https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1b4f38008edaf146cd6b158fb_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) fəaliyyət göstərən “YENİ Klub”un və Jurnalistika fakültəsi Tələbə Elmi Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli mətbuat modeli” mövzusunda BDU-nun Multimedia və elektron kommunikasiya kafedrasının müdiri, professor Qulu Məhərrəmli ilə görüş keçirilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yenidən respublika rəhbərliyinə qayıtdıqdan sonra milli mətbuat ənənələrini bərpa etdiyini deyən professor Qulu Məhərrəmli müasir mediamızın məhz həmin dövrdə yaradılan yeni konsepsiya ilə inkişaf etdiyini deyib. Bildirib ki, siyasi və sosial sistemin tərkib hissəsi olan medianın IV hakimiyyət kimi özünü təsdiq etməsi Ulu Öndərin hakimiyyəti dövründə təsbit edilib: “Ölkədə mətbuatla bağlı mükəmməl qanunvericilik bazasının yaradılması, maddi-texniki bazanın möhkəmləndirilməsi, senzuranın ləğvi, qəzet və jurnalların borclarının dondurulması, KİV-lərin fəaliyyətinin genişləndirilməsi və inkişafının təmin edilməsinə dair qəbul edilmiş çoxsaylı sərəncamlar Ulu Öndərin ölkə jurnalistikasına verdiyi yüksək dəyərin sübutudur. Heydər Əliyev qələm sahiblərinin əməyini qeyri-adi, zəhmətli, hünər və fədakarlıq tələb edən əmək kimi ifadə edirdi, jurnalistlərə hər zaman xüsusi münasibət bəsləyirdi. Bunun məntiqi nəticəsidir ki, Ulu Öndər dəfələrlə keçirilən sorğularda “Jurnalistlərin dostu” mükafatına layiq görülüb. Ümummilli Lider xarici ölkələrə olan səfərləri zamanı onu müşayiət edən jurnalistləri adlarına qədər tanıyırdı. Bu, onu həm mahir siyasət adamı, həm də insanların qayğısı ilə yaşayan millət adamı kimi səciyyələndirirdi”.
Hər il Milli Mətbuat Günündə Ulu Öndərin jurnalistlərlə görüşdüyünü deyən Qulu Məhərrəmli onun dövlət media subyektləri ilə yanaşı, özəl mətbuata da xüsusi diqqətlə yanaşdığını vurğulayıb: “Azad və plüralist əsaslarla millətin maraqlarına xidmət edən mətbuat Ulu Öndərin milli mətbuat konsepsiyasının əsas müddəası idi. Həmin siyasət bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir”.
Görüş tələbələrin Azərbaycan jurnalistikasının bugünkü vəziyyətinə dair çoxsaylı suallarının cavablandırılması ilə diskussiya formatında davam edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1b4f38008edaf146cd6b158fb_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с заведующим кафедрой мультимедиа и электронных коммуникаций БГУ, профессором Гулу Магеррамли на тему «Национальная модель прессы великого лидера Гейдара Алиева».
Профессор Гулу Магеррамли, заявивший, что после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству республикой он восстановил традиции национальной прессы, отметил, что наши современные медиа развиваются на основе созданной в то время новой концепции. Оратор заявил, что медиа, являющиеся неотъемлемой частью политической и социальной системы, утвердились в качестве четвертой власти в период правления великого вождя: «Создание совершенной законодательной базы для прессы в стране, укрепление материально-технической базы, отмена цензуры, замораживание долгов газет и журналов, а также многочисленные распоряжения, принятые для обеспечения расширения и развития деятельности СМИ, являются доказательством того высокого значения, которое великий вождь придавал журналистике страны». Гейдар Алиев характеризовал работу журналистов как необычную, трудоемкую, требующую мужества и самоотверженности, и у него всегда было особое отношение к журналистам. Логичным результатом этого стало то, что в ходе неоднократных опросов великий лидер был удостоен награды «Друг журналистов». Общенациональный лидер знал по именам журналистов, сопровождавших его в поездках за рубеж. «Это характеризовало его как опытного политика и человека, жившего заботой о народе».
Гулу Магеррамли, заявивший, что великий лидер каждый год в День национальной печати встречается с журналистами, подчеркнул, что он, помимо государственных медиа, уделял особое внимание и частным СМИ: «Пресса, служащая интересам нации на свободной и плюралистической основе, была основным положением концепции национальной прессы великого лидера. Эту политику сегодня успешно продолжает Президент Ильхам Алиев».
Встреча продолжилась в формате дискуссии с ответами на многочисленные вопросы студентов о современном состоянии азербайджанской журналистики.