https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_bfd68e89243fa2d1aca9b6681_o.jpg
VTB MDB və digər dövlətlərdən Rusiyada müalicə olunması üçün yeni layihəyə start verib. Layihənin həyata keçirilməsini “VTB Səhiyyə” təşkil edəcək və pasiyentlərə tibbi xidmətlərin tam dövrünü əhatə edən kompleks dəstək göstərəcək: həkim və klinikaların seçilməsindən tutmuş nəqliyyat və yaşayış məsələlərinin həllinə qədər. Bankın qiymətləndirməsinə görə, bu layihənin potensial auditoriyası hər il ən azı 1 milyon nəfər təşkil edə bilər.
“VTB Səhiyyə” klinika seçimi, qiymət hesablaması, qəbul üçün qeydiyyat, sənədlərin tərcüməsi, sığorta və klinikada pasiyentin müşayiət olunması daxil olmaqla, geniş spektrli xidmətlər təklif edəcək.
İyunun sonunadək pilot layihəyə ilk partnyor klinikalar – həm özəl şəbəkələr, həm də ödənişli əsaslarla fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələri – qoşulacaq. Tibbi müəssisənin seçilməsi üçün ilkin müraciətləri “VTB Səhiyyə”nin rəsmi saytı və Rusiya Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə yaradılmış Russiamedtravel.ru informasiya portalı vasitəsilə etmək mümkün olacaq.
VTB-nin prezidentinin müavini – idarə heyəti sədrinin birinci müavini Georgi Qorşkov bildirib:
“Rusiya həkimləri uzun illərdir ki, dünya miqyasında tanınmış mütəxəssislərdir və buna görə də xaricdən gələn pasiyentlərin sayı artmaqdadır. Tibbi turizm iqtisadiyyatın mühüm sahəsidir və biz bu sahəni fəal şəkildə dəstəkləməyə hazırıq. Məhz buna görə də yeni şirkət – “VTB Səhiyyə”ni yaratmışıq. Biz ölkənin bütün regionlarında fəaliyyət göstəririk, sosial müdafiə sahəsində geniş partnyor şəbəkəmiz var, eyni zamanda beynəlxalq ödənişlərin həyata keçirilməsini öz üzərimizə götürürük ki, bu da bu gün xarici vətəndaşlar üçün əsas maneələrdən biridir. Əminəm ki, bu layihə Rusiyada tibbi turizmin əsas drayverinə çevriləcək.”
“Biz MDB ölkələrində apardığımız tədqiqatlar nəticəsində müəyyən etdik ki, insanların yüksək keyfiyyətli və operativ tibbi xidmətlərə böyük ehtiyacı var, lakin yerli səhiyyə bu tələbatı tam ödəyə bilmir. MDB vətəndaşlarının 90%-i Rusiyanın tibbinə etibar etdiyini bildirib. Məhz bu səbəbdən Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Belarus, Azərbaycan və digər ölkələrin vətəndaşlarına müraciət anından müalicə nəticəsinin əldə edilməsinə qədər tam dəstək təklif edirik,” – deyə “VTB Səhiyyə”nin baş direktoru Sergey Neçayev bildirib.
Hər il 1 milyondan çox MDB vətəndaşı Rusiyada tibbi yardım alır. Analitik şirkət IQVIA-nın məlumatına görə, bu rəqəmin təxminən 130 min nəfəri sırf tibbi turizm məqsədilə Rusiyaya gələn pasiyentlərdir və onların orta xərci (əmək miqrantları nəzərə almadan) təxminən 630 ABŞ dolları təşkil edir. “VTB Səhiyyə”nin qiymətləndirməsinə əsasən, 2030-cu ilə qədər MDB ölkələrindən Rusiyaya tibbi turizm bazarının həcmi pasiyentlərin sayına görə iki dəfə, əsas sahələr üzrə isə (neyrocərrahiyyə, oftalmologiya, ümumi cərrahiyyə, travmatologiya və ortopediya, kardiologiya və damar cərrahiyyəsi) pul ifadəsində 3 dəfədən çox arta bilər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_bfd68e89243fa2d1aca9b6681_o.jpg
ВТБ объявляет о запуске нового проекта, направленного на привлечение пациентов из стран СНГ и других дружественных государств для лечения в России. ВТБ Медицина будет организовывать весь цикл медицинских услуг, обеспечивая полное сопровождение: от поиска врачей и клиник до решения вопросов трансфера и проживания. По оценке банка, потенциальная аудитория этого проекта составит не менее 1 млн человек ежегодно.
ВТБ Медицина предложит полный спектр услуг, включая выбор клиники, расчет стоимости, запись на прием, перевод документов и страхование и сопровождение пациента в клинике.
Первые клиники-партнеры – и частные сети, и государственные учреждения (на платной основе) – подключатся к пилотному проекту уже в июне. Подать заявку на подбор медицинского учреждения в тестовом режиме можно будет через сайт ВТБ Медицина и официальный информационный сайт Russiamedtravel.ru, созданный при поддержке Минздрава России.
«Российские врачи давно признаны мировыми экспертами, и неудивительно, что число иностранцев, планирующих свое лечение у нас, растет. Медицинский туризм – важная отрасль экономики, и мы готовы ее активно поддержать, для чего и создали новую компанию – ВТБ Медицина. Мы работаем во всех регионах страны, обладаем крупнейшей сетью партнеров в области социальной защиты, а также берем на себя проведение международных расчетов, что в наше время – одно из основных препятствий для иностранных клиентов. Уверен, что наш новый проект станет драйвером медицинского туризма в России», – заявил заместитель президента-председателя правления ВТБ Георгий Горшков.
«Мы провели количественные и качественные исследования в странах СНГ, которые показывают большой запрос на оперативную и качественную медицинскую помощь, при этом спрос у респондентов превышает возможности местной медицины по скорости или уровню услуг. При этом 90% респондентов в странах СНГ выразили доверие к российской медицине. Поэтому мы предлагаем гражданам из Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, Беларуси, Азербайджана и других государств полное сопровождение с момента размещения пациентом заявки до получения результата лечения», – сообщил генеральный директор ВТБ Медицина Сергей Нечаев.
Ежегодно более 1 млн граждан СНГ получают медицинскую помощь в России. При этом, по оценкам аналитической компании IQVIA, строго медицинских туристов, которые приезжают в страну только для получения медицинских услуг, – порядка 130 тысяч человек, а средний чек (без учета трудовых мигрантов) составляет около $630. По оценкам ВТБ Медицина, к 2030 г. рынок медицинского туризма в России из стран СНГ при продвижении медицинских услуг может вырасти в 2 раза по числу пациентов и более чем в 3 раза в денежном выражении по ключевым направлениям, таким как нейрохирургия, офтальмология, хирургия, акушерство и гинекология, травматология и ортопедия, кардиология и сердечно-сосудистая хирургия.