https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c6240c7a8158c176a1e938c52_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “BDU könüllüləri” təşkilatı və Səhiyyə Nazirliyinin Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin birgə təşəbbüsü ilə “İİV gizli düşməndir” mövzusunda tələbələrlə görüş keçirilib.
Görüşdə tələbələrə Qazanılmış İmmun Çatışmazlığı Sindromu (QİÇS) və İnsanın İmmunçatışmazlığı Virusunun (İİV) mahiyyəti, yayılma yolları və ondan qorunma vasitələri haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, hər gün minlərlə insan İİV-ə və hepatitə yoluxma təhlükəsi ilə üzləşir. Ən təhlükəlisi odur ki, hər iki xəstəliyə eyni vaxtda tutulmaq ehtimalı çox yüksəkdir. Çünki həm İİV-in, həm də hepatit B,C-nin yoluxma və yayılma yolları demək olar ki, eynidir.
Görüş zamanı Mərkəzin əməkdaşları gəncləri bu sosial bəladan qorumaq, onlarda sağlam həyat tərzinə marağı artırmaq üçün maarifləndirmə işlərini daim diqqət mərkəzində saxlamağın, milli-mənəvi dəyərlərin təbliğinə xüsusi fikir verməyin vacibliyini vurğulayıb, virusun simptomları, müasir müalicə metodları barədə məlumatları iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar.
Sonda İİV/QİÇS üzrə ilkin yoxlamaların aparılması və erkən diaqnostikanın təmin olunması məqsədilə tələbələrdən könüllü şəkildə qan nümunələri götürülüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c6240c7a8158c176a1e938c52_o.jpg
An Information Session titled “HIV – A Hidden Enemy” was held at Baku State University (BSU), organized by the "BSU Volunteers" group in collaboration with the Republican Center for the Fight Against AIDS under the Ministry of Health.
During the event, students received detailed information about HIV (Human Immunodeficiency Virus) and AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome), including modes of transmission and effective prevention strategies. Experts highlighted that thousands of people face the risk of HIV and hepatitis infection daily.
Representatives from the center stressed the importance of ongoing educational efforts, emphasizing the need to promote national and moral values to help protect youth from such social threats. They also informed participants about the symptoms of HIV and outlined current treatment approaches.
As part of the awareness initiative, students were offered voluntary HIV/AIDS screening, with blood samples taken for preliminary testing to support early diagnosis and intervention.