https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_7de6fb00b4e731ef839b6f9b3_o.jpg
5 İyun – Ümumdünya Ətraf Mühit Günü münasibətilə Qırmızı Ürəklər Fondunun və Kapital Bank-ın təşəbbüsü, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə növbəti “Sıfır Tullantı” həmrəylik marafonu keçirilib.
Xaçmaz rayonunun İstisu qəsəbəsində Xəzər sahil zolağında baş tutan aksiyada ümumilikdə 847 kiloqram məişət tullantısı toplanaraq aidiyyatı üzrə təhvil verilib. Xəzər dənizinin sahilyanı ərazilərinin təmizlənməsinə Kapital Bank-ın Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonlarını əhatə edən filial şəbəkələrindən 57 nəfər əməkdaş könüllü olaraq qoşulub.
Aksiyanın əsas məqsədi cəmiyyətə tullantıların düzgün idarə olunmasının və ətraf mühitin təmiz saxlanmasının vacibliyini aşılamaq, eyni zamanda sahilyanı bölgələrin ekoloji vəziyyətinə diqqət çəkməkdir.
Layihə barədə fikirlərini qeyd edən Qırmızı Ürəklər Fondunun prezidenti Yusif Poladov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2024-cü il üçün elan etdiyi “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik İli”ndə Qırmızı Ürəklər Fondu və Kapital Bank tərəfindən start götürən bu marafon mütəmadi olaraq həyata keçirilir. Məqsəd cəmiyyətimizdə ekoloji savadlılığın və ətraf mühitə qarşı həssaslığın daha da artırılması, eyni zamanda sahilyanı, dağ, meşə ərazilərində təmizliyə riayət olunmasını təbliğ etmək, bu ərazilərin məişət tullantıları ilə zibillənməsinin qarşısını almaq, hər kəsi təbiətə qarşı daha məsuliyyətli davranmağa təşviq etmək marafonun əsas hədəflərindəndir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_7de6fb00b4e731ef839b6f9b3_o.jpg
In connection with June 5 – World Environment Day – another “Zero Waste” solidarity marathon was held at the initiative of the Red Hearts Foundation and Kapital Bank, and in partnership with the Ministry of Ecology and Natural Resources.
The event took place along the Caspian coastline in the Istisu settlement of the Khachmaz district. A total of 847 kilograms of household waste was collected during the cleanup and handed over to the appropriate services.
Fifty-seven employees from Kapital Bank’s branch network in the Guba-Khachmaz economic region voluntarily participated in the coastal cleanup of the Caspian Sea.
The main goal of the campaign is to draw public attention to the importance of proper waste management and preserving environmental cleanliness, while also highlighting the ecological situation in coastal regions.
Commenting on the project, President of the Red Hearts Foundation Yusif Poladov emphasized that in 2024, which was declared the Year of Solidarity for a Green World by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the marathon launched by the Red Hearts Foundation and Kapital Bank is being held on a regular basis. The goal of the marathon is to raise environmental awareness and sensitivity in society, to promote cleanliness in coastal, mountainous, and forested areas, to prevent these territories from being polluted with household waste, and to encourage everyone to act more responsibly towards nature.