https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_27c4a99e640637bd48f98e627_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində “Ulu Öndər Heydər Əliyev irsinin biblioqrafik tədqiqi” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Elmi seminarda BDU-nun Sənəd menecmenti kafedrasının müəllimi Vəzufə Xudiyeva mövzu ilə bağlı məruzə edib.
Məruzə BDU Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr edilmiş “Heydər Əliyev – 100: Biblioqrafik məlumat kitabı” əsasında təqdim olunub. Bildirilib ki, biblioqrafik göstərici ilk dəfə 2003-cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 80 illik yubileyi münasibətilə Əməkdar elm xadimi, professor Abuzər Xələfov və dosent Solmaz Sadıqova tərəfindən hazırlanıb: “Həmin ənənənin davamı olaraq əsər dosent Solmaz Sadıqova tərəfindən yenidən işlənilib, eyni zamanda son iki onilliyin nəşrləri də əhatə olunmaqla yeni materiallarla zənginləşdirilib”. Vəzufə Xudiyeva vurğulayıb ki, “Heydər Əliyev-100: Biblioqrafik məlumat kitabı” zəngin informasiya bazası ilə seçilir. Yeni nəşrdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsərlərindən ibarət “Müstəqilliyimiz əbədidir” çoxcildliyinin 46 kitabının bir mənbə altında biblioqrafik təsviri verilib, eyni zamanda külliyyatın hər bir kitabının tərkibi açılıb. Bu, oxucuya biblioqrafik göstəricinin köməyi ilə çoxcildliyin hər bir cildi haqqında informasiya əldə etmək imkanı verir.
Tədqiqatçı kitabın məzmunu, quruluşu barədə mühüm informasiyaları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Qeyd edib ki, kitab 4 hissədən ibarətdir. Birinci hissə “Ümummilli Lider Heydər Əliyev şəxsiyyəti” adlanır. Burada Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin salnaməsi xronoloji ardıcıllıqla təqdim olunur. Bu hissənin ikinci yarımbölməsində birinci məlumat kitabından fərqli olaraq, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təltifləri də verilib. Birinci hissənin üçüncü yarımbölməsində dünya liderlərinin, görkəmli şəxsiyyətlərin Ulu Öndər haqqında söylədikləri qiymətli fikirlər, “Ulu Öndər Heydər Əliyevin müdrik kəlamları” adlı dördüncü yarımbölmədə isə müdrik rəhbərin qiymətli kəlamları əksini tapır. Biblioqrafik məlumat kitabının “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin kitab şəklində nəşr edilmiş əsərləri” adlı ikinci hissəsi üç yarımbölmədən ibarətdir. Kitabın “Ümummilli Lider Heydər Əliyev haqqında ədəbiyyat” adlı üçüncü hissəsində materiallar səkkiz yarımbölmədə təqdim olunur. Bu hissədə Ulu Öndər Heydər Əliyev haqqında müdafiə olunmuş dissertasiyaların verilməsi də yenidir. “Heydər Əliyev-100: biblioqrafik məlumat kitabı”nın sonuncu – dördüncü hissəsi “Yardımçı göstəricilər” adlanır. Burada Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsərlərinin əlifba göstəricisi və Ümummilli Lider haqqında yazan müəlliflərin əlifba göstəricisi verilir. Biblioqrafik əsərə iki adda köməkçi aparatın verilməsi kitabdan istifadəni asanlaşdırır, məlumat axtarışını daha səmərəli edir: “Biblioqrafik əsər geniş oxucu kütləsi, müxtəlif elm sahələrində fəaliyyət göstərən alimlər, tədqiqatçılar, müəllimlər, tələbələr, ümumiyyətlə, bütün oxucu qrupları üçün əvəzsiz mənbədir”.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_27c4a99e640637bd48f98e627_o.jpg
На факультете информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Библиографическое изучение наследия великого лидера Гейдара Алиева».
На семинаре с докладом выступила преподаватель кафедры менеджмента документов Везуфе Худиева.
Доклад был представлен на основе изданного по решению Ученого совета БГУ книги «Гейдар Алиев – 100: Библиографический справочник». Было отмечено, что библиографический указатель впервые подготовлен в 2003 году по случаю 80-летия великого лидера профессором БГУ Абузаром Халафовым и доцентом Солмаз Садыговой. В продолжение этой традиции данный труд был переработан и дополнен новыми материалами в 2023 году доцентом кафедры менеджмента документов Солмаз Садыговой. Везуфе Худиева подчеркнула, что «Гейдар Алиев-100: Библиографический справочник» отличается богатой информационной базой. В новом издании дается библиографическое описание 46 книг многотомного собрания произведений великого лидера Гейдара Алиева «Наша независимость вечна» под одним источником, и одновременно раскрывается содержание каждой книги сборника. Это позволяет читателю с помощью библиографического указателя получить информацию о каждом томе многотомного произведения.
Исследователь довела до сведения участников важную информацию о содержании и структуре книги. Она отметила, что книга состоит из 4 частей. Первая часть называется «Личность общенационального лидера Гейдара Алиева». Здесь в хронологическом порядке представлена хроника жизни и деятельности великого лидера Гейдара Алиева. Вторая часть библиографического справочника под названием «Произведения общенационального лидера Гейдара Алиева, изданные в виде книги» состоит из трех подразделов. Новым является также представление защищенных диссертаций о Гейдаре Алиеве в третьей части книги под названием «Литература об общенациональном лидере Гейдаре Алиеве». Последняя - четвертая часть «Гейдар Алиев-100: Библиографический справочник» называется «Полезные указатели». Здесь представлен алфавитный указатель произведений великого Гейдара Алиева и алфавитный указатель авторов, писавших об общенациональном лидере.