https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c798b9c89b63e2eb1ef58414a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Faydalı qazıntılar muzeyinin BP və şirkətin Azəri-Çıraq-Günəşli, Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Şahdəniz və Cənubi Qafqaz Boru Kəməri layihələrindəki tərəfdaşlarının (“SOCAR”, “TPAO”, “LUKOİL”, “SGC”, “NİCO”, “MOL”, “İNPEX”, “ExxonMobil”, “İTOCHU”, “ONGC Videsh”, “Eni”, “MVM” və “TotalEnergies”) dəstəyi ilə əsaslı təmirdən sonra açılışı olub.
BDU-da tədris infrastrukturunun modernləşdirilməsi və genişləndirilməsinə yönəlmiş bu layihə Azərbaycanın zəngin geoloji irsi, təbii ehtiyatları və bu sahədəki elmi nailiyyətlərinə dair məlumatları əhatəli şəkildə təqdim etmək məqsədilə yaradılıb.
Muzeyin açılışında çıxış edən rektor Elçin Babayev bildirib ki, Faydalı qazıntılar muzeyi elm-tədris-sənaye əməkdaşlığının ən gözəl nümunəsi hesab edilə bilər. Məkan kitabxana-muzey-tədris laboratoriyası kimi fəaliyyət göstərməklə BDU-da tədris prosesinin keyfiyyətinə öz müsbət təsirini göstərəcək. Muzey yalnız BDU tələbələri deyil, digər universitetlərin tələbələri, orta məktəb şagirdlərinin üzünə də açıq olacaq. BDU ölkənin ən qədim universiteti kimi öz tarixi və dünya şöhrətli məzunları ilə fəxr edir. Tarixi ənənələri davam etdirən Universitetdə son illər rəqəmsallaşma istiqamətində ciddi addımlar atılıb. Rektor belə interaktiv təlim və tədris mərkəzi yaratdığına görə BP şirkəti və tərəfdaşlarına təşəkkür edib. O bildirib ki, BP şirkəti son illər BDU-da bir çox sosial layihələr həyata keçirib, bunlar Universitetin həyatına rəngarənglik qatıb. Rektor xatırladıb ki, muzeydə 1997-ci ildən akademik Musa Əliyev adına kabinet fəaliyyət göstərib: “Bizim üçün fəxrdir ki, görkəmli elm və dövlət xadimi, akademik Musa Əliyev öz kitabxanasını məhz BDU-ya bağışlayıb. Muzeyin əsaslı təmiri zamanı həmin kitabxana da rəqəmsallaşdırılaraq müəllim və tələbələrimizin ixtiyarına verilib. Mən bu işə göstərdiyi dəstəyə görə ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayevə təşəkkür edirəm”.
ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev akademik Musa Əliyevin Azərbaycanda geologiya elminin inkişafına öz fundamental tədqiqatları ilə layiqli töhfələr verdiyini, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında xüsusi xidmətlər göstərdiyini, onun AMEA-nın prezidenti kimi respublikada intellektual potensialın formalaşdırılması və elmin perspektivli sahələrinin təşkili istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə etdiyini diqqətə çatdırıb. O, BDU-nun Azərbaycan elmi, təhsili, tarixi, mədəniyyəti üçün daim maariifləndirici bir ocaq olduğunu xatırladıb, Faydalı qazıntılar muzeyinin fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz qeyd edib ki, bu layihə şirkətin ölkədə təhsilə və digər mühüm sosial inkişaf sahələrinə davamlı dəstəyinin gözəl nümunəsidir: “Tərəfdaşlarımızla birlikdə çox məmnunuq ki, artıq bir əsrdən çox tarixi olan və aparıcı, nüfuzlu təhsil müəssisəsi kimi geniş miqyasda tanınan Bakı Dövlət Universiteti bu cür unikal bir mərkəzə sahib olacaq”. BP-nin regional prezidenti 2019-cu ildən başlayaq BDU ilə əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində bir çox uğurlu layihələr həyata keçirildiyini bildirib. O, bu mərkəzin geoloji və geofiziki biliklərin zəngin məlumat bazasını innovativ şəkildə təqdim etməyə imkan yaradacağını, BDU-da interaktiv təhsilə fayda verəcəyini bildirib: “Ümid edirik ki, tələbələr və digər ziyarətçilər ölkənin təbii ehtiyatlarının əsrarəngiz müxtəlifliyini və onun diqqətəlayiq geoloji irsini dərindən anlayacaq və dəyərləndirəcəklər”.
Milli Məclisin sədr müavini, BDU-nun professoru, akademik Rafael Hüseynov, BDU-nun Ümumi dilçilik kafedrasının müdiri, akademik Nizami Cəfərov, Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Akif Əlizadə, Geologiya fakültəsinin Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə çıxışlarında akademik Musa Əliyevin Azərbaycan xalqı və elmi qarşısında xidmətlərindən danışıb, Faydalı qazıntılar muzeyinin elm, təhsil, tədqiqat və texnologiya mərkəzi kimi faydalı olacağına əminliklərini bildiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c798b9c89b63e2eb1ef58414a_o.jpg
Музей полезных ископаемых Бакинского государственного университета (БГУ) открылся после капитального ремонта при поддержке компании BP и партнеров компании по проектам Азери-Чираг-Гюнешли, Баку-Тбилиси-Джейхан, Шахдениз и Южно-Кавказского трубопровода (SOCAR, TPAO, ЛУКОЙЛ, SGC, NICO, MOL, INPEX, ExxonMobil, ITOCHU, ONGC Videsh, Eni, MVM и TotalEnergies).
Выступая на открытии музея, ректор Эльчин Бабаев сказал, что Музей полезных ископаемых можно считать лучшим примером сотрудничества науки, образования и производства. Музей окажет положительное влияние на качество образовательного процесса в БГУ, выполняя функции библиотеки-музея-учебной лаборатории. Музей будет открыт не только для студентов БГУ, но и для студентов других вузов и старшеклассников. Будучи старейшим университетом страны, БГУ гордится своей историей и всемирно известными выпускниками. Продолжая исторические традиции, в последние годы университет предпринял серьезные шаги в направлении цифровизации. Ректор поблагодарил компанию BP и ее партнеров за создание такого интерактивного учебно-образовательного центра. Он сообщил, что за последние годы компания BP реализовала в БГУ множество социальных проектов, которые внесли разнообразие в жизнь университета. Ректор напомнил, что с 1997 года в музее действует кабинет имени академика Мусы Алиева: «Мы гордимся тем, что выдающийся ученый и государственный деятель академик Муса Алиев передал в дар БГУ свою библиотеку. Во время капитального ремонта музея эта библиотека также была оцифрована и предоставлена в распоряжение преподавателей и студентов. Особую роль в переезде этой библиотеки из Москвы в Баку сыграл ректор Университета АДА Хафиз Пашаев. Я хотел бы выразить благодарность ректору Университета АДА профессору Хафизу Пашаеву за поддержку в этой работе».
В своем выступлении ректор Университета АДА Хафиз Пашаев рассказал о научной деятельности академика Мусы Алиева, его работах в сфере нефтяной разведки на территории бывшего СССР, в том числе в Азербайджане и Алжире. Было отмечено, что БГУ стал центром науки, культуры и просвещения народа. В этом высшем учебном заведении учились и работали выдающиеся личности, воспитавшие тысячи научных кадров. Одним из таких выдающихся личностей является академик Муса Алиев.
Поделившись воспоминаниями об академике Мусе Алиеве, Хафиз Пашаев отметил, что беседы между Мусой Алиевым и писателем, профессором БГУ Мирджалалом Пашаевым всегда отличались глубоким смыслом и содержанием, несмотря на то что один из собеседников был представителем гуманитарных, а другой — технических наук. Было подчеркнуто, что Муса Алиев внес значительный вклад в разведку «Нефтяных Камней» в Каспийском море.
Затем ректор БГУ Эльчин Бабаев вручил Хафизу Пашаеву рукописное письмо Мирджалала Пашаева академику Мусе Алиеву.
Региональный президент BP в Азербайджане, Грузии и Турции Гэри Джонс отметил, что этот проект является прекрасным примером постоянной поддержки компанией образования и других важных направлений социального развития в стране: «Вместе с нашими партнерами мы очень рады, что Бакинский государственный университет, который существует уже более века и широко признан ведущим, престижным учебным заведением, будет иметь такой уникальный центр». Региональный президент BP заявил, что в рамках соглашения о сотрудничестве с БГУ, начиная с 2019 года, было реализовано множество успешных проектов. Он сказал, что этот музей предоставит инновационный способ представления богатой базы геологических и геофизических знаний и принесет пользу интерактивному образованию в БГУ: «Мы надеемся, что студенты и другие посетители музея поймут и оценят удивительное разнообразие природных ресурсов страны и ее замечательное геологическое наследие».
Ректор Эльчин Бабаев вручил Гэри Джонсу памятный подарок от университета.
На мероприятии также выступили заместитель председателя Милли Меджлиса, профессор БГУ, академик Рафаэль Гусейнов, заведующий кафедрой общего языкознания БГУ, академик Низами Джафаров, генеральный директор Института геологии и геофизики Министерства науки и образования, академик Акиф Ализаде, заведующий кафедрой полезных ископаемых геологического факультета БГУ, академик Васиф Бабазаде.