https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_9128204cab5f0737ec3eee2bf_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə yaz semestrinin imtahan sessiyasının gedişatı izlənilib.
Əvvəlcə BDU-nun yeni açılmış “Tələbə məkanı”nda İctimai Nəzarət Şurasının iclası keçirilib. BDU rektoru Şura üzvlərinə Universitetdə son zamanlar həyata keçirilən yeniliklər və sessiyanın gedişi ilə bağlı məlumat verib. O bildirib ki, BDU dünya və regional reytinqlərdəki mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirməyə davam edir. Bunlarla yanaşı, infrastruktur yenilənir. Son zamanlar BDU-da “Eko Məkan”, “Tələbə məkanı”, Faydalı qazıntılar muzeyi, Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin nəzdində Materialşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının açılışları olub.
Elçin Babayev Şura üzvlərinə imtahan sessiyasının gedişi ilə bağlı da məlumat verib. O, əvvəlki illərə nisbətən köçürmə hallarının azaldığını bildirib. Sessiyanın gedişinə operativ nəzarət, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığı təmin etmək məqsədilə İmtahan Qərargahı və Apelyasiya Komissiyası yaradılıb. Ümumilikdə sessiya ərzində bakalavriat səviyyəsində 701 qrup üzrə 16000-dən çox, magistratura səviyyəsində 215 ixtisaslaşma üzrə 1175 magistrant imtahan verir. İyunun 12-də 15 fakültə üzrə 239 imtahan nəzərdə tutulur. Bu imtahanlarda 236 qrup üzrə 5374 nəfər iştirak edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_9128204cab5f0737ec3eee2bf_o.jpg
Members of the Public Control Council of Baku State University (BSU), along with media representatives, monitored the progress of the spring semester examination session.
The visit began with a meeting held in the recently opened "Student Space" on the BSU campus. During the meeting, BSU Rector Elchin Babayev briefed the Council members on the latest developments at the university and the overall course of the examination session.
Rector Babayev highlighted BSU’s continued progress in strengthening its standing in both global and regional university rankings. He noted ongoing efforts to modernize the university’s infrastructure, mentioning the recent opening of several key facilities, including "Ecospace," "Student Space," the Museum of Minerals, and the Materials Science Research Laboratory at the Center for Excellence in Research, Development, and Innovation.
The Rector also provided details about the examination session, noting a decline in cheating cases compared to previous years. To ensure transparent and efficient assessment of student knowledge, BSU has established an Examination Headquarters and an Appeals Committee. Over 16,000 undergraduate students and 1,175 graduate students are participating in the exams. On June 12 alone, 239 exams are scheduled across 15 faculties, involving 5,374 students from 236 academic groups.
Following the meeting, members of the Public Control Council and media representatives visited various examination venues to observe the assessment process firsthand.