https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b8dbc7dafe3e3b7022051f9c4_o.jpg
İyunun 4-də Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində 3-4 iyun tarixində keçirilən 30-cu Yubiley Bakı Enerji Forumunun “Elektrik enerjisinin istehsalı və şəbəkə infrastrukturunun inkişafı: gələcəyin enerji təchizatı” mövzusunda plenar müzakirələrində iştirak edib.
Samir Axundov təqdimatla çıxış edərək elektroenergetika sektorunda yaşıl enerjiyə keçid ilə bağlı mövcud çağırışlar, qlobal trendlər və gələcəyin enerji infrastrukturu barədə ətraflı məlumatı forum iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. O, çıxışında ölkəmizin enerji sistemi, o cümlədən qoyuluş gücləri, elektrik enerjisinin ötürülməsi infrastrukturu, enerji ixracı xətləri, qarşıya qoyulmuş hədəflər, həmçinin böyük həcmdə yaşıl enerjinin şəbəkəyə inteqrasiyası ilə əlaqədar batareya enerji saxlanc sistemlərinin tətbiqinin zəruriliyi və bu çərçivədə görülən işlər, eyni zamanda Enerji effektivliyi fondu haqqında danışıb və forum iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, 2-4 iyun tarixlərində keçirilən Bakı Enerji Həftəsinin tərkib hissəsi olan Bakı Enerji Forumu bu il 30 illik yubileyini qeyd edir. Forum beynəlxalq əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, qabaqcıl təcrübələr mübadiləsi və yalnız Azərbaycanın deyil, bütövlükdə regionun enerji sektorunun inkişafına təsir edən sazişlərin imzalanması üçün əsas platformaya çevrilib. Forum enerji sahəsinin liderlərini, biznes və dövlət qurumlarının nümayəndələrini bir araya gətirərək bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına töhfə verir. Bakı Enerji Forumuna Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b8dbc7dafe3e3b7022051f9c4_o.jpg
On June 4, Samir Akhundov, Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), participated in the plenary discussions titled “Electricity Generation and Grid Infrastructure Development: Powering Tomorrow’s World” at the 30th Anniversary Baku Energy Forum, held on June 3-4 at the Baku Convention Center as part of Baku Energy Week.
In his presentation, Mr. Akhundov provided comprehensive insights into the current challenges of transitioning to green energy in the power sector, global trends, and the future of energy infrastructure. He highlighted key aspects of Azerbaijan’s energy system, including installed capacities, electricity transmission infrastructure, energy export lines, set targets, as well as the importance of battery energy storage systems in integrating large-scale green energy into the grid, and discussed progress made in this area. Additionally, he spoke about the Energy Efficiency Fund, and addressed questions from forum participants.
Celebrating its 30th anniversary this year, the Baku Energy Forum is an integral part of Baku Energy Week, held on June 2-4. The Forum has evolved into a key platform for strengthening international partnerships, sharing advanced practices, and facilitating the signing of agreements that have contributed not only to the development of Azerbaijan’s energy sector but also to the broader region. By convening energy leaders, business representatives, and government officials, the Forum plays a vital role in fostering global cooperation and shaping the future of the energy industry. The Baku Energy Forum is supported by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan.