https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4316e41adf512e5b374ef0d12_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə rəsmi səfəri davam edir. Səfər çərçivəsində mayın 6-da bu ölkənin Federal Milli Şurasında keçirilən görüşdən sonra tərəflər arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Federal Milli Şurası arasında Anlaşma Memorandumunu iki ölkənin spikerləri – Sahibə Qafarova və Saqr Qobaş imzalayıblar.
Qeyd olunub ki, bu sənəd tərəflər arasında birgə işi – koordinasiya və parlament təcrübəsi mübadiləsini daha da artırmağa imkan verəcək, əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə xidmət edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4316e41adf512e5b374ef0d12_o.jpg
The official visit of Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova to the United Arab Emirates continues. During the visit, after the meeting at the Federal National Council held on 6 May, a Memorandum of Understanding was signed between the two sides.
The Memorandum of Understanding between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Federal National Council of the United Arab Emirates was signed by the Speakers of the two sides, Sahiba Gafarova and Saqr Ghobash.
A commentary was made that the document would help enhance the sides’ joint work consisting in co-ordination and exchange of parliamentary experience, and that it would also provide for a continued expansion of the co-operation.