https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_e026340735f13a80391095e45_o.jpg
İyunun 12-də VII İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCEMR-2025) öz işinə başlayıb.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Heydər Əliyev Mərkəzi, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı və Paşa Holdinq şirkətlər qrupunun baş sponsorluğu ilə təşkil olunan VII İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCEMR-2025) iyunun 14-dək davam edəcək. UNEC-in 95 illik yubileyinə həsr olunan builki konfrans “Dairəvi iqtisadiyyat və dayanıqlı ekosistem” mövzusuna həsr olunub.
Konfrans iştirakçıları öncə Fəxri xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər, Ulu Öndərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən konfransın açılışında UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, elm və təhsil nazirinin mavini Həsən Həsənli, xarici işlər nazirinin müavini, COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev, UI GreenMetric Dünya Universitetləri reytinqinın təsisçisi professor Riri Fitri Sari, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin Beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Gülbağda Leysanova və “Weevo Srl Benefit” şirkətinin həmtəsisçisi Gabriele Carboni çıxış ediblər.
Rektor Ədalət Muradov builki konfransda 24 ölkədən 57 xarici tədqiqatçının iştirak etdiyini, konfransa təqdim olunan elmi məqalələrdən 224-nün seçilərək, xülasələr kitabında təqdim olunduğunu deyib. Rektor UNEC-in strateji hədəflərindən söz açıb və universitetin bu hədəflərə doğru inamla irəlilədiyini bildirib. O, UNEC-in elmi fəaliyyətinə dair statistik məlumatları bölüşərək, "Web of Science" və "Scopus" indeksli elmi məqalələrin sayının artım tempinə görə UNEC-in dünyada lider olduğunu deyib.
Ə.Muradov ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiqlənmiş “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nda təhsil və elm sahəsində süni intellektin tətbiqi ilə bağlı tapşırıqların olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu istiqamətdə UNEC-də həyata keçiriləcək layihələrdən söz açıb. Ə.Muradov 2024-cü ilin ikinci yarısından etibarən universitetdə elmi fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması layihəsinə start verildiyini diqqətə çatdırıb: "Bu sistem elmi fəaliyyətin rəqəmsal əsasda idarəolunması, maliyyələşdirilməsi və stimullaşdırılmasına xidmət edəcək. Məqsədimiz həm də araşdırmaların vahid platformada toplanması və şəffaflığın təmin edilməsidir". Rektor rəqəmsal platformanın bir neçə əsas funksiyanı özündə birləşdirəcəyini diqqətə çatdırıb. O, qeyd edib ki, rəqəmsal platforma elmi fəaliyyətin effektiv və şəffaf idarə olunmasını təmin etməklə yanaşı, məqalə və istinad sayı, qrantlar və digər fəaliyyətlərin illik performans dəyərləndirməsini asanlaşdıracaq. Ə.Muradov ölkədə elmi fəaliyyətin şəffaflığının təmin olunması məqsədilə vahid plagiat sisteminin yaradılmasının vacibliyini bildirib.
Elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli ali təhsilin əsas hədəflərindən söz açaraq, bu istiqamətlərdən birinin də beynəlxalq reytinqlərdə irəliləmək olduğunu deyib. H.Həsənli bununla bağlı sistemli yanaşmanın və kompleks çalışmanın vacibliyini diqqətə çatdırıb: "Əminik ki, sistemli yanaşma nəticəsində yaxın dövrdə təhsildə və elmi fəaliyyətlərdə beynəlxalq rəqabətədavamlı uğurlar əldə edəcəyik. Bu prosesdə tədqiqatçıların rolu danılmazdır". Nazir müavini keçirilən konfransın bu mənada əhəmiyyətli rol oynayacağını qeyd edib.
Xarici işlər nazirinin müavini, COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev COP 29-un uğurlu nəticələrindən və Azərbaycanın bu tədbirə verdiyi töhfələrdən danışıb. Konfransın mövzusunun aktuallığına diqqət çəkən nazir müavini COP-da irəli sürülmüş 14 təşəbbüsün 3-nün enerji ilə bağlı olduğunu və konfransın məhz həmin mövzuları əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb. Y.Rəfiyev konfransda səsləndiriləcək fikirlərin ölkəmizin davamlı və dayanıqlı inkişafına mühüm töhfələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
UI GreenMetric Dünya Universitetləri reytinqinın təsisçisi professor Riri Fitri Sari 2010-cu ildən fəaliyyət göstərən reytinqin universitetlərin ekoloji dayanıqlılıq və yaşıl təşəbbüslər sahəsində fəaliyyətlərinin qiymətləndirilməsində mühüm rol oynadığını deyib. O, UI GreenMetricsin təkcə rəqabət deyil, həm də universitetlər arasında əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi üçün əvəzsiz platforma olduğunu qeyd edib: “Məqsəd ali təhsil müəssisələrinin davamlı inkişaf prinsiplərinə uyğun fəaliyyətini təşviq etməkdir”.
Azərbaycan universitetlərinin davamlılıq sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərə diqqət çəkən təsisçi, COP29 çərçivəsində Azərbaycanın təqdim etdiyi proqramların beynəlxalq səviyyədə yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib. O, universitet rəhbərləri, akademik heyət və tələbələr üçün əməkdaşlıq mühitinin yaradılmasının cəmiyyət, planet və iqtisadi rifah arasında balanslı inkişafı təmin etmək baxımından vacib olduğunu bildirib.
Sonra Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin Beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Gülbağda Leysanova və “Weevo Srl Benefit” şirkətinin həmtəsisçisi Gabriele Carboni mövzu ilə bağlı təqdimatlarla çıxış ediblər.
İştirakçılar konfrans çərçivəsində çap olunmuş "Dairəvi İqtisadiyyat", "Akademik yazı", konfransa təqdim edilmiş 224 məqalədən ibarət "Xülasələr kitabı", eləcə də "Akademik yazı" və UNEC tərəfindən ingilis dilindən tərcümə olunmuş "Davamlı Enerji", "Bazarın hüdudları" kitabları ilə tanış olublar.
Konfransın ikinci hissəsində “COP29 Azərbaycan töhfəsi: İqlim dəyişikliyi və maliyyələşdirilməsi, resurslardan səmərəli istifadə” və “Dairəvi iqtisadiyyatin drayverləri: Rəqəmsal transformasiya və dayaniqli ekosistem” mövzuarında panel sessiyalar olub. Birinci paneldə iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə Azərbaycanın mövqeyi və COP29 kontekstində maliyyə mexanizmləri müzakirə olunub. Digər paneldə isə dairəvi iqtisadiyyatın inkişafına təkan verən əsas amillərdən bəhs edilib, həmçinin rəqəmsal texnologiyalar, innovasiya və ekoloji dayanıqlılıq mövzularında fikir mübadilələri aparılıb.
Konfrans öz işini iyunun 13-14-də panel müzakirələr və vörkşoplarla davam etdirəcək. Müzakirələr süni intellekt, iqtisadi sistemlərin optimallaşdırılması, dairəvi iqtisadiyyatda gender bərabərliyi və sosial inklüzivlik, sosial məsuliyyətli və dayanıqlı biznes modelləri, dairəvi iqtisadiyyatın təşviqində təhsilin rolu, istehlakçı məlumatlılığı və dayanıqlı məhsul seçimi, eko-innovasiyalar, yaşıl texnologiyalar, dayanıqlı istehlak və istehsal (SCP) siyasətinə həsr olunacaq.

Проводится VII Международная научная конференция исследователей в области экономики и управления (ISCEMR-2025)
Проводится VII Международная научная конференция исследователей в области экономики и управления (ISCEMR-2025) Проводится VII Международная научная конференция исследователей в области экономики и управления (ISCEMR-2025)
12 июня начала свою работу VII Международная научная конференция исследователей в области экономики и управления (ISCEMR-2025).
VII Международная научная конференция исследователей в области экономики и управления (ISCEMR-2025), организованная Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC), Центром Гейдара Алиева, Международным центром магистратуры и докторантуры, Общественным объединением «Региональное развитие» и при генеральном спонсорстве группы компаний Pasha Holding, продолжит свою работу до 14 июня. В этом году конференция, приуроченная к 95-летию UNEC, посвящена теме «Циркулярная экономика и устойчивая экосистема».
Участники конференции вначале посетили могилу Общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, возложили цветы и с почтением почтили память Великого вождя.
На открытии конференции, состоявшейся в Центре Гейдара Алиева, выступили ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы, заместитель министра иностранных дел, главный переговорщик COP29 Ялчин Рафиев, основатель рейтинга университетов мира UI GreenMetric профессор Рири Фитри Сари, руководитель отдела сотрудничества с международными организациями Общественного объединения «Региональное развитие» Гульбагда Лейсанова и соучредитель «Weevo Srl Benefit» Габриэле Карбони.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что в конференции этого года приняли участие 57 иностранных исследователей из 24 стран, а 224 из представленных на конференцию научных статей были отобраны и представлены в сборнике тезисов в рамках конференции. Ректор рассказал о стратегических целях UNEC и заявил, что университет уверенно движется к этим целям. На конференции он также поделился статистическими данными о научной деятельности UNEC.
А.Мурадов обратил внимание на то, что «Стратегия искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы», утвержденная указом Президента страны господина Ильхама Алиева, содержит серьезные задачи, связанные с применением искусственного интеллекта в сфере образования и науки, и рассказал о проектах, реализуемых в этом направлении. А. Мурадов отметил, что проект по цифровизации научной деятельности в университете запущен во второй половине 2024 года: «Эта система будет служить управлению, финансированию и стимулированию научной деятельности на цифровой основе. Наша цель собрать исследования на единой платформе и обеспечить прозрачность». Ректор отметил, что цифровая платформа будет интегрировать несколько ключевых функций. Он отметил, что цифровая платформа будет способствовать ежегодной оценке эффективности путем автоматического сбора количества статей и цитирований, грантов и других мероприятий, а также обеспечит эффективное и прозрачное управление научной деятельностью.
Заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы, говоря об основных целях высшего образования, отметил, что одним из таких направлений является продвижение в международных рейтингах. Г. Гасанли подчеркнул важность системного подхода и комплексной работы в этом направлении: «Мы уверены, что в результате системного подхода мы добьемся в ближайшем будущем конкурентоспособных на международном уровне успехов в образовании и научной деятельности. Роль исследователей в этом процессе неоспорима». Заместитель министра отметил, что конференция играет важную роль в этом плане.
Заместитель министра иностранных дел и главный переговорщик COP29 Ялчин Рафиев рассказал об успешных итогах COP29 и вкладе Азербайджана в это мероприятие. Обращая внимание на актуальность темы конференции, министр энергетики отметил, что 3 из 14 инициатив, выдвинутых на COP29, связаны с энергетикой и именно этим темам посвящена конференция. Я.Рафиев отметил, что идеи, озвученные на конференции, внесут значительный вклад в устойчивое и стабильное развитие нашей страны.
Основатель рейтинга университетов мира UI GreenMetric профессор Рири Фитри Сари отметил, что рейтинг, который действует с 2010 года, играет важную роль в оценке деятельности университетов в области экологической устойчивости и зеленых инициатив. Он отметил, что UI GreenMetrics это не только конкуренция, но и незаменимая платформа для сотрудничества и обмена опытом между вузами: «Цель — содействовать деятельности высших учебных заведений в соответствии с принципами устойчивого развития».
Обратив внимание на достижения азербайджанских университетов в сфере устойчивого развития, основатель отметил, что программы, представленные Азербайджаном в рамках COP29, получили высокую оценку на международном уровне. Он заявил, что создание среды сотрудничества для руководителей университетов, преподавателей и студентов имеет решающее значение для обеспечения сбалансированного развития между людьми, планетой и экономическими выгодами.
Затем с докладами по теме выступили начальник отдела по взаимодействию с международными организациями Общественного объединения «Региональное развитие» Гульбагда Лейсанова и соучредитель «Weevo Srl Benefit» Габриэле Карбони.
После выступлений участники осмотрели выставку книг, изданных в рамках конференции.
Вторая часть конференции включала панельные сессии на темы «Вклад Азербайджана в COP29: изменение климата и финансирование, эффективное использование ресурсов» и «Драйверы циркулярной экономики: цифровая трансформация и устойчивая экосистема». На первой панели обсуждались вопросы позиции Азербайджана в борьбе с изменением климата и финансовые механизмы в контексте COP29. На другой панели обсуждались основные факторы, способствующие развитию циркулярной экономики, а также состоялся обмен мнениями о цифровых технологиях, инновациях и экологической устойчивости.
Конференция продолжит свою работу 13-14 июня панельными дискуссиями и воркшопами. Дискуссии будут посвящены искусственному интеллекту, оптимизации экономических систем, гендерному равенству и социальной интеграции в циркулярной экономике, социально ответственным и устойчивым бизнес-моделям, роли образования в продвижении циркулярной экономики, осведомленности потребителей и выбору устойчивых продуктов, эко инновациям, зеленым технологиям и политике устойчивого потребления и производства (SCP).