https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_06c9170aa6942cb040e326fb1_o.jpg
Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (AZCON Holding) tərkibində fəaliyyət göstərən “AzInTelecom” tərəfindən yaradılmış SİMA rəqəmsal imza daha 5 qurum tərəfindən elektron xidmətlərə inteqrasiya edilib.
SİMA ilə xidmətlərini rəqəmsallaşdıran növbəti qurumlar “Caspian Drilling Company”, “ESAM İnnovations”, “ASEL Kredit” BOKT, Manato.az kredit platforması, “Foriella Mebel” MMC və şirkəti olub.
Dənizdə qazma əməliyyatları üzrə peşəkar şirkət olan “Caspian Drilling Company”, eləcə də Proqram təminatının inkişafı və İT Həlləri xidmətlərinin göstərilməsində ixtisaslaşmış “ESAM İnnovations” şirkətləri öz daxili platformasına giriş prosesini “SİMA İmza” vasitəsilə rəqəmsallaşdırıb.
Azərbaycanın bir çox bölgəsində ofisləri olan “ASEL Kredit” təşkilatı və Manato.az onlayn kredit platformasında mikrokreditlərin verilməsi zamanı müqavilələrin “SİMA İmza” vasitəsilə onlayn formada imzalanmasını təmin edib. Bundan başqa, “Foriella Mebel” şirkəti də müştərilərə kreditlə satış prosesini “SİMA İmza” vasitəsilə rəqəmsallaşdırıb.
Bununla da SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə tərəfdaş olan qurumların sayı 75-ə çatıb.
Qeyd edək ki, SİMA ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, qurumların iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA İmza”nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_06c9170aa6942cb040e326fb1_o.jpg
The SİMA digital signature, developed by AzInTelecom, which operates under the Azerbaijan Transport and Communications Holding (AZCON Holding), has been integrated into the electronic services of five more organizations.
The latest institutions to digitise their services using SİMA are: Caspian Drilling Company; ASEL Kredit Non-Bank Credit Organization (NBCO); the Manato.az credit platform; Foriella Mebel LLC; and ESAM Innovations Company.
Caspian Drilling Company, a professional offshore drilling firm, and ESAM Innovations, a software development and IT solutions company, have digitised the login process for their internal platforms via "SİMA İmza".
ASEL Kredit, which has branches in many regions of Azerbaijan, and the online credit platform Manato.az now offer microloans with online contracts through "SİMA İmza". Additionally, Foriella Mebel has digitised its credit-based sales process through the SİMA digital solution.
As a result of the recent partnerships, the number of organizations using the new-generation SİMA digital signature has reached 75.
It should be noted that SİMA eliminates citizens’ dependence on service centres, reduces institutional workload and expenses, and can be integrated into any system. This enables users to sign documents quickly and without limitations. Detailed information about SİMA, the new-generation digital signature, is available at sima.az or via the 157 Contact Centre.