https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_6d7c50b4ade85ed257ad27519_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini Daxil Vəliyev vəfat edib.
Daxil Vəliyev 1980-ci ildə anadan olub. 1999-cu ildə Mehdiabad qəsəbə orta məktəbini bitirib. BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində “Fəlsəfə” ixtisası üzrə 1999-2003-ci illərdə bakalavr, 2003-2005-ci illərdə magistr təhsili alıb. 2005-2009-cu illərdə Fəlsəfə tarixi və mədəniyyətşünaslıq kafedrasının aspirantı olub, 2013-cü ildə “Əli Şəriətinin dini-fəlsəfi görüşləri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edib və fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb.
O, 2007-ci ildən BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində metodist, 2013-cü ildən isə dekan müavini, müəllim, 2017-ci ildən Fəlsəfə tarixi və mədəniyyətşünaslıq kafedrasının dosenti vəzifələrində çalışıb.
Daxil Vəliyevin tədqiqat sahəsi müasir dövr Şərq və Qərb fəlsəfəsi tarixi olub.
BDU rəhbərliyi və kollektivi Daxil Vəliyevin vəfatından kədərlənir, ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_6d7c50b4ade85ed257ad27519_o.jpg
Ушел из жизни заместитель декана по учебной работе факультета социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) Дахиль Велиев.
Дахиль Велиев родился в 1980 году. В 1999 году окончил среднюю школу поселка Мехдиабад. В 1999-2003 годах учился на бакалавра по специальности «Философия» на факультете социальных наук и психологии БГУ, а в 2003-2005 годах — на магистра. В 2005-2009 годах обучался в аспирантуре кафедры истории философии и культурологии, в 2013 году защитил диссертацию на тему «Религиозно-философские воззрения Али Шариати» и получил степень доктора философии.
С 2007 года работал методистом на факультете социальных наук и психологии, с 2013 года — заместителем декана и преподавателем, с 2017 года — доцентом кафедры истории философии и культурологии.
Научная сфера Дахила Велиева — история современной восточной и западной философии.
Руководство и коллектив БГУ опечалены смертью Дахила Велиева и выражают глубокие соболезнования его семье.