https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_339b1d19070f31975f8bc40b2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsinin Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) və “BDU könüllüləri” təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Geoloji kəşfiyyat işlərində GPS-dən istifadə” mövzusunda praktiki təlim keçirilib.
“AzerGold” QSC-nin Geoloji kəşfiyyat şöbəsinin Geoloji-geofiziki məlumatların təhlili sektorunun aparıcı mütəxəssisi, Geologiya fakültəsinin Seysmologiya və Yer təkinin fizikası kafedrasının saathesabı müəllimi Elfaq Məmmədov tərəfindən keçirilən təlimin məqsədi tələbələrin müasir geoloji tədqiqat metodları, ərazidə aparılan geoloji kəşfiyyat işlərində GPS texnologiyasının səmərəli tətbiqi ilə tanış edilməsi və nəzəri biliklərin praktiki bacarıqlara çevrilməsinə şərait yaratmaqdır.
Əvvəlcə təlimdə istifadə olunan “Garmin GPSMAP” cihazının texniki xüsusiyyətləri və praktik imkanları haqqında ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, bu cihazlar ikitərəfli mətn mesajlaşma imkanı təqdim edir. İridium peyk şəbəkəsi vasitəsilə istifadəçilər dünyanın istənilən nöqtəsindən SMS və e-poçt vasitəsilə əlaqə saxlaya bilirlər. Cihaz vasitəsilə beynəlxalq axtarış-xilasetmə xidməti olan GEOS-a birbaşa SOS siqnalı göndərmək mümkündür ki, bu da təhlükəsizlik baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
GPS izləmə funksiyası istifadəçiyə koordinatları real vaxtda izləməyə və marşrutları xəritədə qeyd etməyə şərait yaradır. Bundan əlavə, cihazlar “Garmin Earthmate” və ya “Explore” tətbiqləri vasitəsilə “Bluetooth” əlaqəsi ilə smartfonlarla sinxronlaşdırılır və bu da xəritələrin istifadəsini və mesajların yazılmasını daha da asanlaşdırır.
Təlim zamanı iştirakçılar GPS cihazlarının quruluşu, iş prinsipi və geoloji xəritələmə prosesindəki rolu ilə bağlı geniş məlumat əldə ediblər. Praktiki hissədə tələbələr real sahə şəraitinə uyğun olaraq koordinatların təyin olunması, məlumatların toplanması və onların xəritəyə köçürülməsi prosesində fəal iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_339b1d19070f31975f8bc40b2_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось практическое занятие на тему «Использование GPS в геологоразведочных работах».
Целью тренинга, который провел специалист ЗАО AzerGold, преподаватель кафедры «Сейсмология и физика недр» геологического факультета Эльфаг Мамедов, является ознакомление студентов с методами геологических исследований, применением GPS-технологий при проведении геологоразведочных работ на территории, а также создание условий для трансформации теоретических знаний в практические навыки.
В первую очередь была предоставлена информация о функциях и практических возможностях устройства Garmin GPSMAP, используемого в обучении. Было отмечено, что эти устройства обеспечивают двусторонний обмен текстовыми сообщениями. Благодаря спутниковой сети Iridium пользователи могут общаться посредством SMS и электронной почты из любой точки мира. С помощью устройства можно напрямую отправить сигнал SOS в международную поисково-спасательную службу GEOS, что имеет большое значение с точки зрения безопасности.
Функция GPS-отслеживания позволяет пользователю отслеживать координаты в режиме реального времени и записывать маршруты на карте. Кроме того, устройства синхронизируются со смартфонами по Bluetooth через приложения Garmin Earthmate или Explore, что еще больше упрощает использование карт и написание сообщений.
Участники тренинга узнали о структуре, принципе работы и роли GPS-устройств в процессе геологического картирования. В практической части студенты активно участвовали в процессе определения координат, сбора данных и переноса их на карту.