https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_309a423eae66044e0eed63bf1_o.jpg
Bolqarıstan Respublikasının Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin alimləri Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Klassik və müasir filologiya fakültəsinin dekan müavini, Türk dilləri və altayşünaslıq kafedrasının professoru Milena Yordanova, kafedranın müdiri, professor İrina Saraivanova və professor Lyudmila İlieva BDU-nun Filologiya fakültəsində professor-müəllim heyəti ilə görüşüb. Görüşdə fakültə dekanı, dosent Elçin Məmmədov, dekan müavinləri Ülviyyə Hüseynova və Anar Fərəcov, kafedra müdirləri – professorlar Məhərrəm Məmmədov, Cəlil Nağıyev, Mətanət Abdullayeva və Tofiq Hacıyev iştirak ediblər.
Fakültə dekanı Elçin Məmmədov qonaqlara fakültənin tarixi, görkəmli alimləri, tədris və tədqiqat istiqamətləri, o cümlədən son illər həyata keçirilən uğurlu işlərdən söz açıb, Azərbaycanın türk dünyasının mühüm türkoloji mərkəzlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qonaqlar Sofiya Universitetinin Klassik və müasir filologiya fakültəsi haqqında və türkologiya sahəsindəki tədris və tədqiqatlardan danışıb, öz elmi-pedaqoji fəaliyyətləri barəsində geniş məlumat veriblər.
Görüşdə iştirak edən BDU-nun kafedra müdirləri Azərbaycanda və Bolqarıstanda aparılan türkoloji araşdırmalardan, türkologiya dair fənlərin tədrisinin mövcud vəziyyətindən, o cümlədən dil və ədəbiyyatın tədrisi metodikası sahəsində tətbiq olunan yeni təlim üsullarından bəhs ediblər.
Görüşdə qarşılıqlı əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub, birgə tədbirlərin keçirilməsi barədə ilkin razılıq əldə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_309a423eae66044e0eed63bf1_o.jpg
Ученые из Софийского университета имени Святого Климента Охридского Болгарии посетили Бакинский государственный университет (БГУ).
Заместитель декана факультета классической и современной филологии Софийского университета, профессор кафедры тюркских языков и алтаистики Милена Йорданова, заведующая кафедрой, профессор Ирина Сараиванова и профессор Людмила Илиева встретились с профессорско-преподавательским составом филологического факультета БГУ.
Декан Эльчин Мамедов рассказал гостям об истории факультета, выдающихся ученых, направлениях преподавания и исследований, обратил внимание на то, что Азербайджан является одним из важных центров тюркологии в тюркском мире.
Гости рассказали о факультете классической и современной филологии Софийского университета, о преподавании и исследованиях в области тюркологии, а также предоставили информацию о своей научно-педагогической деятельности.
Заведующие кафедрами БГУ, участвовавшие во встрече, рассказали о тюркологических исследованиях, проводимых в Азербайджане и Болгарии, современном состоянии преподавания тюркологических дисциплин, а также о новых методах обучения, применяемых в области методики преподавания языка и литературы. На встрече были обсуждены перспективы взаимного сотрудничества, достигнута предварительная договоренность о проведении совместных мероприятий.