https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_58e038b81b45fe89d9215f0f4_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) 2025-ci il üçün açıqlanan “Round University Ranking” (RUR) beynəlxalq reytinq cədvəlində 137 pillə irəliləyərək, Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri arasında lider mövqeyə sahib olub. BDU bu nüfuzlu reytinqdə 825-ci mövqedə qərarlaşaraq, ötənilki 962-ci göstərici ilə müqayisədə ciddi irəliləyiş nümayiş etdirib.
RUR reytinqi dünya üzrə ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyətini 20 göstərici əsasında dörd strateji sahə – tədris (40%), tədqiqat (40%), beynəlxalq müxtəliflik (10%) və maliyyə dayanıqlığı (10%) üzrə qiymətləndirir.
Qeyd edək ki, RUR reytinqinin məlumatları nüfuzlu “Clarivate Analytics” şirkətinin “Global Institutional Profiles Project” platforması vasitəsilə toplanır və “Web of Science Core Collection” bazasındakı bibliometrik göstəricilərə əsaslanır. Tədris və tədqiqat sahələrində reputasiya göstəriciləri isə hər il keçirilən Akademik Reputasiya Sorğusu əsasında müəyyənləşdirilir.
BDU-nun bu uğuru Universitetin son illərdə həyata keçirdiyi genişmiqyaslı islahatların, akademik potensialın inkişafı, elmi tədqiqatların stimullaşdırılması, beynəlxalq əlaqələrin gücləndirilməsi və maliyyə idarəetməsinin səmərəliliyinin bariz nəticəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_58e038b81b45fe89d9215f0f4_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) поднялся на 137 позиций в международной рейтинговой таблице Round University Ranking (RUR) на 2025 год, заняв лидирующую позицию среди высших учебных заведений Азербайджана. БГУ занял 825-е место в этом рейтинге, продемонстрировав прогресс по сравнению с 962-й позицией прошлого года.
Рейтинг RUR оценивает деятельность высших учебных заведений по всему миру на основе 20 показателей в четырех стратегических областях — преподавание (40%), научные исследования (40%), международное разнообразие (10%) и финансовая устойчивость (10%).
Отметим, что данные для рейтинга RUR собираются посредством платформы Global Institutional Profiles Project компании Clarivate Analytics и основываются на библиометрических показателях в базе данных Web of Science Core Collection. Показатели репутации в сфере преподавания и научных исследований определяются на основе ежегодно проводимого Академического репутационного опроса.
Этот успех БГУ является наглядным результатом масштабных реформ, реализованных университетом, развития академического потенциала, стимулирования научных исследований, укрепления международных связей и эффективности финансового управления.