https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_92ad06e5411874d77312f71c4_o.jpg
Mayın 20-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Şuşa filialında “Əyan məclisi” adlı sərgi açılacaq. Sərgidə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından XX əsrin əvvəllərinə aid “Əyan məclisi” və “Bağçada güllər” xalçaları nümayiş olunacaq. Qarabağ tipinin Şuşa qrupuna aid bu xalçalar hündür xovu, əlvan, şux koloriti, incə toxunuşu ilə seçilir.
XIX əsrin II yarısından etbarən Rusiyadan Azərbaycana müxtəlif çeşidli mallar gətirilirdi. Şuşa sənətkarlarlarının həmin məmulatların üzərindəki təsvirlərdən ilhamlanaraq toxuduqları məşhur xalça kompozisiyalarından biri “Bağçada güllər” idi.
Şuşada ornamental xalçalarla yanaşı, “Əyan məclisi” kimi süjetli xalçalar əsasən XX əsrin əvvəllərində toxunurdu. Bu sənət nümunələrində üzərinə Şuşa xalçası salınmış taxtda oturaraq qəlyan çəkən, söhbət edən üç kişi təsvir olunub. Onlar zəngin naxışlarla bəzədilən, bahalı parçadan tikilmiş geyimlərdə, dövrün məişəti üçün səciyyəvi olan mütəkkələrə söykənmiş formada təqdim edilib. Real həyat elementlərilə zəngin olan xalçaların ara sahəsi gül ornamentli haşiyə ilə əhatələnib. Onların maraqlı cəhətlərindən biri üzərlərində toxunduğu tarixin və klassik ədəbiyyat nümunələrindən beytlərin qeyd edilməsidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_92ad06e5411874d77312f71c4_o.jpg
On May 20, the exhibition A Meeting of Nobles will open at the Shusha Branch of the Azerbaijan National Carpet Museum. The exhibition will feature the early 20th-century carpets Meeting of Nobles and Baghchada Gullar (Flowers in Garden) from the Azerbaijan National Carpet Museum collection. These carpets of Shusha group of the Karabakh carpet type are distinguished bu high pile, vibrant coloring and delicate weave.
Starting from the second half of the 19th century, various products were imported from Russia into Azerbaijan. Baghchada Gullar carpet is one of the famous compositions created by the Shusha craftsmen inspired by depictions on the mentioned products.
Along with ornamental carpets, plotted carpets like A Meeting of Nobles were woven in Shusha mainly in the early 20th century. These artworks have the depiction of three men, talking and smoking hookah and sitting on the podium covered with Shusha carpet. They are presented according to the period: sitting leaned on pillows and in garments made from fine fabric with rich patterns. The central fields of the carpets, rich in real-life elements are surrounded by the border with flower ornaments. The inclusion of dates and verses from classical literature is among the notable features of these carpets.