https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_66c2938eaf355117e549b6f72_o.jpg
“AzerGold” QSC tərəfindən pərakəndə satışa təqdim edilən qızıl və gümüş sikkə, eləcə də qızıl külçələrin istehsalı sahəsində 2025-ci ildən əməkdaşlıq əlaqələri qurulan Türkiyənin “Aleks Metal Rafineri” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Sarp Tarhanacının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdə olublar.
Səfər çərçivəsində “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov “Aleks Metal Rafineri” şirkətinin rəhbər heyəti ilə görüş keçirib.
“AzerGold” QSC-nin fəaliyyəti ilə yaxından tanışlıq, əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı və yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi imkanlarının müzakirəsi məqsədilə keçirilən görüşdə Zakir İbrahimov qonaqlara dağ-mədən sahəsində ixtisaslaşmış dövlət şirkəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, dağ-mədən fəaliyyətində ətraf mühitin qorunmasını prinsipini ön planda saxlayan şirkət qızıl və gümüşün dünya bazarına ixracı ilə Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafı, milli iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə öz töhfələrini verir, həmçinin qiymətli metalların pərakəndə satışı istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Qeyd olunub ki, Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən 2019-cu ildən yerli pərakəndə satış bazarına təqdim edilən və fərqli, unikal dizaynlara malik qızıl sikkə kolleksiyaları etibarlı investisiya aləti olmaqla yanaşı, ölkəmizin, onun tarixi, incəsənəti, mədəni irsinin və digər dəyərlərinin təbliğinə xidmət edir.
Öz növbəsində “Aleks Metal Rafineri” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Sarp Tarhanacı rəhbərlik etdiyi şirkətin fəaliyyəti ilə bağlı təqdimatla çıxış edərək, şirkətin ekoloji tələblərə uyğun ən son texnologiya və avadanlıqlara təchiz edilmiş qiymətli metal emalı və istehsalı prosesi həyata keçirdiyini, beynəlxalq səviyyədə geniş əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğunu, ABŞ, Sinqapur, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, eləcə də müxtəlif Avropa ölkələrində rəsmi ofislərinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Bu mənada “AzerGold” QSC ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu qeyd edən Sarp Tarhanacı tərəfdaşlığının yeni istiqamətlərinin də müəyyənləşdirilməsi niyyətlərini ifadə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_66c2938eaf355117e549b6f72_o.jpg
В нашу страну прибыла делегация во главе с Сарпом Тарханаджи, председателем правления турецкой компании “Aleks Metal Rafineri”, с которой ЗАО “AzerGold” установило отношения сотрудничества с 2025 года в области производства золотых и серебряных монет, а также золотых слитков, предлагаемых для розничной продажи.
В рамках визита председатель правления ЗАО “AzerGold” Закир Ибрагимов провел встречу с руководящим составом “Aleks Metal Rafineri”.
На встрече, которая была проведена с целью ознакомления с деятельностью ЗАО “AzerGold”, обсуждения развития отношений сотрудничества и определения новых направлений, Закир Ибрагимов предоставил гостям подробную информацию о государственной компании, специализирующейся на добыче полезных ископаемых. Было отмечено, что компания, делающая своим приоритетом охрану окружающей среды при ведении горнодобывающей деятельности, вносит значительный вклад в развитие ненефтяного сектора Азербайджана и диверсификацию национальной экономики посредством экспорта золота и серебра на мировой рынок, а также успешно продолжает розничную продажу драгоценных металлов. Также было подчеркнуто, что коллекции золотых монет с различным, уникальным дизайном, которые Акционерное общество представляет местному розничному рынку с 2019 года, являются не только надежным инвестиционным инструментом, но и служат пропаганде нашей страны, ее истории, искусства, культурного наследия и других ценностей.
В свою очередь, председатель правления компании “Aleks Metal Rafineri” Сарп Тарханаджи выступил с презентацией о деятельности руководимой им компании и отметил, что компания осуществляет процесс обработки и производства драгоценных металлов, оснащенный новейшими технологиями и оборудованием в соответствии с экологическими требованиями, имеет широкое международное сотрудничество, а также имеет официальные представительства в США, Сингапуре, Объединенных Арабских Эмиратах, а также в различных странах Европы. В этом смысле Сарп Тарханаджи, выразив удовлетворение сотрудничеством с ЗАО “AzerGold”, выразил намерение определить новые направления партнерства.