https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_f2667c88b5f42a552eb65b966_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə rəsmi səfəri çərçivəsində mayın 6-da bu ölkənin Federal Milli Şurasının sədri Saqr Qobaş ilə görüşüb.
Azərbaycan parlamentinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Saqr Qobaş bu səfərin ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. Saqr Qobaş ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına əhəmiyyət verdiyini qeyd edərək, xüsusilə iqtisadi əmıkdaşlıq sahəsində əldə olunan nəticələrdən razılığını ifadə edib.
Bu səfərin onun Milli Məclisin sədri kimi Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə ilk səfəri olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edib.
Söhbət zamanı qeyd olunub ki, ölkələrimizi tarixi, dini və mədəni köklər birləşdirir və ikitərəfli əlaqələrimiz qardaşlıq, qarşılıqlı hörmət, etimad və dəstək mühitində inkişaf edib. Görüşdə münasibətlərimizin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsində ölkələrimizin liderlərinin birgə səylərinin, həmçinin yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin xüsusi əhəmiyyəti vurğulanıb.
Söhbət zamanı beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlıq məsələləri barədə də fikirlər ifadə olunub. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz BMT, İƏT və Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir və qarşılıqlı dəstək nümayiş etdirirlər. Milli Məclisin sədri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, ölkəmizin sədrliyi ilə həyata keçirilən tədbirlər təşkilatın institusional inkişafına və onun beynəlxalq mövqelərinin möhkəmlənməsinə töhfələr verir. O, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri parlamentinin təmsilçilərinin Parlament Şəbəkəsinin tədbirlərində iştirakından məmnunluğunu bildirib.
Federal Milli Şuranın sədri Saqr Qobaş Sahibə Qafarovanı yenidən Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin sədri seçilməsi münasibətilə təbrik edərək, beynəlxalq münasibətlərdə müşahidə olunan qütbləşmə və gərginliklər fonunda Parlament Şəbəkəsinin mühüm rol oynaya biləcəyini və ölkəsinin bu platforma çərçivəsində əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini bildirib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq, qanunverici orqanlarımız arasında da uğurlu əlaqələrin qurulduğu qeyd olunaraq, vurğulanıb ki, həm qarşılıqlı əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlıq bu sahədə müsbət nəticələrin əldə olunmasını şərtləndirib. Spiker Sahibə Qafarova Federal Milli Şuranın sədri ilə bundan öncə keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayaraq, bu cür təmasların, o cümlədən, qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərə müsbət töhfələr verdiyini bildirib. Söhbət zamanı dostluq qruplarının fəaliyyətinin də parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. O, BƏƏ parlamentinin üzvlərinin mütəmadi olaraq Milli Məclisin təşkil etdiyi beynəlxalq tədbirlərdə iştirakından razılığını bildirib.
Görüşdə Azərbaycanın COP29-a sədrliyi ilə BƏƏ-nin COP28-ə sədrliyi arasında çox uğurlu əməkdaşlıq olduğu bildirilib. Həmçinin, COP29 çərçivəsində keçirilən Parlament Toplantısında BƏƏ parlamentinin 3 nümayəndəsinin iştirak etdiyi, tədbirin təşkilində tərəflər arasında təcrübə mübadiləsi aparıldığı da diqqətə çatdırlıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_f2667c88b5f42a552eb65b966_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with the Speaker of the Federal National Council of the UAE Saqr Ghobash on 6 May during her official visit to the United Arab Emirates.
Welcoming the Speaker of the Azerbaijani Parliament cordially, Saqr Ghobash spoke of his confidence that the current visit would contribute to the development of the relations between the two countries and their legislatures. He emphasised the great importance that the UAE attaches to enhancing co-operation with Azerbaijan and spoke appreciatively of the progress achieved in the field of economic collaboration.
Speaker Sahiba Gafarova remarked that this was her first visit to the United Arab Emirates in her capacity as Speaker of the Milli Majlis and expressed her gratitude for the warm welcome and high level of hospitality extended to the Azerbaijani delegation.
It was said at the meeting that our countries are united by historical, religious and cultural ties, whilst the bilateral relations continue to develop in a spirit of brotherhood, mutual respect, trust and support. The discussion also hovered on the important role the joint efforts of the two countries’ leaders as well as high-level reciprocal visits had played in elevating the relationship to the level of strategic partnership.
The co-operation of the sides within international organisations was brought up, too. It was said that our countries successfully collaborate and support each other in international and regional bodies such as the United Nations, the Organisation of Islamic Co-operation and the Non-Aligned Movement. The Speaker of the Milli Majlis told about the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established on the initiative of President of Azerbaijan Ilham Aliyev. It was said that the events held under Azerbaijan’s chairmanship contribute to the institutional development of the organisation and the strengthening of its international standing. The Speaker expressed her satisfaction with the participation of representatives from the United Arab Emirates’ parliament in the activities of the Parliamentary Network.
Speaker of the Federal National Council Saqr Ghobash congratulated Sahiba Gafarova on her re-election as Chairwoman of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, remarking that the Network could play an important role in the context of the current polarisation and tensions in international relations. He also emphasised that his country attaches great importance to cooperation within this platform.
It was said then that the links between the two legislatures advanced as confidently and in the spirit of the inter-state relations. This co-operation, be it bilateral or through international parliamentary institutions, provides for the positive results in the concerned area. Speaker Sahiba Gafarova recalled fondly her previous encounters with the Speaker of the Federal National Council, pointing out that such contacts, including reciprocal visits, contributed favourably to the progress of the relationship. The important role that efforts of the friendship groups play in the strengthening of the inter-parliamentary ties was broached as well. Sahiba Gafarova voiced appreciation of the steady involvement of Members of the UAE Parliament in the international events arranged by the Milli Majlis.
A very successful co-operation between the Azerbaijani COP29 Chairmanship and the UAE COP28 Chairmanship was mentioned as well. It was stressed that three delegates of the UAE Parliament had taken part in the Parliamentary Meeting on the COP29 sidelines and that there had been an exchange of experience in staging that event between the two sides.