https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_7302c793c23bfb0b6a8bcbf3f_o.jpg
İsveç Krallığında keçirilən builki seçkilərdə iştirak edən Azərbaycan icmasının 6 nümayəndəsi ölkə parlamentinin (Riksdaq) və yerli bələdiyyə məsliclərinin mandatını qazanıb.
Seçkilərin nəticələrinə görə, Alin Fazelian ölkə parlamentinin, İradə Əliyeva Söderberg Jönşöping bölgəsi üzrə regional məclisin, Xalidə Mərafət Huddinge bələdiyyə məclisinin, Aida Kərimli Vestra-Götaland region məclisinin, Turan Əliyev Partille şəhər bələdiyyə məclisinin, Əminə Sadıqbəyli Solentuna bələdiyyə məclisinin üzvü seçiliblər.
Qeyd edək ki, İradə Əliyeva Söderberq Skandinaviya Azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurasının İsveç üzrə əlaqələndiricisi, fəal diaspor üzvü Turan Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayının iştirakçısı, Əminə Sadıqbəyli Stokholm Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədri, Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayının iştirakçısı Rahim Sadıqbəylinin qızıdır.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi seçkilərdə qalib gələn soydaşlarımızı təbrik edir, ictimai-siyasi karyeralarında davamlı uğurlar qazanmağı arzulayır.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_7302c793c23bfb0b6a8bcbf3f_o.jpg
6 представителей азербайджанской общины, принимавших участие в нынешних выборах, проведенных в Королевстве Швеция, получили мандаты парламента страны (Риксдага) и местных муниципальных собраний.
По итогам выборов Айлин Фазелиан избрана членом парламента страны, Ирада Алиева Седерберг – регионального собрания по округу Йёончёпинг, Халида Мерафет - муниципального собрания Худдинге, Аида Керимли – регионального собрания Вестра-Геталанд, Туран Алиев – муниципального собрания города Партилле, Амина Садыгбейли – муниципального собрания Солентуны.
Отметим, что Ирада Алиева Седерберг является координатором Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Швеции, активный член диаспоры Туран Алиев – делегатом V Съезда азербайджанцев мира, Амина Садыгбейли – председателем Азербайджанского культурного центра в Стокгольме, дочерью делегата V Съезда азербайджанцев мира Рагима Садыгбейли.
Государственный комитет по работе с диаспорой поздравляет наших соотечественников, одержавших победу на выборах, и желает им постоянных успехов в общественно-политической карьере.