https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_895e500441d009d90bee29464_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) Tarix və Geologiya fakültələri üzrə üzvlərinin birgə təşkilatçılığı ilə “Ətraf mühiti qoru! Onun qayğısına qal!” adlı tədbir keçirilib.
Tarix fakültəsinin dekanı, professor İbrahim Zeynalov ekoloji problemlərin təkcə bu günə deyil, gələcəyə də təsir göstərdiyini deyib. O, insan və təbiət münasibətlərinə tarixi aspektdən yanaşaraq bildirib ki, qədim dövrlərdən bəri ətraf mühitin qorunması insan cəmiyyətinin mühüm vəzifələrindən biri olub. Professor gənc nəslin maarifləndirilməsinin ekoloji problemlərin qarşısının alınmasında ən effektiv üsullardan olduğunu vurğulayıb.
Geologiya fakültəsinin dekanı, dosent Mamoy Mansurov geoloji mühitin insan fəaliyyəti nəticəsində necə dəyişdiyini elmi nümunələrlə izah edib. Bildirib ki, yeraltı və yerüstü sərvətlərdən səmərəli istifadə olunması, eləcə də geoloji proseslərin düzgün izlənməsi ekoloji tarazlığın qorunmasında mühüm rol oynayır. Bu baxımdan təbii sərvətlərdən də düzgün istifadə etmək problemin həllinə dəstək olan amillərdəndir.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri Amil Məmmədov ekoloji siyasət çərçivəsində həyata keçirilən layihələr və ictimai iştirakçılığın əhəmiyyəti haqqında geniş məlumat verib. O bildirib ki, vətəndaş cəmiyyətinin ekoloji təşəbbüslərdə aktiv iştirakı ölkənin davamlı inkişafına töhfə verir. Ümumi və tarixi geologiya kafedrasının müəllimi Nürəddin Abbasov Yerdə baş verən təbii proseslərin müasir ekoloji problemlərlə əlaqəsini izah edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_895e500441d009d90bee29464_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошло мероприятие «Защити окружающую среду! Позаботься о ней!», совместно организованное членами Студенческого профсоюзного комитета исторического и геологического факультетов вуза.
Декан исторического факультета, профессор Ибрагим Зейналов отметил, что экологические проблемы влияют не только на настоящее, но и на будущее. Рассматривая взаимоотношения человека и природы с исторической точки зрения, он сказал, что с древних времен охрана окружающей среды была одной из важных задач человеческого общества. Профессор подчеркнул, что просвещение подрастающего поколения является одним из самых эффективных методов профилактики экологических проблем.
Декан геологического факультета, доцент Мамой Мансуров на научных примерах объяснил, как изменилась геологическая среда в результате деятельности человека. Он отметил, что эффективное использование подземных и поверхностных ресурсов, а также правильный мониторинг геологических процессов играют важную роль в сохранении экологического равновесия. В этой связи рациональное использование природных ресурсов является одним из факторов, способствующих решению проблемы.
Председатель Общественного совета при Министерстве экологии и природных ресурсов Амиль Мамедов предоставил подробную информацию о проектах, реализуемых в рамках экологической политики, и важности участия в них общественности. Он заявил, что активное участие гражданского общества в экологических инициативах способствует устойчивому развитию страны.
Преподаватель кафедры общей и исторической геологии Нуреддин Аббасов объяснил связь природных процессов, происходящих на Земле, с современными экологическими проблемами.