Azərbaycanın paytaxtında ibtidai sinif şagirdləri üçün ən böyük təhsil tədbirlərindən biri olan VII FEMO International Beynəlxalq Olimpiadasının final mərhələsi baş tutub. Tədbirin təşkilatçıları qismində Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi, Qazaxıstanın Respublika Fizika-Riyaziyyat Məktəbi (RFRM) və Bakı şəhərinin Oxbridge Academy beynəlxalq məktəbi çıxış ediblər.
Olimpiadanın bağlanış mərasimində çıxış edən Səfir Alim Bayel qeyd edib ki, bu tədbirin Bakıda keçirilməsi Qazaxıstanla Azərbaycan arasında mədəni-humanitar əlaqələrin möhkəmləndirilməsi yolunda növbəti addım olub. Diplomat Qazaxıstan təşəbbüsünə dəstək verilməsinə görə Azərbaycana təşəkkürünü bildirib.
FEMO Olimpiadası Qazaxıstanın layihəsidir və 1–5-ci sinif şagirdlərini bir araya toplayır. Bu layihənin məqsədi uşaqlarda riyaziyyata marağı artırmaq, həmçinin onlarda tədqiqat və məntiqi düşüncə bacarığını formalaşdırmaqdır. Layihə 2017-ci ildə Qazaxıstanda başlayıb və 2018-ci ildən beynəlxalq status qazanıb. Bu gün FEMO – onlarla ölkədən gələn gənc istedadların bir araya gəldiyi genişmiqyaslı bir platformadır.
FEMO International iştirakçıları iyirmidən artıq ölkəni təmsil edir. Bu ölkələr arasında Qazaxıstan, Azərbaycan, Gürcüstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Böyük Britaniya, ABŞ, Belarus, Türkiyə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Səudiyyə Ərəbistanı, Tacikistan, Almaniya, Polşa, Fransa, İndoneziya, Rusiya və Kipr də var.
2025-ci ildə Bakıda keçirilən final mərhələsinə FEMO-nun qış və yaz turlarının qalibi və mükafatçısı olmuş 450-dən çox məktəbli qatılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_e704bb7ea2b29d61e45b905fe_o.jpg
В столице Азербайджана прошел финальный тур VII Международной олимпиады FEMO International – одного из крупнейших образовательных событий для учеников младших классов. Организаторами мероприятия выступили Посольство Республики Казахстан в Азербайджане, Республиканская физико-математическая школа Казахстана (РФМШ) и международная школа г. Баку Oxbridge Academy.
В своей приветственной речи на церемонии закрытия Олимпиады Посол Алим Байель отметил, что организация мероприятия в Баку стала еще одним шагом в укреплении культурно-гуманитарных связей между Казахстаном и Азербайджаном. Дипломат поблагодарил Азербайджан за поддержку казахстанской инициативы.
Олимпиада FEMO является казахстанским проектом и объединяет учеников 1-5 классов. Она направлена на развитие интереса к математике и формирование у детей исследовательского и логического мышления. Проект стартовал в Казахстане в 2017 году, а с 2018 года получил международный статус. Сегодня FEMO – это масштабная платформа, на которой встречаются юные таланты из десятка стран.
FEMO International объединяет участников из более чем двадцати стран, включая Казахстан, Азербайджан, Грузию, Узбекистан, Кыргызстан, Великобританию, США, Беларусь, Турцию, ОАЭ, Саудовскую Аравию, Таджикистан, Германию, Польшу, Францию, Индонезию, Россию и Кипр.
В 2025 году на финал в Баку прибыло более 450 школьников –победителей и призеров зимнего и весеннего туров.