https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_86435b39361316c0738a03d2e_o.jpg
05 iyun 2025-ci il tarixində Portuqaliyanın paytaxtı Lissabon şəhərində Avropa İttifaqının Narkotiklər üzrə Agentliyinin (EUDA) təşkilatçılığı ilə 2025-ci il üzrə hesabat konfransı keçirilib. Canlı yayımlanan konfransa Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) əməkdaşları EUDA-nın dəvətinə əsasən, onlayn qaydada qoşulublar. Tədbirdə “Trendlər və irəliləyişlər” adlı illik hesabatın 30-cu buraxılışı təqdim olunub.
Hesabatda 29 Avropa ölkəsindən əldə olunmuş məlumatlara əsasən, qeyri-qanuni narkotik istifadəsi, onun zərərləri, narkotik təmin etmə, ixtisaslaşmış müalicə və zərərin azaldılması istiqamətləri üzrə göstəricilər təqdim edilib.
Təqdimat zamanı Nitazen kimi yüksək təsir gücünə malik sintetik opioidlərin meydana çıxması, 419 ton kokainin və 37 ton sintetik katinonun müsadirə edilməsi, son illər kannabisin THC tərkibinin artması əsas mövzulardan olub. Tədbirdə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi, erkən xəbərdarlıq sistemlərinin rolu və sübutlara əsaslanan yanaşmaların vacibliyi xüsusi vurğulanıb.
“Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində narkotik vasitələr və psixotrop maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı yerli dövlət qurumları ilə daim əməkdaşlıq edən AMADA-nın bu konfransa dəvət edilməsi agentliyin beynəlxalq miqyasda da narkotik vasitələrin sui-istifadəsi və idmanda dopinqlə mübarizə fəaliyyətinə sadiqliyinin növbəti göstəricisidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_86435b39361316c0738a03d2e_o.jpg
On June 5, 2025, the European Union Drugs Agency (EUDA) held its annual report conference in Lisbon, Portugal. AMADA staff attended the livestreamed event online at the invitation of EUDA. The conference featured the presentation of the 30th edition of the annual report titled “Trends and Developments.”
Drawing on data from 29 European countries, the report outlines key indicators related to illicit drug use, associated harms, drug supply, specialized treatment services, and harm reduction efforts.
Notable topics discussed during the presentation included the emergence of highly potent synthetic opioids such as nitazenes, the seizure of 419 tonnes of cocaine and 37 tonnes of synthetic cathinones, and the increasing THC concentration in cannabis products. The conference also underscored the importance of strengthening international cooperation, the role of early warning systems, and the application of evidence-based approaches.
AMADA’s participation in this conference serves as further recognition of the agency’s commitment to addressing drug misuse and doping in sport at the international level. This aligns with AMADA’s ongoing collaboration with national authorities under the framework of the “State Program on Combating Illicit Trafficking of Narcotic Drugs, Psychotropic Substances and Their Precursors and Drug Addiction for 2019–2024.”