https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_58e038b81b45fe89d9215f0f4_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) 2025-ci il üçün açıqlanan “Round University Ranking” (RUR) beynəlxalq reytinq cədvəlində 137 pillə irəliləyərək, Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri arasında lider mövqeyə sahib olub. BDU bu nüfuzlu reytinqdə 825-ci mövqedə qərarlaşaraq, ötənilki 962-ci göstərici ilə müqayisədə ciddi irəliləyiş nümayiş etdirib.
RUR reytinqi dünya üzrə ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyətini 20 göstərici əsasında dörd strateji sahə – tədris (40%), tədqiqat (40%), beynəlxalq müxtəliflik (10%) və maliyyə dayanıqlığı (10%) üzrə qiymətləndirir.
Qeyd edək ki, RUR reytinqinin məlumatları nüfuzlu “Clarivate Analytics” şirkətinin “Global Institutional Profiles Project” platforması vasitəsilə toplanır və “Web of Science Core Collection” bazasındakı bibliometrik göstəricilərə əsaslanır. Tədris və tədqiqat sahələrində reputasiya göstəriciləri isə hər il keçirilən Akademik Reputasiya Sorğusu əsasında müəyyənləşdirilir.
BDU-nun bu uğuru Universitetin son illərdə həyata keçirdiyi genişmiqyaslı islahatların, akademik potensialın inkişafı, elmi tədqiqatların stimullaşdırılması, beynəlxalq əlaqələrin gücləndirilməsi və maliyyə idarəetməsinin səmərəliliyinin bariz nəticəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_58e038b81b45fe89d9215f0f4_o.jpg
Baku State University (BSU) has significantly improved its standing in the 2025 edition of the Round University Ranking (RUR), climbing 137 places to reach 825th position globally. This marks a notable advancement from its 962nd place last year and establishes BSU as the leading higher education institution in Azerbaijan according to the ranking.
The RUR evaluates universities worldwide based on 20 key indicators across four strategic dimensions: teaching (40%), research (40%), international diversity (10%), and financial sustainability (10%).
The data for the RUR is collected via Clarivate Analytics’ Global Institutional Profiles Project and is based on bibliometric indicators from the Web of Science Core Collection. Teaching and research reputation scores are derived from the annual Academic Reputation Survey.
BSU’s progress reflects the impact of broad institutional reforms, enhanced academic capacity, support for scientific research, expanded international cooperation, and improved financial management. This achievement highlights the university’s growing presence on the global academic stage.