https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_59329cecdc480c37161e50612_o.jpg
Video məzmun yaradılması üçün aparıcı platforma olan TikTok, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən ilk #AzərbaycanMüəllimləri müsabiqəsinin yekunlarını açıqlayıb. Müsabiqə, biliklərini və təhsil məzmununu geniş auditoriyaya çatdırmaq üçün yaradıcı yanaşmalardan istifadə edən, ölkənin dörd bir yanından istedadlı müəllimləri bir araya gətirdi.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün məktəb, kollec və ali təhsil müəssisələrinin müəllimləri dəvət olunmuşdu. Bunun üçün onlardan öz fənləri haqqında maarifləndirici videoları platformada paylaşmaları tələb olunurdu. Ölkənin müxtəlif bölgələrindən yüzlərlə müəllim müsabiqədə iştirak edib, rəsmi #AzərbaycanMüəllimləri həştəqi ilə 4 mindən çox təhsil videosu paylaşılıb.
Müsabiqənin qalibləri yüksək keyfiyyətli tədris videoları paylaşan və çox sayda baxış toplayan üç müəllim oldu.
Günel Əkbər — Bakı şəhəri, 12 saylı tam orta məktəbin ibtidai sinif müəllimidir. Günel TikTok-da böyük məşhurluq qazanıb - artıq 700 mindən çox izləyicisi var. O, həm maarifləndirici, həm də məktəb həyatından sevincli və duyğulu anları paylaşır.
Aysel Yaqub — Bakı şəhərindəki “Simurq” liseyində riyaziyyat və informatika müəllimidir. Həyatsevər və həmişə gülərüz olan Aysel şagirdlərini çox sevir və onlar da ona qarşı eyni sevgini göstərirlər. TikTok-da müəllimə müxtəlif riyazi məsələlərin həllinə dair izahlar və faydalı məsləhətlər paylaşır.
Bəxtiyar Bəxtiyarlı — Yardımlı rayonundakı İlgər Şəkərov adına tam orta məktəbin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimidir. Müxtəlif çətin mövzuların izahı ilə yanaşı, Bəxtiyat öz videolarında Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələri haqqında danışır.
“Bu il Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan müəllimləri üçün yeni bir təşəbbüs irəli sürdük. Ölkədə çox sayda yaradıcı müəllimin qısa videolar vasitəsilə təhsil məzmununu yeni və maraqlı formatda təqdim etdiyini görürük. Ümid edirik ki, bu müsabiqə Azərbaycanda müsbət ənənəyə çevriləcək və müəllimlərin sayəsində TikTok platformasında müxtəlif fənlər üzrə biliklər daha geniş auditoriyaya çatacaq,” — deyə Azərbaycanda, Türkiyədə, Şərqi Avropada və Mərkəzi Asiyada TikTok-un əməliyyatlar üzrə rəhbəri Melis Çağlar bildirib.
Müsabiqənin qaliblərinə dəyərli hədiyyələr — TikTok platforması üçün keyfiyyətli kontent yaratmağa kömək edəcək iPhone 16 Pro smartfonları təqdim olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_59329cecdc480c37161e50612_o.jpg
Ведущая платформа для создания видеороликов TikTok подвела итоги первого конкурса #AzərbaycanMüəllimləri, проведенного при поддержке Министерства науки и образования Азербайджанской республики. Конкурс объединил талантливых преподавателей со всей страны, которые не боятся экспериментировать с креативными форматами для популяризации знаний и образовательного контента.
К участию в конкурсе были приглашены школьные учителя и преподаватели колледжей и учреждений высшего образования. Для участия им нужно было опубликовать на платформе познавательные видеоролики о своем предмете. Сотни преподавателей со всей страны приняли участие в конкурсе, а количество образовательных роликов под официальным хештегом #AzərbaycanMüəllimləri составило более 4 тысяч.
Победителями конкурса стали три преподавателя, разместившие качественные обучающие ролики и набравшие большое количество просмотров.
Гюнель Акбер – учитель начальных классов в средней общеобразовательной школе №12 города Баку. Гюнель набрала огромную популярность в TikTok, где у нее уже более 700 тысяч подписчиков - она публикует как познавательный контент, так и милые и трогательные моменты из школьной жизни.
Айсель Ягуб – учитель математики и информатики в лицее «Симург» города Баку. Жизнерадостная и улыбчивая Айсель очень любит своих учеников, и они отвечают ей взаимностью. В TikTok учитель делится разборами и полезными советами по решению разных математических задач.
Бехтияр Бехтиярлы – учитель азербайджанского языка и литературы из средней общеобразовательной школы имени Ильгара Шекерова в Ярдымлинском районе. Помимо разбора разных сложных тем, Бехтияр в своих роликах также рассказывает о видных представителях азербайджанской литературы.
"В этом году при поддержке Министерства науки и образования мы запустили новую инициативу для преподавателей Азербайджана. Мы видим, что в стране большое количество талантливых педагогов, которые осваивают короткие видеоролики как новый формат образовательного контента. Мы надеемся, что это конкурс станет новой доброй традицией в Азербайджане, и что благодаря преподавателям в TikTok будет доступно все больше и больше знаний по самым разным дисциплинам", прокомментировала Мелис Чаглар, руководитель операционного отдела TikTok в Азербайджане, Турции, Восточной Европе и Центральной Азии.
Каждый из победителей конкурса получит ценные призы — смартфоны iPhone 16 Pro, которые помогут им создавать качественный контент для платформы TikTok.