https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_309a423eae66044e0eed63bf1_o.jpg
Bolqarıstan Respublikasının Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin alimləri Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Klassik və müasir filologiya fakültəsinin dekan müavini, Türk dilləri və altayşünaslıq kafedrasının professoru Milena Yordanova, kafedranın müdiri, professor İrina Saraivanova və professor Lyudmila İlieva BDU-nun Filologiya fakültəsində professor-müəllim heyəti ilə görüşüb. Görüşdə fakültə dekanı, dosent Elçin Məmmədov, dekan müavinləri Ülviyyə Hüseynova və Anar Fərəcov, kafedra müdirləri – professorlar Məhərrəm Məmmədov, Cəlil Nağıyev, Mətanət Abdullayeva və Tofiq Hacıyev iştirak ediblər.
Fakültə dekanı Elçin Məmmədov qonaqlara fakültənin tarixi, görkəmli alimləri, tədris və tədqiqat istiqamətləri, o cümlədən son illər həyata keçirilən uğurlu işlərdən söz açıb, Azərbaycanın türk dünyasının mühüm türkoloji mərkəzlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qonaqlar Sofiya Universitetinin Klassik və müasir filologiya fakültəsi haqqında və türkologiya sahəsindəki tədris və tədqiqatlardan danışıb, öz elmi-pedaqoji fəaliyyətləri barəsində geniş məlumat veriblər.
Görüşdə iştirak edən BDU-nun kafedra müdirləri Azərbaycanda və Bolqarıstanda aparılan türkoloji araşdırmalardan, türkologiya dair fənlərin tədrisinin mövcud vəziyyətindən, o cümlədən dil və ədəbiyyatın tədrisi metodikası sahəsində tətbiq olunan yeni təlim üsullarından bəhs ediblər.
Görüşdə qarşılıqlı əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub, birgə tədbirlərin keçirilməsi barədə ilkin razılıq əldə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_309a423eae66044e0eed63bf1_o.jpg
A delegation from Sofia University “St. Kliment Ohridski” in Bulgaria paid an academic visit to the Faculty of Philology at Baku State University (BSU).
The delegation included Professor Milena Yordanova, Vice Dean of the Faculty of Classical and Modern Philology and Professor of the Department of Turkic Languages and Altaic Studies; Professor Irina Saraivanova, Head of the same department; and Professor Lyudmila Ilieva. During their visit, the scholars held a meeting with the academic staff of BSU’s Faculty of Philology.
Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Elchin Mammadov, welcomed the guests and provided an overview of the faculty’s history, prominent scholars, academic programs, and research directions. He emphasized the significance of Azerbaijan as one of the major centers of Turkological studies in the Turkic world.
In turn, the Bulgarian scholars presented information about the academic and research activities carried out at the Faculty of Classical and Modern Philology at Sofia University. They highlighted their ongoing work in the field of Turkology and shared insights into their scientific and pedagogical endeavors.
Faculty members from BSU discussed the current state of Turkological research in Azerbaijan and Bulgaria, including contemporary approaches to the teaching of Turkic languages and literatures. Particular attention was given to modern methodologies employed in language and literature instruction.
The meeting concluded with discussions on potential avenues for bilateral academic cooperation. The parties reached a preliminary agreement on organizing joint academic events in the future.