https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_339b1d19070f31975f8bc40b2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsinin Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) və “BDU könüllüləri” təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Geoloji kəşfiyyat işlərində GPS-dən istifadə” mövzusunda praktiki təlim keçirilib.
“AzerGold” QSC-nin Geoloji kəşfiyyat şöbəsinin Geoloji-geofiziki məlumatların təhlili sektorunun aparıcı mütəxəssisi, Geologiya fakültəsinin Seysmologiya və Yer təkinin fizikası kafedrasının saathesabı müəllimi Elfaq Məmmədov tərəfindən keçirilən təlimin məqsədi tələbələrin müasir geoloji tədqiqat metodları, ərazidə aparılan geoloji kəşfiyyat işlərində GPS texnologiyasının səmərəli tətbiqi ilə tanış edilməsi və nəzəri biliklərin praktiki bacarıqlara çevrilməsinə şərait yaratmaqdır.
Əvvəlcə təlimdə istifadə olunan “Garmin GPSMAP” cihazının texniki xüsusiyyətləri və praktik imkanları haqqında ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, bu cihazlar ikitərəfli mətn mesajlaşma imkanı təqdim edir. İridium peyk şəbəkəsi vasitəsilə istifadəçilər dünyanın istənilən nöqtəsindən SMS və e-poçt vasitəsilə əlaqə saxlaya bilirlər. Cihaz vasitəsilə beynəlxalq axtarış-xilasetmə xidməti olan GEOS-a birbaşa SOS siqnalı göndərmək mümkündür ki, bu da təhlükəsizlik baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
GPS izləmə funksiyası istifadəçiyə koordinatları real vaxtda izləməyə və marşrutları xəritədə qeyd etməyə şərait yaradır. Bundan əlavə, cihazlar “Garmin Earthmate” və ya “Explore” tətbiqləri vasitəsilə “Bluetooth” əlaqəsi ilə smartfonlarla sinxronlaşdırılır və bu da xəritələrin istifadəsini və mesajların yazılmasını daha da asanlaşdırır.
Təlim zamanı iştirakçılar GPS cihazlarının quruluşu, iş prinsipi və geoloji xəritələmə prosesindəki rolu ilə bağlı geniş məlumat əldə ediblər. Praktiki hissədə tələbələr real sahə şəraitinə uyğun olaraq koordinatların təyin olunması, məlumatların toplanması və onların xəritəyə köçürülməsi prosesində fəal iştirak ediblər.

A hands-on training session titled "Using GPS in Geological Exploration" was held at Baku State University (BSU), offering geology students valuable practical experience.
The session was conducted by Elfag Mammadov, a specialist at AzerGold CJSC and lecturer at the Department of Seismology and Subsoil Physics, Faculty of Geology. The main objective was to acquaint students with modern geological research methods, specifically the use of GPS technologies in field exploration, and to bridge the gap between theoretical knowledge and practical application.
At the beginning of the session, participants were introduced to the functions and capabilities of the Garmin GPSMAP device used during the training. It was highlighted that these devices support two-way text messaging, enabled by the global Iridium satellite network, allowing users to communicate via SMS and email from virtually anywhere. The device also includes an emergency SOS feature that connects directly with the GEOS International Emergency Response Coordination Center—an essential safety feature during fieldwork.
Additionally, the GPS tracking function enables real-time coordinate monitoring and route recording on digital maps. The device can also be synced with smartphones via Bluetooth using the Garmin Earthmate or Explore apps, streamlining map usage and message writing.
During the practical segment of the session, students engaged in determining geographic coordinates, collecting field data, and transferring this information onto maps—gaining firsthand experience in GPS-based geological mapping.