüurunun oyanmasına xidmət edir.
Tarix fakültəsinin dekanı, tarix elmləri doktoru, professor İbrahim Zeynalov Ümummilli Lider, BDU-nun Tarix fakültəsinin dünya şöhrətli məzunu olan Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində mühüm rol oynamış görkəmli şəxsiyyət, onun həyat və fəaliyyətinin gənclərimiz üçün bir örnək olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu olan Heydər Əliyevin ağır vəziyyətdən çıxardığı ölkəmiz Ümummilli Liderin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dünyada söz sahibi olan dövlətə çevrilib. Tam suveren, güclü iqtisadiyyatı ilə dünya dövlətləri içində öz sözünü deməyə qadir, qalib Azərbaycanın yüksəlişinin əsası Ulu Öndərin uzaqgörən siyasəti ilə qoyulub. Dekan daha sonra konfrans iştirakçılarına müxtəlif elmi-tədqiqat institutları və ali təhsil müəssisələrindən konfransa daxil olan tezislər barədə məlumat verib.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev Ulu Öndərin siyasi və iqtisadi siyasəti, uğurlu neft strategiyası, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Humanitar fənlər kafedrasının müdiri, professor Vəkil Həsənov və BDU-nun Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Azad Rzayev isə Ümummilli Liderin Azərbaycanın milli dövlətçiliyini qorumaq və möhkəmləndirmək sahəsindəki xidmətlərindən danışıblar. Çıxışlarda qeyd olunub ki, Ulu Öndərin hakimiyyəti dövründə ölkəmiz iqtisadi, siyasi, sosial, mədəni sahələrdə böyük irəliləyişlərə nail olub, əhalinin sosial rifah halı yaxşılaşıb.
Konfrans öz işini beş bölmə (“Heydər Əliyev və Azərbaycanda milli - hüquqi dövlət quruculuğu”, “Heydər Əliyev irsində elm, təhsil və milli-mənəvi dəyərlər məsələsi”, “Heydər Əliyev irsində sosial-iqtisadi inkişaf və mədəni quruculuq məsələləri”, “Heydər Əliyev irsində xarici siyasət strategiyası”, “Tarix elminin aktual məsələləri”) ilə davam etdirir.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_ecd369f1cdf50d5d2531f013b_o.jpg
A republican scientific conference titled “National Leader Heydar Aliyev: Building a Democratic, Legal, and Secular State in the Republic of Azerbaijan” was held at Baku State University (BSU) by the Department of History. The event was dedicated to the 102nd anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev.
In his opening remarks, Dr. Mais Suleymanov, Director of the Center for the Organization of Scientific Activity and Innovations at BSU, highlighted the importance of the conference and the unparalleled contributions of Heydar Aliyev. He emphasized that the legacy of the national leader holds a prominent place not only in Azerbaijan but also internationally. The current achievements of Azerbaijan, he noted, are rooted in the great leader’s ideology of statehood and Azerbaijanism—an ideology that continues to foster national consciousness and serve the well-being of the people.
Professor Ibrahim Zeynalov, Dean of the Faculty of History, described Heydar Aliyev—a world-renowned alumnus of the faculty—as an exceptional figure who played a pivotal role in the history of Azerbaijan. He underscored that the life and work of the national leader serve as an inspiration to the younger generation. Zeynalov added that the country, once led out of crisis by Heydar Aliyev, has today, under the leadership of his worthy successor President Ilham Aliyev, emerged as a sovereign and influential state on the global stage. The foundation for today’s victorious Azerbaijan was laid by the visionary policies of the national leader.
The dean also shared information about the conference theses submitted by research institutes and universities across the country. The event was attended by Adil Bakhshaliyev, Dean of the Faculty of History and Geography at Sumgait State University; Vekil Hasanov, Head of the Department of Humanities at the Azerbaijan State University of Economics; and Azad Rzayev, Head of the Department of the History of Azerbaijan at BSU.