https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_374a80c6374771c9a208bccd1_o.jpg
Bakıda keçirilən Aviasiya Enerji Forumu çərçivəsində Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (“AZCON Holding”) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) ilə Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyası (IATA) arasında “CO2 Connect” proqramına dair müqavilə imzalanıb.
Sənəd AZAL-ın Baş Kommersiya İnzibatçısı Cəmil Manizadə və IATA-nın Türkiyə, Mərkəzi Asiya və Azərbaycan regionu üzrə nümayəndəsi Funda Çalışır tərəfindən imzalanıb.
“IATA ilə “CO2 Connect” müqaviləsini imzalamaqla AZAL iqlim dəyişikliklərinə qarşı şəffaf və dəqiq məlumatlara əsaslanan öhdəliklərə sadiqliyini daha da gücləndirir. Bu əməkdaşlıq bizə dəqiq CO2 emissiyaları məlumatlarını paylaşmağa və dekarbonizasiya hədəflərimizə uyğun olaraq daha məlumatlı, dayanıqlı səyahət seçimlərini dəstəkləməyə imkan verir,” – deyə AZAL-ın Baş Kommersiya İnzibatçısı Cəmil Manizadə bildirib.
IATA-nın “CO2 Connect” kalkulyatoru emissiyaların ölçülməsindəki uyğunsuzluqları aradan qaldıraraq sərnişin başına dəqiq CO2 məlumatlarını təqdim edir. Bu məlumatlar təyyarə növünə xas yanacaq sərfiyyatı kimi real əməliyyat məlumatlarına əsaslanır və birbaşa iştirakçı aviaşirkətlər tərəfindən təqdim olunur, sənayedə razılaşdırılmış metodologiyaya uyğun hesablanır. Platforma daha yüksək məlumat dəqiqliyinə nail olaraq sektorda hesabatlılığı gücləndirir. AZAL hazırda “CO2 Connect”ə məlumat təqdim edən 60-dan çox aviaşirkətə qoşulub.
“CO2 Connect” qlobal standart metodologiyalar və yüksək keyfiyyətli məlumatlara əsaslanan, aviasiyanın dekarbonizasiyasına töhfə verən güclü bir vasitədir. O, həmçinin uçuşlarının nə dərəcədə dayanıqlı olduğunu aydın şəkildə anlamaq istəyən korporasiyalar və fərdi səyahətçilərin tələbatını da ödəyir. AZAL kimi aviaşirkətlərin töhfəsi ilə bu platforma qlobal miqyasda aviasiya emissiyalarının ölçülməsi üçün etalon kimi qəbul edilib,” – deyə IATA-nın Avropa üzrə Regional vitse-prezidenti Rafael Şvartsman bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_374a80c6374771c9a208bccd1_o.jpg
В рамках Авиационного энергетического форума, проходящего в Баку, между Azerbaijan Airlines (AZAL), входящим в состав Азербайджанского транспортно-коммуникационного холдинга (AZCON Holding), и Международной Ассоциацией Воздушного Транспорта (IATA) было подписано соглашение о присоединении к программе CO2 Connect.
Документ был подписан коммерческим директором AZAL Джамилем Манизаде и представителем IATA в Турции, Центральной Азии и Азербайджане Фундой Чалышыр.
«Подписав соглашение по программе CO2 Connect, AZAL усиливает свою приверженность борьбе с изменением климата на основе прозрачных и точных данных. Это сотрудничество позволит нам делиться точной информацией об объемах выбросов CO2 и поддерживать более осознанный и устойчивый выбор путешествий в соответствии с нашими целями по декарбонизации», – отметил коммерческий директор AZAL Джамиль Манизаде.
Калькулятор CO2 Connect от IATA устраняет несоответствия в расчетах выбросов и предоставляет точные данные о выбросах CO2 на одного пассажира. Эти данные основываются на реальных операционных показателях, таких как потребление топлива конкретными типами воздушных судов, и предоставляются напрямую участвующими авиакомпаниями в соответствии с признанной отраслевой методологией. Платформа повышает точность данных и усиливает прозрачность в секторе. AZAL присоединился к более чем 60 авиакомпаниям, уже предоставляющим данные в рамках CO2 Connect.
«CO2 Connect — это мощный инструмент, поддерживающий декарбонизацию авиации благодаря глобальным общепринятым методологиям и высококачественным данным. Он также отвечает потребностям корпоративных клиентов и индивидуальных путешественников, заинтересованных в понимании устойчивости своих перелетов. При содействии таких авиакомпаний, как AZAL, платформа стала отраслевым эталоном в измерении авиационных выбросов по всему миру», – заявил региональный вице-президент IATA в Европе Рафаэль Шварцман.