https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_12251b978627a3533d7b616d5_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) özündə üç mötəbər tədbiri - 30-cu Yubiley Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil and Gas”, 13-cü Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 30-cu Yubiley “Baku Energy Forum”u birləşdirən Bakı Enerji Həftəsində təmsil olunur.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində təqdim olunan "Smart Energy Hub" adlı xüsusi startap zonasında yerli və xarici ölkələrdən olan 10 startap layihəsi təqdim edilib. Bu zona startapçılara öz qabaqcıl həllərini və strategiyalarını enerji sahəsinin aparıcı şirkətləri və digər maraqlı tərəflərə təqdim etmək üçün unikal imkan yaradır.
BDU üçün ayrılmış stenddə Universitet ərazisində qurulan şarj stansiyası və bu stansiyanın funksiyaları nümayiş etdirilib. Bərpaolunan enerji (Günəş və külək enerjisi) hesabına elektromobillərin sürətli şarjını təmin edən stansiyanın elektromobillər üçün CCS2 və GBT standartlarında şarj imkanı təmin edəcəyi qeyd edilib. Universitet ərazisində yerləşən bu stansiya gələcəkdə Universitet tələbələri tərəfindən istifadə olunan elektrikli velosipedlər və skuterlər üçün də yaşıl enerji hesabına şarj imkanı yaradacaq.
Qeyd edək ki, təşkil edildiyi illər ərzində regional və beynəlxalq səviyyədə etibarlı enerji platforması kimi formalaşan Bakı Enerji Həftəsi bu il 39 ölkədən 267 şirkəti qəbul edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_12251b978627a3533d7b616d5_o.jpg
Baku State University (BSU) is taking part in Baku Energy Week, a major international event that brings together three key forums: the 30th Anniversary International Caspian Oil and Gas Exhibition, the 13th Caspian International Power and Green Energy Exhibition, and the 30th Anniversary Baku Energy Forum.
As part of the event’s Smart Energy Hub zone, ten innovative startup projects were presented, including BSU’s contribution.
BSU’s stand featured a newly developed charging station located on the university campus. The station supports fast charging of electric vehicles using renewable energy sources such as solar and wind power. It is designed to be compatible with CCS2 and GBT charging standards and will also support electric bicycles and scooters used by students in the near future.
This year, Baku Energy Week hosts 267 companies from 39 countries, highlighting the global significance of the event and BSU’s active role in promoting sustainable energy solutions.