https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_6d553b62e109d6d13aab8e6b5_o.jpg
Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının (FIA) Avtoidman üzrə Ümumdünya Şurası Formula 1 Dünya Çempionatının 2023-cü il təqvimini açıqlayıb.
2023-cü ilin Formula 1 mövsümü növbəti ilkə imza ataraq, 24 yarışla yadda qalacaq. 7-ci Formula 1 Azərbaycan Qran Prisi isə 2023-cü il 28-30 aprel tarixlərinə təsadüf edəcək. Mövsüm 5 mart tarixində Bəhreyndə start verəcək, noyabrın 26-ı isə ənənəyə sadiq qalaraq Əbu-Dabidə yekunlaşacaq. Bu ilki təqvimdə Mayami və Ostin ilə bərabər, ilk dəfə olaraq digər ABŞ şəhəri – Las Veqas da yer alır. Qətər Qran Prisi bir illik fasilədən sonra yenidən Formula 1 təqviminə qayıdır.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası digər avtoidman yarışı 24 saat Le Man marafonunun digər F1 yarışları ilə eyni tarixə təsadüf etməməsi üçün iyun ayında yalnız iki yarışın keçirilməsinə qərar verib.
“2023-cü il FIA Formula 1 Dünya Çempionatında 24 yarışın yer alması bu avtoidmanın qlobal səviyyədə inkişafının və geniş auditoriya cəlb etməsinin sübutudur. Təqvimə yeni yarışların əlavə olunması və ənənəvi yarışların qorunub saxlanması Federasiyanın bir daha bu avtoidmana xüsusi diqqətinin göstəricisidir. Məmnunluq hissi ilə bildirirəm ki, daha böyük həyəcanla Formula 1-in yeni erasına qədəm qoyuruq və Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının 2022-ci ildə qəbul etdiyi qaydalar bunun üçün geniş zəmin yarada biləcək. Qeyd edim ki, 2023-cü ilin təqviminin tərtibi zamanı F1 yarışlarının 24 saat Le Man marafonu ilə eyni tarixlərə təsadüf etməməsinə xüsusi diqqət yetirilib.” – deyə Federasiyanın prezidenti Mohammad bin Sulayem qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_6d553b62e109d6d13aab8e6b5_o.jpg
Baku, Azerbaijan – Baku City Circuit, Promoter of the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix, is delighted to confirm the return of Formula 1 to the streets of Baku on the weekend of April 28th - 30th, 2023. The new date for the most unpredictable race in motorsport – which has seen six different winners in its six previous races – was revealed earlier this week following the approval by the members of the FIA World Motor Sport Council of the record-breaking 24-race calendar for the 2023 FIA Formula One World Championship.
The new calendar sees the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix 2023 host the fifth round of the championship and will be the first time the race in Baku takes place in April since 2019.
The season itself will officially kick off on March 5th in Bahrain and see the pinnacle of motorsport travel to an unprecedented 24 race venues across the globe, including a new addition in Las Vegas, before culminating with the traditional finale in Abu Dhabi on November 26th.
The 2023 F1 calendar, including changing the date of the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix to April, has been drafted to avoid a clash with the 24 Hours of Le Mans as part of FIA’s efforts to optimize all of its World Championship race calendars, with only two F1 races now taking place in the month of June as a result.
FIA President, Mohammed Ben Sulayem, commented upon the calendar’s release “The presence of 24 races on the 2023 FIA Formula One World Championship calendar is further evidence of the growth and appeal of the sport on a global scale. The addition of new venues and the retention of traditional events underlines the FIA’s sound stewardship of the sport. I am delighted that we will be able to take Formula 1’s new era of exciting racing, created by the FIA’s 2022 Regulations, to a broader fan base in 2023. In framing the 2023 F1 calendar, WMSC Members have also been mindful of the timing of the prestigious 24 Hours of Le Mans.”