https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_16f2e06a60610a62b09c5894f_o.jpg
Türkiyənin Fırat Universitetinin Təhsil fakültəsinin professoru, Texnoparkın baş direktoru Yalın Kılıç Türel və Müasir türk dilləri və ədəbiyyatları kafedrasının professoru Süleyman Kaan Yalçın Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsində olublar.
Türkologiya kafedrasında keçirilən görüşdə qonaqlarla tədris prosesində, o cümlədən humanitar elmlər sahəsində müasir texnologiyaların tətbiqi və süni intellektdən istifadə ilə bağlı müzakirələr aparılıb, texnoloji yeniliklərin filologiya elmləri üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb. Görüşdə türkoloji araşdırmalar sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunub.
Sonra qonaqlar BDU ilə elmi innovasiya və yüksək texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq çərçivəsində ortaq layihələrin və tədqiqatların aparılması məqsədilə Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_16f2e06a60610a62b09c5894f_o.jpg
Professor Yalın Kılıç Türel, General Director of Technopark and Faculty of Education at Firat University, Turkey, along with Professor Suleyman Kaan Yalçın from the Department of Modern Turkic Languages and Literatures, visited the Philological Faculty of Baku State University (BSU).
During the meeting held at the Department of Turkology, discussions focused on the integration of modern technologies and the use of artificial intelligence in the educational process. The parties highlighted the significant role of technological innovations in advancing philological sciences. Cooperation opportunities in the field of Turkological research were also addressed.
Following the discussions, the guests were introduced to the activities of the Center for Student Scientific and Technical Creativity, with the aim of exploring joint projects and collaborative research within the framework of BSU’s partnership initiatives.