https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_5130332b15e45ca88caa5a0b7_o.jpg
Fərmanın icrası çərçivəsində daha bir dövlət qurumu – “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürüb. Səhmdar Cəmiyyətin əsas rəqəmsal resursları tam şəkildə AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirilib. “AzInTelecom” tərəfindən “AzerGold”a “Virtual server – IaaS” (İnfrastructure-as-a-Service) və “Rezervlənmə – BaaS” (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin edilib. Bununla qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığına nail olub.
Qeyd edək ki, “Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı Əsas və Yevlax Ehtiyat Data Mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_5130332b15e45ca88caa5a0b7_o.jpg
As part of the implementation of the Decree, another state institution – “AzerGold” Closed Joint-Stock Company (CJSC) – has migrated its information systems and resources to the “Government Cloud.” The company’s core digital assets have been fully transferred to the Baku Data Center, operated by “AzInTelecom” LLC, which is part of AZCON Holding. “AzInTelecom” has provided “AzerGold” with cloud services including “Virtual Server – IaaS” (Infrastructure-as-a-Service) and “Backup – BaaS” (Backup-as-a-Service). As a result, the institution has achieved high availability of its critical systems.
It should be noted that within the framework of the “Government Cloud” project, the full or partial migration of state institutions’ IT systems to the Baku Main and Yevlakh Backup Data Centers, maintained by AzInTelecom, is being carried out. As a result of the migration, institutions' current IT costs are reduced, and information systems' efficiency is improved. This ensures enhanced information security, a resilient IT infrastructure, high-quality service delivery, and 24/7 monitoring support.