BDU və Türkiyənin Bingöl Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
BDU və Türkiyənin Bingöl Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb BDU və Türkiyənin Bingöl Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Türkiyənin Bingöl Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandumu BDU rektoru Elçin Babayev və Bingöl Universitetinin rektoru Erdal Çelik imzalayıb.
Tədbirdə çıxış edən rektor Elçin Babayev həm təbiət-dəqiq, həm də  humanitar elmlər sahələrində hər iki universitetin böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, imzalanan memorandum BDU və Bingöl Universitetinin tələbələri üçün yeni imkanlar açacaq, regionda təhsilin və elmin inkişafına mühüm töhfə verəcək. Xüsusilə biologiya, kimya, fizikanın müxtəlif istiqamətləri, arı xəstəlikləri, nanotexnologiyalar, iqtisadiyyat və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə birgə elmi tədqiqatlar aparıla, ortaq elmi-tədqiqat laboratoriyası yaradıla bilər.
Bingöl Universitetinin rektoru Erdal Çelik BDU ilə uğurlu əməkdaşlığın Azərbaycan və Türkiyənin elmi inkişafında, beynəlxalq səviyyədə rəqabətədavamlı mütəxəssislər yetişdirilməsində mühüm önəm daşıdığını deyib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1e5881bfa966bfb562b1ec7b2_o.jpg
A memorandum of understanding has been signed between Baku State University (BSU) and Bingöl University of Türkiye.
The agreement was formalized by the rectors of the two institutions, Elchin Babayev of BSU and Erdal Çelik of Bingöl University.
During the signing ceremony, Rector Elchin Babayev emphasized the significant potential of both universities. He noted that the memorandum would open up new opportunities for students and faculty from both institutions and contribute meaningfully to the advancement of education and science in the region. He also highlighted the possibility of conducting joint scientific research in various fields such as biology, chemistry, physics, bee diseases, nanotechnology, and economics, as well as the potential establishment of a joint research laboratory.
Rector Erdal Çelik expressed that collaboration with BSU is of great importance for the scientific development of both Azerbaijan and Türkiye, as well as for the training of internationally competitive professionals.
The memorandum outlines a framework for joint projects, international scientific seminars and conferences, and student and faculty exchange programs. It also aims to foster collaboration in teaching, research, and the internationalization efforts of both universities.