https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c3fe20e60d60c67ea782fab30_o.jpg
Milli Məclisin üzvü Pərvin Kərimzadə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələrinə "Azərbaycan müstəqillik illərində: Qurtuluşdan zəfərə" mövzusunda mühazirə deyib.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov Pərvin Kərimzadənin ictimai-siyasi fəaliyyəti haqqında tələbələrə məlumat verib, BDU-da iki ildən artıq müddətdə davam edən "Heydər Əliyev mühazirələri" layihəsinin Ulu Öndərin zəngin irsinin tələbələrə aşılanmasına əhəmiyyətini vurğulayıb.
Milli Məclisin üzvü Pərvin Kərimzadə qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev güclü xarizmatik şəxsiyyət, fenomenal siyasətçi və dövlət xadimi idi. O, milli lider, qüdrətli dövlət xadimi, xilaskar kimi bugünkü müstəqil Azərbaycan dövlətinin bünövrəsini qoyub. Bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır. Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə baş vermiş sosial-iqtisadi və siyasi inkişaf dövlətimizin möhkəmlənməsində, sivil dünyaya sıx inteqrasiya prosesinə qoşulmasında və xalqımızın strateji mənafelərini təmin edən modern cəmiyyətin qurulmasında həlledici rol oynayıb: “Bu gün Azərbaycanın ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, mədəni həyatının elə bir sahəsi yoxdur ki, o sahənin inkişafı Ulu Öndərin adı ilə bağlı olmasın. Müstəqil ölkəmizin bugünkü uğurları Heydər Əliyev strategiyasının təntənəsidir. Ulu Öndərin müstəqillik konsepsiyasının, sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının uzaqgörənliyi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin qazandığı böyük uğurlarda bir daha tarixi təsdiqini tapır”.
Millət vəkili diqqətə çatdırıb ki, 1993-cü ilin 15 iyunundan başlayaraq Azərbaycan milli qurtuluşdan Zəfərə qədər böyük bir yol keçib. Bu müddətdə xalqımızın milli həmrəyliyi daha da güclənərək, sonunda “Dəmir yumruğ”a çevrilib və düşmənin başını əzib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c3fe20e60d60c67ea782fab30_o.jpg
Депутат Милли Меджлиса Первин Керимзаде прочитала лекцию студентам Бакинского государственного университета (БГУ) на тему «Азербайджан в годы независимости: от освобождения к победе».
Заведующий отделом гуманитарных вопросов и молодежной политики БГУ Рамин Самедов проинформировал студентов об общественно-политической деятельности Первина Керимзаде и подчеркнул важность реализуемого в БГУ проекта «Лекции Гейдара Алиева» в деле привития студентам наследия великого лидера.
Депутат Милли Меджлиса Первин Керимзаде отметила, что великий лидер Гейдар Алиев был сильной харизматичной личностью, феноменальным политиком и государственным деятелем. Как национальный лидер, могущественный государственный деятель и спаситель, он заложил основу сегодняшнего независимого Азербайджанского государства. Сегодня торжество идеологии национального освобождения проявляется в непрерывном развитии нашей независимой республики, а влияние Азербайджана в мире еще больше возрастает. Социально-экономическое и политическое развитие, произошедшее в стране после возвращения к власти великого лидера Гейдара Алиева, сыграло решающую роль в укреплении нашего государства, включении в процесс тесной интеграции в цивилизованный мир, построении современного общества, обеспечивающего стратегические интересы нашего народа: «Сегодня нет ни одной сферы общественно-политической, социально-экономической и культурной жизни Азербайджана, развитие которой не было бы связано с именем великого лидера. Нынешние успехи нашей независимой страны являются триумфом стратегии Гейдара Алиева. Дальновидность концепции независимости и стратегии социально-экономического развития великого лидера еще раз нашла историческое подтверждение в успехах, достигнутых страной под руководством Президента Ильхама Алиева».
Депутат отметила, что начиная с 15 июня 1993 года Азербайджан прошел долгий путь от национального освобождения до Победы. За это время солидарность народа окрепла, превратившись в итоге в «Железный кулак» и сокрушив врага.