https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_90d0ea43150535c66e7c984ce_o.jpg
Bu gün Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Türkiyənin Üsküdar Universitetinin birgə təşkilatçılığı, Medianın İnkişafı Agentliyi, Audiovizual Şura və Azərbaycan Mətbuat Şurasının tərəfdaşlığı ilə Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyinə həsr olunmuş “Rəqəmsal dövrdə media və kommunikasiya fəaliyyəti” mövzusunda Beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
3 gün davam edəcək konfransın məqsədi media istehsalı və istehlakı proseslərinin rəqəmsallaşma ilə transformasiyasının insani, sosial, siyasi və mədəni təsirləri haqqında müzakirələr aparmaqdır. Bu transformasiyanın mahiyyətinin, media ekosisteminə təsirlərinin və qlobal səviyyədə gətirəcəyi nəticələrin ətraflı şəkildə müzakirə olunacağı konfransın kommunikasiya və media sahəsində araşdırmalara əhəmiyyətli töhfə verməsi hədəflənir.
Konfransın ilk günündə “Rəqəmsal dövrdə media və cəmiyyət”, “Süni intellekt, media və cəmiyyət”, “Rəqəmsal dövrdə media və kommunikasiya tədqiqatları”, “Rəqəmsal dövrdə reklam və marketinq”, “Jurnalistika tarixi”, “Süni intellekt, media və vizual mədəniyyət”, “Rəqəmsal transformasiya və media” mövzuları üzrə 7 bölmədə 48 məruzə dinləniləcək.
Qeyd edək ki, konfransa ümumilikdə 300-ə yaxın məqalə və 100-ə yaxın tezis qəbul olunub. Tədbir zamanı medianın müxtəlif istiqamətləri üzrə 19 canlı, 24-dək onlayn panel müzakirəsinin təşkili nəzərdə tutulub.

BSU and Üsküdar University to Hold Conference Marking 150th Anniversary of Azerbaijani Press
BSU and Üsküdar University to Hold Conference Marking 150th Anniversary of Azerbaijani Press BSU and Üsküdar University to Hold Conference Marking 150th Anniversary of Azerbaijani Press
Baku State University (BSU) will host an international conference titled “Media and Communication Activities in the Digital Age” on May 14–16, dedicated to the 150th anniversary of the Azerbaijani national press.
The event is being jointly organized by BSU and Türkiye’s Üsküdar University, in partnership with the Media Development Agency, the Audiovisual Council, and the Press Council of Azerbaijan.
Highlights of the conference will include Workshops by representatives from Turkish universities and media outlets, the inauguration of the National Press History Auditorium at the Faculty of Journalism, and the presentation of a special issue of the Bakı Universiteti newspaper, along with the launch of the faculty’s new journal, Media Problemləri.
The conference is expected to welcome over 100 guests and will feature 19 in-person panel discussions and up to 24 online sessions.