https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_96554b2d5465358a3b1ad261e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycan: real tarix və erməni saxtakarlığı” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tarix fakültəsinin dekanı, professor İbrahim Zeynalov Qərbi Azərbaycan məsələsinin artıq beynəlxalq gündəliyə salınaraq, prioritetə çevrildiyini bildirib. Qeyd edib ki, qərbi azərbaycanlıların qayıdışı reallaşana qədər bu məsələ ölkəmizin gündəliyindən çıxmayacaq. Bu istiqamətdə BDU-nun Tarix fakültəsi və Qərbi Azərbaycan İcmasının “Qərbi Azərbaycan: Yurd yerimizə sahib çıxaq” adlı birgə layihəsi mövcuddur. Layihə çərçivəsində Qərbi Azərbaycan tarixinin aktual problemlərinə həsr olunan elmi seminarlar, konfranslar və digər tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Əsas məqsəd Qərbi Azərbaycanda kütləvi şəkildə dəyişdirilən bütün hidronim, mahal, kənd, şəhər və digər toponimlərin, erməni vandalizminə məruz qalmış və dağıdılmış dini, tarixi, milli abidələrin xəritələşdirilərək öz əvvəlki adı ilə ölkə və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, təbliğ olunmasıdır.
AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix elmləri doktoru, dosent Güntəkin Nəcəfli dövlətimizin bugünkü siyasi sərhədlərindən kənarda qalan böyük etno-siyasi coğrafiyamız - Qərbi Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin və digər milli dəyərlərinin ermənilər tərəfindən saxtalaşdırılması və mənimsənilməsi məsələlərindən danışıb. O, Qərbi Azərbaycandakı tarixi yaddaşımızın bərpası üçün ermənidilli mənbə və ədəbiyyatların tədqiqatlara cəlb edilməsinin tarixşünaslığın qarşısındakı ən önəmli vəzifəyə çevrildiyini deyib: “Müasir Ermənistanın ərazisinin, Qərbi və Şərqi Zəngəzurun, Qarabağın dağlıq hissəsinin mənsubiyyəti məsələsinə qeyri-obyektiv yanaşma, bu torpaqların “əsrlər boyu ermənilərə məxsus olması”, “ermənilərin bu torpaqlarda çoxluq təşkil etməsi” kimi saxta iddialar əsrlərdir erməni tarixşünaslığının əsaslarına çevrilib. Onların yalanlarının geniş və sistemli şəkildə yayılmasında XVIII əsrin əvvəllərindən başlayaraq erməni mxitarist ordeninin xüsusi “xidməti” olub. Cəmiyyətin üzvləri “yenidən bərpa” adı ilə müxtəlif xalqların mifologiyasına əsaslanan “erməni əfsanələri”ni “tarixi mənbə” kimi təqdim edərək Venesiyada nəşr etdiriblər. Nəticədə isə “Hayların tarixi” adlanan kitablar bütün dünyaya “Ermənistan tarixi” kimi təqdim olunub. Bu, saxta tarixin zorla qəbul etdirilməsidir”.
Məruzə zamanı saxtalaşdırılmış erməni mənbələrindən nümunələr, arxiv sənədləri və digər faktoloji materiallar nümayiş etdirilib. Seminarda ölkəmizin hüdudlarından kənarda Qərbi Azərbaycan mövzusunda keçirilən tədbirlərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Bildirilib ki, bu cür fəaliyyətlərlə Azərbaycan xalqına qarşı zaman-zaman ermənilər tərəfindən törədilmiş soyqırımı və deportasiyalar konkret faktlarla, elmi əsaslarla geniş auditoriyaya çatdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_96554b2d5465358a3b1ad261e_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошел научный семинар на тему «Западный Азербайджан: реальная история и армянские фальсификации».
Декан исторического факультета, профессор Ибрагим Зейналов заявил, что вопрос Западного Азербайджана уже вынесен на международную повестку дня и стал приоритетным. Он отметил, что этот вопрос не уйдет с повестки дня страны, пока не будет реализовано возвращение западных азербайджанцев. В этом направлении реализуется совместный проект исторического факультета БГУ и общины Западного Азербайджана под названием «Западный Азербайджан: станем хозяевами родных земель». В рамках проекта планируется проведение научных семинаров, конференций и других мероприятий, посвященных актуальным проблемам истории Западного Азербайджана. Основная цель — нанести на карту все массово измененные в Западном Азербайджане гидронимы, магалы, села, города и другие топонимы, а также религиозные, исторические и национальные памятники, которые подверглись армянскому вандализму и были разрушены, и представить их стране и мировой общественности с их прежними названиями.
Ведущий научный сотрудник Института истории и этнологии НАНА, доктор исторических наук, доцент Гюнтекин Наджафли рассказала о фальсификации и присвоении армянами истории, культуры и других национальных ценностей Западного Азербайджана. Она сказала, что привлечение армяноязычных источников и литературы к исследованиям стало важнейшей задачей для восстановления нашей исторической памяти в Западном Азербайджане: «Предвзятый подход к вопросу принадлежности территории современной Армении, Западного и Восточного Зангезура, нагорной части Карабаха, ложные утверждения типа «эти земли испокон веков принадлежали армянам», «армяне составляли большинство на этих землях» стали основой армянской историографии на протяжении столетий. В повсеместном и систематическом распространении лжи особая «заслуга», начиная с начала XVIII века, принадлежит армянскому ордену мхитаристов. Члены общества под видом «восстановления» выдавали «армянские легенды», основанные на мифологии разных народов, за «исторические источники» и издавали их в Венеции. В результате книги под названием «История хаев» были представлены всему миру как «История Армении. Это и есть заставленное принятие ложной истории».
В ходе презентации были продемонстрированы примеры фальсифицированных армянских источников, архивных документов и других фактологических материалов. На семинаре была подчеркнута особая важность мероприятий, проводимых за пределами страны по теме Западного Азербайджана. Было отмечено, что посредством таких мероприятий геноцид и депортации, совершенные время от времени армянами против азербайджанского народа, доводятся до широкой аудитории с конкретными фактами и научными обоснованиями.