https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4b60db42a8111b6b5195ccbc4_o.jpg
Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyi çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsində “Milli mətbuat tarixi" auditoriyasının açılışı olub.
Açılış mərasimində çıxış edən rektor Elçin Babayev son illərdə BDU-nun Jurnalistika fakültəsində medianın müasir çağırışlarına uyğun islahatların aparıldığını deyib. O bildirib ki, fakültədə yeni ixtisas və ixtisaslaşmalar açılıb, müxtəlif ixtisaslaşmış otaqlar istifadəyə verilib. Yeni açılan "Milli mətbuat tarixi" auditoriyası Azərbaycan mətbuatının keçdiyi şərəfli tarixi əks etdirməklə bərabər, medianın qarşısında duran vəzifələrin müzakirə olunacağı əsas platformaya çevriləcək.
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid "Milli mətbuat tarixi" auditoriyasının açılmasını milli mətbuatın 150 illik yubileyinə böyük töhfə adlandırıb və onun səmərəli fəaliyyət göstərəcəyinə əminliyini bildirib.
Auditoriyada “Bakı Universiteti” qəzetinin milli mətbuatın 150 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi nömrəsinin təqdimatı keçirilib. Jurnalistika fakültəsinin Milli mətbuat tarixi kafedrasının müdiri, professor Cahangir Məmmədli, türkiyəli professorlar Aysel Aziz, Nilufer Timisi mühazirə deyiblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4b60db42a8111b6b5195ccbc4_o.jpg
В рамках празднования 150-летия азербайджанской национальной прессы на факультете журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось открытие аудитории «История национальной прессы».
Выступая на церемонии открытия, ректор Эльчин Бабаев сообщил, что за последние годы на факультете журналистики БГУ проводятся реформы, соответствующие современным вызовам медиа. Он сообщил, что на факультете открыты новые специальности и специализации, введены в эксплуатацию различные специализированные кабинеты. И новая аудитория «История национальной прессы» отразит славную историю азербайджанской прессы и станет главной площадкой для обсуждения задач, стоящих перед медиа.
Председатель Совета прессы Азербайджана Рашад Меджид назвал открытие аудитории «История национальной прессы» большим вкладом в 150-летие национальной прессы и выразил уверенность в том, что он будет эффективно функционировать.
В аудитории состоялась презентация специального выпуска газеты «Bakı Universiteti», посвященного 150-летию национальной печати. Лекции прочитали заведующий кафедрой истории национальной прессы факультета журналистики профессор Джахангир Мамедли, а также турецкие профессора Айсель Азиз и Нилуфер Тимиси.