https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_374a80c6374771c9a208bccd1_o.jpg
Bakıda keçirilən Aviasiya Enerji Forumu çərçivəsində Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (“AZCON Holding”) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) ilə Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyası (IATA) arasında “CO2 Connect” proqramına dair müqavilə imzalanıb.
Sənəd AZAL-ın Baş Kommersiya İnzibatçısı Cəmil Manizadə və IATA-nın Türkiyə, Mərkəzi Asiya və Azərbaycan regionu üzrə nümayəndəsi Funda Çalışır tərəfindən imzalanıb.
“IATA ilə “CO2 Connect” müqaviləsini imzalamaqla AZAL iqlim dəyişikliklərinə qarşı şəffaf və dəqiq məlumatlara əsaslanan öhdəliklərə sadiqliyini daha da gücləndirir. Bu əməkdaşlıq bizə dəqiq CO2 emissiyaları məlumatlarını paylaşmağa və dekarbonizasiya hədəflərimizə uyğun olaraq daha məlumatlı, dayanıqlı səyahət seçimlərini dəstəkləməyə imkan verir,” – deyə AZAL-ın Baş Kommersiya İnzibatçısı Cəmil Manizadə bildirib.
IATA-nın “CO2 Connect” kalkulyatoru emissiyaların ölçülməsindəki uyğunsuzluqları aradan qaldıraraq sərnişin başına dəqiq CO2 məlumatlarını təqdim edir. Bu məlumatlar təyyarə növünə xas yanacaq sərfiyyatı kimi real əməliyyat məlumatlarına əsaslanır və birbaşa iştirakçı aviaşirkətlər tərəfindən təqdim olunur, sənayedə razılaşdırılmış metodologiyaya uyğun hesablanır. Platforma daha yüksək məlumat dəqiqliyinə nail olaraq sektorda hesabatlılığı gücləndirir. AZAL hazırda “CO2 Connect”ə məlumat təqdim edən 60-dan çox aviaşirkətə qoşulub.
“CO2 Connect” qlobal standart metodologiyalar və yüksək keyfiyyətli məlumatlara əsaslanan, aviasiyanın dekarbonizasiyasına töhfə verən güclü bir vasitədir. O, həmçinin uçuşlarının nə dərəcədə dayanıqlı olduğunu aydın şəkildə anlamaq istəyən korporasiyalar və fərdi səyahətçilərin tələbatını da ödəyir. AZAL kimi aviaşirkətlərin töhfəsi ilə bu platforma qlobal miqyasda aviasiya emissiyalarının ölçülməsi üçün etalon kimi qəbul edilib,” – deyə IATA-nın Avropa üzrə Regional vitse-prezidenti Rafael Şvartsman bildirib.

AZAL Joins IATA’s CO2 Connect
During the Aviation Energy Forum held in Baku, Azerbaijan Airlines (AZAL), operating under the Azerbaijan Transport and Communications Holding (AZCON Holding), signed an agreement with the International Air Transport Association (IATA) to join the CO2 Connect program.
The agreement was signed by Jamil Manizade, Chief Commercial Officer at AZAL, and Funda Calisir, IATA’s Area Manager for Türkiye, Central Asia, and Azerbaijan.
“By signing the CO2 Connect agreement with IATA, AZAL strengthens its commitment to transparent, data-driven climate action. This collaboration enables us to share accurate CO2 emissions data and support more informed, sustainable travel choices in line with our decarbonization goals,” said Jamil Manizade, Chief Commercial Officer at AZAL.
IATA’s CO2 Connect calculator addresses inconsistencies in emissions measurement by offering precise, per-passenger CO2 data based on real operational data, such as aircraft type-specific fuel consumption, which is directly provided by participating airlines and calculated according to an industry-agreed methodology. The platform achieves greater data accuracy, strengthening accountability across the sector. AZAL joins more than 60 airlines currently providing data to CO2 Connect.
“CO2 Connect is a powerful tool to support aviation’s decarbonization, driven by global standard methodologies and high-quality data. It also meets the demand from corporations and individual travelers who want to clearly understand how sustainable their flying is. With the contribution of airlines such as AZAL, the platform has been established as the benchmark for measuring aviation emissions globally,” said Rafael Schvartzman, IATA’s Regional Vice President for Europe.