https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_2501044dc279468b95ff28830_o.jpg
Polşanın paytaxtı Varşavada “Türk Dünyası Araşdırmaları- Multidissiplinar Perspektivlər" adlı VI Beynalxalq Türkologiya Kongresi çərçivəsində Azərbaycan musiqi gecəsi keçirilib. Tədbir Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu və Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı Səfirliyinin birgə əməkdaşlığı ilə təşkil olunub.
Tədbirdə səfirlər, türkoloq alimlər, Varşavanın ictimaiyyət və mədəniyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Varşava Universitetinin Şərqşünaslıq Fakültəsinin Türkologiya və Orta Asiya Xalqları kafedrasının müdiri, Professor Aqata Bareya-Stajinska, Kongres çərçivəsində təşkil olunan musiqi gecələrinin müxtəlif mədəniyyətlərin bir araya gəlməsində mühim rol oynadığını qeyd edərək, tədbirin təşkilinə görə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fonduna təşəkkür edib .
Gecədə çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, Türk dövlətlərinin öz mədəniyyət və incəsənətini təqdim etmələrində önəmli platforma olan Konqresin Türk və Avropa xalqları arasındakı əlaqələrin genişlədilməsinə böyük töhvə verəcəyinə inandığını bildirib.
Günay Əfəndiyeva tədbirdə Azərbaycanın muğam sənəti haqqında danışaraq, Türk Dünyasının zəngin mədəni irsindən bəhs edib:
“Muğam - improvizasiyadır. Qəlbə anidən dolan ilhamdır. Heyranlıq, məftunluq, təsirdir.
Muğam – bir ənənədir. Çoxəsrlik Azərbaycan mədəniyyətinin şifahi daşıyıcısı, ədəbiyyat xəzinəsinin açarıdır. Nizami, Füzuli, Nəsimi, Vaqif kimi böyük şairlərin mirasının mühafizəsidir. Muğam - həqiqətdir. Həyata fəlsəfi baxışdır. Torpağa, köklərə bağlılıq, vətənsevərlikdir. Azərbaycan xalqının gerçək kimliyi, milli dəyərlərinin aynasıdır. Bir ölkənin talehyüklü torpaqlarında formalaşan yaddaşdır. Muğam – Qarabağdır. Mir Möhsün Nəvvabın, Sadıqcanın, Cabbar Qaryağdıoğlunun, Bülbülün, Xan Şuşinskinin nəfəsi, avazıdır. 30 il öncəyədək hicran, ayrılıq, gözdən axan yaş idi. Bugün isə büyük qürurdur, iftixardır. Türk Dünyasının ayrılmaz parçasıdır”.
Günay Əfəndiyeva çıxışında Azərbaycanın birinci Vitse-Prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi nəticəsində muğam sənətinin beynəlxalq miqyasda tanındığını vurğulayıb. Fondun prezidenti 2008-ci ildə Azərbaycan muğamının UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin Reprezentativ Siyahısına daxil edildiyini bildirib.
Günay Əfəndiyeva Azərbaycan Respublikasının prezidentinin təşəbbüsü, Qazaxıstan, Qırğız və Türkiyə Respublikalarının dövlət başçılarının dəstəyi ilə yaradılan Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Türk xalqlarının maddi-mənəvi dəyərlərinin, ədəbiyyatının, musiqisinin, incəsənətinin dünya miqyasında tanıdılması istiqamətində fəaliyyətindən söz açıb.
Tədbirdə tarda Rüstəm Müslümovun, kamançada Elnur Salahovun müşayəti ilə 2018-ci ildə keçirilən Beynəlxalq Muğam Müsabiqəsinin qalibi, solist Nisbət Sədrayevadan ibarət Muğam triosu qonaqlara unudulmaz anlar yaşadıb. Gecədə Azərbaycan musiqisi ilə yanaşı, Qazaxıstanın, Qırğızıstanın, Özbəkistanın və Türkiyənin xalq mahnıları səsləndirlib.
Tədbirdə Qarabağın çoxəsrlik tarixinin, zəngin mədəniyyətinin, görkəmli şəxsiyyətlərinin və milli memarlıq abidələrinin əks olunduğu sərgi nümayiş etdirilib. Daha sonra qonaqlara Azərbaycan milli mətbəxinin nümunələri təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_2501044dc279468b95ff28830_o.jpg
В столице Польши Варшаве в рамках VI Международного тюркологического Конгресса «Исследования Тюркского мира - мультидисциплинарные перспективы" состоялся вечер азербайджанского мугама. Мероприятие организовано при совместном сотрудничестве Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия и Посольства Азербайджанской Республики в Польше.
На мероприятии приняли участие послы, ученые-тюркологи, представители общественности и культуры Варшавы.
Открывая мероприятие со вступительным словом, заведующая кафедрой Тюркологии и народов Центральной Азии факультета востоковедения Варшавского университета доктор Агата Барея-Стажинска отметила, что музыкальные вечера, организованные в рамках Конгресса, играют важную роль в сближении различных культур, и поблагодарила Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия за организацию мероприятия.
Выступившая на вечере президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева выразила уверенность в том, что Конгресс, являющийся значимой платформой для демонстрации культуры и искусства Тюрских государств, внесет большой вклад в расширение связей между Тюркскими и Европейскими странами.
На мероприятии Гюнай Эфендиева рассказала об искусстве мугама Азербайджана, а также о богатом культурном наследии Тюркского мира: «Мугам - это импровизация. Это вдохновение, которое мгновенно наполняет наши сердца. Это восхищение, очарование, воздействие. Мугам – это традиция. Это устный носитель многовековой азербайджанской культуры, ключ к сокровищнице литературы. Это хранитель наследия таких великих поэтов, как Низами, Физули, Насими, Вагиф. Мугам - это истина. Это философский взгляд на жизнь. Это привязанность к земле, корням, патриотизм. Истинная идентичность азербайджанского народа, отражение его национальных ценностей. Это память, сформированная на пострадавших землях страны. Мугам – это Карабах. Это дыхание и голос Мир Мохсун Навваба, Садыгджана, Джаббара Гарьягдыоглу, Бюльбюля, Хана Шушинского. Еще 30 лет назад это было тоской, разлукой, слезой текущей из глаз. А сегодня это большая гордость. Это неотъемлемая часть Тюркского мира».
В своем выступлении Гюнай Эфендиева подчеркнула, что искусство мугама получило международное признание благодаря инициативе и поддержке первого вице-президента Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан ханум Алиевой. Президент Фонда отметила, что в 2008 году азербайджанский мугам был включен в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Гюнай Эфендиева рассказала о деятельности Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия, созданного по инициативе Президента Азербайджанской Республики, при поддержке глав государств Республик Казахстана, Кыргызстана и Турции, в направлении популяризации во всем мире материально-духовных ценностей, литературы, музыки, искусства тюркских народов.
На мероприятии мугамное трио в сопровождении Рустама Муслимова (тар) и Эльнура Салахова (кяманча) и победительницы Международного конкурса мугама 2018 года солистки Нисбат Садраевой было встречено аплодисментами и овациями зрителей. Наряду с азербайджанской музыкой, на мероприятии прозвучали народные песни Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Турции.
На мероприятии была показана выставка, отражающая многовековую историю Карабаха, его богатую культуру, выдающихся личностей и национальные архитектурные памятники. Затем гостям были представлены образцы азербайджанской национальной кухни.