https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_f2667c88b5f42a552eb65b966_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə rəsmi səfəri çərçivəsində mayın 6-da bu ölkənin Federal Milli Şurasının sədri Saqr Qobaş ilə görüşüb.
Azərbaycan parlamentinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Saqr Qobaş bu səfərin ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. Saqr Qobaş ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına əhəmiyyət verdiyini qeyd edərək, xüsusilə iqtisadi əmıkdaşlıq sahəsində əldə olunan nəticələrdən razılığını ifadə edib.
Bu səfərin onun Milli Məclisin sədri kimi Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə ilk səfəri olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edib.
Söhbət zamanı qeyd olunub ki, ölkələrimizi tarixi, dini və mədəni köklər birləşdirir və ikitərəfli əlaqələrimiz qardaşlıq, qarşılıqlı hörmət, etimad və dəstək mühitində inkişaf edib. Görüşdə münasibətlərimizin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsində ölkələrimizin liderlərinin birgə səylərinin, həmçinin yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin xüsusi əhəmiyyəti vurğulanıb.
Söhbət zamanı beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlıq məsələləri barədə də fikirlər ifadə olunub. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz BMT, İƏT və Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir və qarşılıqlı dəstək nümayiş etdirirlər. Milli Məclisin sədri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, ölkəmizin sədrliyi ilə həyata keçirilən tədbirlər təşkilatın institusional inkişafına və onun beynəlxalq mövqelərinin möhkəmlənməsinə töhfələr verir. O, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri parlamentinin təmsilçilərinin Parlament Şəbəkəsinin tədbirlərində iştirakından məmnunluğunu bildirib.
Federal Milli Şuranın sədri Saqr Qobaş Sahibə Qafarovanı yenidən Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin sədri seçilməsi münasibətilə təbrik edərək, beynəlxalq münasibətlərdə müşahidə olunan qütbləşmə və gərginliklər fonunda Parlament Şəbəkəsinin mühüm rol oynaya biləcəyini və ölkəsinin bu platforma çərçivəsində əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini bildirib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq, qanunverici orqanlarımız arasında da uğurlu əlaqələrin qurulduğu qeyd olunaraq, vurğulanıb ki, həm qarşılıqlı əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlıq bu sahədə müsbət nəticələrin əldə olunmasını şərtləndirib. Spiker Sahibə Qafarova Federal Milli Şuranın sədri ilə bundan öncə keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayaraq, bu cür təmasların, o cümlədən, qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərə müsbət töhfələr verdiyini bildirib. Söhbət zamanı dostluq qruplarının fəaliyyətinin də parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. O, BƏƏ parlamentinin üzvlərinin mütəmadi olaraq Milli Məclisin təşkil etdiyi beynəlxalq tədbirlərdə iştirakından razılığını bildirib.
Görüşdə Azərbaycanın COP29-a sədrliyi ilə BƏƏ-nin COP28-ə sədrliyi arasında çox uğurlu əməkdaşlıq olduğu bildirilib. Həmçinin, COP29 çərçivəsində keçirilən Parlament Toplantısında BƏƏ parlamentinin 3 nümayəndəsinin iştirak etdiyi, tədbirin təşkilində tərəflər arasında təcrübə mübadiləsi aparıldığı da diqqətə çatdırlıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_f2667c88b5f42a552eb65b966_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках официального визита в Объединённые Арабские Эмираты 6-го мая встретилась со спикером Федерального Национального Совета этой страны Сагром Гобашем.
Тепло поприветствовав спикера парламента Азербайджана, Сагр Гобаш заявил о своей уверенности в том, что текущий визит внесёт вклад в развитие отношений между нашими странами и парламентами. Как он подчеркнул, ОАЭ придают большое значение развитию сотрудничества с Азербайджаном; оно особо отметил удовлетворение достижениями в сфере экономического взаимодействия.
Спикер Сагиба Гафарова сказала, что это её первый визит в Объединённые Арабские Эмираты в качестве спикера Милли Меджлиса, и выразила признательность за сердечный приём и высокий уровень гостеприимства, оказанный азербайджанской делегации.
Как отмечалось в ходе беседы, наши страны объединяют исторические, религиозные и культурные корни, в то время как двусторонние отношения развиваются в духе братства, взаимного уважения, доверия и поддержки. Кроме того, была подчёркнута особая роль, которую сыграли в переходе взаимоотношений на уровень стратегического партнёрства совместные усилия лидеров двух стран, а также встречные визиты высокого уровня.
На встрече также были затронуты вопросы сотрудничества в международных организациях. Говорилось об успешном взаимодействии и взаимоподдержке наших стран в таких международных и региональных структурах, как ООН, Организация Исламского Сотрудничества и Движение Неприсоединения. Спикер Милли Меджлиса рассказала о Парламентской сети Движения Неприсоединения, созданной по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Было отмечено, что мероприятия, проводимые под председательством Азербайджана, способствуют институциональному развитию этой организации и усилению её международных позиций. Спикер выразила удовлетворение участием представителей парламента Объединённых Арабских Эмиратов в мероприятиях Парламентской сети.
Спикер Федерального Национального Совета Сагр Гобаш поздравил Сагибу Гафарову с её переизбранием на пост председателя Парламентской сети Движения Неприсоединения, сказав, что Сеть может сыграть важную роль в обстановке наблюдающихся в международных отношениях поляризации и напряжённости, и что его страна придаёт большое значение сотрудничеству в рамках этой платформы.
Затем было упомянуто столь же уверенное развитие связей между законодательными органами в духе межгосударственных отношений. Сотрудничество – как двустороннее, так в рамках международных парламентских организаций – способствует достижению положительных результатов в данной сфере. Спикер Сагиба Гафарова с удовольствием вспомнила предыдущие встречи со спикером Федерального Национального Совета и подчеркнула, что подобные контакты, в том числе встречные визиты, вносят позитивный вклад в развитие отношений. Также было обращено внимание на важную роль усилий групп дружбы в укреплении межпарламентских связей. Сагиба Гафарова выразила удовлетворение регулярным участием членов парламента ОАЭ в международных мероприятиях, организуемых Милли Меджлисом.
Как было сказано на встрече, сложилось весьма успешное сотрудничество между председательством Азербайджана на COP29 и председательством ОАЭ на COP28. Было подчёркнуто участие трёх представителей парламента ОАЭ в Парламентской встрече на полях COP29 и состоявшийся между сторонами обмен опытом в организации данного мероприятия.