Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təşkilatçılığı ilə Universitetlər və İşəgötürənlərin I Beynəlxalq Forumu keçirilib.
Forumda dövlət və özəl sektorların rəhbərləri, işəgötürənlər, yerli və xarici ekspertlər, elm adamları və digər qonarlaq iştirk ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Tədris üzrə prorektor dosent Gəray Musayev UNEC-in 95 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən forumun məqsədinin universitetlərlə işəgötürənlər arasında əməkdaşlığı gücləndirmək və gənclərin əmək bazarına hazırlığını artırmaq olduğunu deyib. Prorektor UNEC-in bu istiqamətdə məqsədini açıqlayıb: “Müasir ali təhsilin əsas məqsədi tələbələri yalnız nəzəri biliklərlə deyil, praktik bacarıqlar və çevik düşüncə ilə iş həyatına hazırlamaqdır. UNEC “Auditoriyadan iş dünyasına” yanaşması ilə tələbələrin təhsilini real iş mühitinə uyğunlaşdırır”.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Ramal Quluzadə forumun əhəmiyyətinə diqqət çəkərək universitetlərlə iş dünyasının əməkdaşlığının məzunlarının məşğulluğu, onların əmək bazarının tələblərinə uyğun hazırlanması istiqamətində mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O, UNEC məzunlarının məşğulluq göstəricisinin yüksək olduğunu vurğulayaraq, bu rəqəmin 2018-2022-ci illərin göstəricilərinə görə 63 faizdən çox olduğunu bildirib.
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) sədrinin müşaviri Elxan Mikayılov dünyada baş verən dəyişikliklərin ali təhsildə yeni yanaşmaları zəruri etdiyini vurğulayıb. O, UNEC-də “Qida təhlükəsizliyi” üzrə yüksək ixtisaslı peşəkar kadrların hazırlandığını diqqətə çatdıraraq, bu sahədə çalışanların böyük əksəriyyətinin məhz UNEC məzunları olduğunu deyib.
Azərbaycan-Türkiyə İş Adamları Birliyi İdarə heyətinin sədri Mürsəl Rüstəmov UNEC ilə ATİB arasındakı əməkdaşlıqdan söz açıb. Hər iki qurum arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində uğurlu iş birliyinin həyata keçirildiyini deyən M.Rüstəmov forumun yeni əməkdaşlıqların qurulması istiqamətində mühüm platforma rolunu oynayacağından əminliyini ifadə edib.
MÜSİAD Azərbaycan İdarə Heyətinin sədri Rəşad Cabirli forumun universitetlərlə işəgötürənlər arasında əlaqələri gücləndirdiyini bildirib. MÜSİAD-la UNEC-in əməkdaşlıq çərçivəsində gördüyü işləri iştirakçıların diqqətinə çatdıran R.Cabirli UNEC-in əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığında aparıcı rol oynadığını qeyd edib.
Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin sədri Vuqar Oruc AQC-nin universitetlərlə iş birliyindən danışıb. Hər il UNEC-in 100-ə yaxın tələbəsinin AQC-də təcrübədə olduğunu və onların böyük əksəriyyətinin həmin şirkətlərdə əmək fəaliyyətinə başladığını bildirib.
Dövlət Statistika Komitəsi sədrinin müavini Yusif Yusifov isə komitənin stukturu və işə qəbul qaydalarını, eləcə də UNEC məzunlarının komitədəki məşğulluq payını açıqlayıb: “DSK-da hazırda 357 nəfər UNEC məzunu çalışır. Onlardan 134 nəfəri komitənin aparatında müxtəlif vəzifələrdədir”.
Sonra PASHA Holding şirkətinin direktor müavini Ad Boon “İşin gələcəyi”, Macarıstan Milton Fridman Universitetinin prorektoru dos.Piter Satmari “İqtisadi təhsildə innovasiya: UNEC və Milton Fridman Universiteti arasında əməkdaşlıq imkanları”, Macarıstanın Miskolc Universitetinin Elmi işlər və beynəlxalq əlaqələr direktorluğunun koordinatoru Burak Akın “Macarıstanda təhsil: Təqaüdlər və İmkanlar” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Forumun sonunda UNEC-in Təcrübənin Təşkili şöbəsinin müdiri Leyla Nəzirzadə şöbənin fəaliyyəti və həyata keçirilən layihələr haqqında məlumat verib. O, forumun nəticələrinin universitetlə şirkətlər arasında yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına, tələbələr üçün təcrübə və iş imkanlarının artırılmasına, həmçinin təhsil və təcrübə proqramlarının əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq yenilənməsinə böyük töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra forum hibrid formada panel müzakirələrlə davam edib. Panellərdə əsas müzakirə mövzuları “Təhsil və karyera uyğunluğu – universitetlər və işəgötürənlər arasinda dialoq”, “Şəbəkələşmə və təcrübə mübadiləsi”, “Əmək bazarinda inklüzivlik və əlçatanliq”, “Gündəlik iş prosesində sünu intellek alətlərindən istifadə”, “İnsanların idarə edilməsi və motivasiya tədbirləri”, “Gənclərin iş dünyasına hazırlığında Karyera mərkəzlərinin rolu” olub.

При организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и Государственного агентства занятости состоялся I Международный форум университетов и работодателей.
В форуме приняли участие руководители государственного и частного секторов, работодатели, местные и зарубежные эксперты, ученые и другие гости.
Выступая с приветственным словом, проректор по учебной работе, доцент Герай Мусаев отметил, что целью форума, проводимого в рамках 95-летия UNEC, является укрепление сотрудничества университетов и работодателей, повышение готовности молодежи к рынку труда. Проректор объяснил цель UNEC в этом направлении: «Главная цель современного высшего образования подготовить студентов к трудовой жизни не только с помощью теоретических знаний, но и практических навыков и гибкого мышления. UNEC адаптирует образование студентов к реальной рабочей среде, используя подход «От аудитории в деловой мир».
Заместитель председателя Правления Государственного агентства занятости Рамал Гулузаде обратил внимание на важность форума и заявил, что сотрудничество университетов и делового мира имеет большое значение с точки зрения трудоустройства выпускников и их подготовки в соответствии с требованиями рынка труда. Он подчеркнул, что уровень трудоустройства выпускников UNEC высок, отметив, что по показателям на 2018-2022 годы этот показатель составляет более 63 процентов.
Советник председателя Агентства продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) Эльхан Микаилов подчеркнул, что происходящие в мире изменения диктуют необходимость новых подходов в высшем образовании. Он довел до внимания, что в UNEC готовят высококвалифицированных специалистов по специальности «Пищевая безопасность», и отметил, что подавляющее большинство работающих в этой области являются выпускниками UNEC.
Председатель Правления Азербайджано-турецкого объединения деловых людей Мурсал Рустамов рассказал о сотрудничестве между UNEC и АТОДЛ. Отметив, что успешное сотрудничество реализуется в рамках подписанного между двумя организациями меморандума, М.Рустамов выразил уверенность, что форум станет важной платформой для установления нового сотрудничества.
Председатель Правления MUSIAD Azerbaijan Рашад Джабирли отметил, что форум укрепляет связи между университетами и работодателями. Р. Джабирли отметил, что UNEC играет ведущую роль в подготовке кадров в соответствии с требованиями рынка труда.
Председатель Общества оценщиков Азербайджана Вугар Орудж рассказал о сотрудничестве АОС с университетами. Он отметил, что ежегодно около 100 студентов UNEC проходят стажировку в AОC, и подавляющее большинство из них начинают работать в этих компаниях.
Заместитель председателя Госкомстата Юсиф Юсифов озвучил структуру комитета и правила приема на работу, а также долю занятости выпускников UNEC в комитете: «В настоящее время в Госкомстате работают 357 выпускников UNEC. 134 из них занимают различные должности в аппарате комитета.
Затем заместитель директора PASHA Holding Эд Бун, выступил с презентацией на тему «Будущее работы», проректор венгерского университета Милтона Фридмана, доц. Петер Сатмари выступил с презентацией на тему «Инновации в экономическом образовании»: Возможности сотрудничества между UNEC и университетом Милтона Фридмана», Бурак Акын, координатор Управления по научным вопросам и международным связям университета Мишкольца, Венгрия, выступил с докладами на темы «Образование в Венгрии: стипендии и возможности».
В завершение форума заведующая отделом Организации практики UNEC Лейла Назирзаде дала информацию о деятельности отдела и реализованных проектах. Она подчеркнула, что результаты форума внесут значительный вклад в создание новых возможностей сотрудничества между университетами и компаниями, расширение возможностей стажировок и трудоустройства студентов, а также обновление программ обучения и стажировок в соответствии с требованиями рынка труда.
После выступлений форум продолжил свою работу панельными дискуссиями в гибридном формате. Основными темами для обсуждения на панельных дискуссиях стали «Образование и карьерное сответствие – диалог между университетами и работодателями», «Сетевизация и обмен опытом», «Инклюзивность и доступность на рынке труда», «Использование инструментов искусственного интеллекта в повседневных рабочих процессах», «Управление людьми и мотивационные меры», «Роль центров карьеры в подготовке молодежи к деловому миру».