https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_16f2e06a60610a62b09c5894f_o.jpg
Türkiyənin Fırat Universitetinin Təhsil fakültəsinin professoru, Texnoparkın baş direktoru Yalın Kılıç Türel və Müasir türk dilləri və ədəbiyyatları kafedrasının professoru Süleyman Kaan Yalçın Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsində olublar.
Türkologiya kafedrasında keçirilən görüşdə qonaqlarla tədris prosesində, o cümlədən humanitar elmlər sahəsində müasir texnologiyaların tətbiqi və süni intellektdən istifadə ilə bağlı müzakirələr aparılıb, texnoloji yeniliklərin filologiya elmləri üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb. Görüşdə türkoloji araşdırmalar sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunub.
Sonra qonaqlar BDU ilə elmi innovasiya və yüksək texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq çərçivəsində ortaq layihələrin və tədqiqatların aparılması məqsədilə Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_16f2e06a60610a62b09c5894f_o.jpg
Профессор факультета образования Университета Фырат Турции, генеральный директор Технопарка Ялын Кылыч Тюрел и профессор кафедры современных тюркских языков и литератур Сулейман Каан Ялчын посетили филологический факультет Бакинского государственного университета (БГУ).
На встрече, состоявшейся на кафедре тюркологии, с гостями состоялись обсуждения по применению современных технологий и использованию искусственного интеллекта в образовательном процессе, а также было подчеркнуто, что технологические инновации также имеют большое значение для филологических наук. На встрече также обсуждались вопросы сотрудничества в области тюркологических исследований.
Затем гости ознакомились с деятельностью Центра студенческого научно-технического творчества с целью проведения совместных проектов и исследований в рамках сотрудничества с БГУ.