https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_983ee6c7a9604487bf38e7270_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində Vətən müharibəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdən öncə Bakıda və Gəncə şəhərində Cəmiyyətin Vətən müharibəsində qəhrəmancasına şəhid olmuş əməkdaşları Muxtar Qasımlı və Rauf Əsgərovun, eləcə də Vətən müharibəsində canlarını qurban vermiş digər qəhrəman oğulların məzarları ziyarət edilib. Cəmiyyətin kollektivi şəhidlərin əziz xatirəsinə sonsuz ehtiramlarını bildirib, məzarları üzərinə gül dəstələri düzüblər.
Anım tədbirində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda canından keçən bütün şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra çıxış edən Cəmiyyətin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi və rəşadətli Azərbaycan ordusunun şücaəti ilə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilən tarixi zəfərin dövlət və xalqın mənafeyi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb. Bu müharibənin Azərbaycan xalqının, onun liderinin, şanlı ordumuzun gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdiyini bildirən İdarə Heyətinin sədri qalibiyyəti ölkəmizdə aparılan inkişaf siyasəti, mövcud olan ab-hava, xalq-iqtidar birliyi, siyasi münasibətlərin müsbət səviyyəyə qalxması, beynəlxalq nüfuzumuz və ordu quruculuğunun şərtləndirdiyini qeyd edib.
Şəhid ailələri və qazilərə qayğının dövlətimizin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu xatırladan Z.İbrahimov şəhid ailələrinin və qazilərin sosial müdafiəsi proqramlarının uğurla icra edildiyini və bu tədbirlərin ardıcıl xarakter daşıdığını xatırladıb. Z.İbrahimov hazırda Cəmiyyətdə 44 nəfər Vətən müharibəsi iştirakçısının, 10 nəfər 1-ci Qarabağ müharibəsi veteranının, 1 nəfər müharibə əlili və 10 nəfər şəhid ailəsi üzvünün çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən Yeni Azərbaycan Partiyasının Daşkəsən rayon təşkilatının sədri Meydanəli Yolçiyev dövlət tərəfindən Vətən müharibəsində şəhid olmuş döyüşçülərimizin ailə üzvlərinə, qazi və hərbçilərimizə göstərilən dərin ehtiramdan bəhs edib, yaralı qazilərimizin müalicəsi, reabilitasiyası istiqamətində böyük işlər görüldüyünü, şəhid ailələrinin sosial-məişət problemlərinin həll edilməsi istiqamətində vacib addımların atıldığını qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən şəhidlərin ailə üzvləri onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlət başçısına təşəkkürlərini bildiriblər. Şəhid Muxtar Qasımlının atası Əli Qasımov övladı ilə fəxr etdiyini və xalqımızın Muxtarın timsalında qəhrəman qazandığını bildirib. O, Muxtarın xatirəsinin yaşadılması istiqamətində dövlətimiz tərəfindən atılan addımları yüksək qiymətləndirib.
Füzulinin bir sıra kəndlərinin alınmasında igidlik göstərən şəhid baş leytenant Rauf Əsgərovun 26 oktyabr 2020-ci ildə Mərdinli kəndində şəhid olduğunu xatırladan Brilliant Əsgərova övladının fəaliyyət göstərdiyi müəssisədə onun əziz xatirəsinin yaşadılmasından qürur duyduğunu dilə gətirib. Şəhidlərin ailə üzvləri Muxtar və Raufla bağlı xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Tədbirin davamında “AzerGold” QSC-nin Vətən müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşları Eldəniz Vəliyev və Sədi Abbasov keçdikləri döyüş yolundan bəhs edib, müharibə təəssüratlarından danışıblar.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Səhmdar Cəmiyyətin əməkdaşları Daşkəsən rayonunda yaşayan şəhid ailələrinin evlərində qonaq olublar. Görüşlərdə böyük amallar uğrunda canlarından keçən, ömür paylarını gələcək nəsillərin firavanlığına bağışlayan qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirələri yad edilib, onlara daim borclu olduğumuz bildirilib. Sosial aksiyada Vətən müharibəsi şəhidlərinin ailələrinə Cəmiyyətin adından maddi yardım və ərzaq bağlamaları təqdim olunub.

ЗАО "AzerGold" провело серию мероприятий, посвященных Отечественной войне
ЗАО "AzerGold" провело серию мероприятий, посвященных Отечественной войне ЗАО "AzerGold" провело серию мероприятий, посвященных Отечественной войне
Закрытое Акционерное Общество “AzerGold” организовало мероприятие, посвященное памяти начала Отечественной войны на Човдарском интегрированном региональном участке переработки в Дашкесанском районе.
До начала мероприятия коллектив ЗАО посетил в Баку и Гяндже могилы героически погибших на войне сотрудников Мухтара Гасымлы и Рауфа Аскерова, а также могилы других доблестных шехидов, отдавших жизнь за родину. Коллектив ЗАО выразил безмерное почтение светлой памяти шехидов и возложил цветы к их могилам.
Минутой молчания была почтена память всех шехидов, погибших за территориальную целостность и независимость страны. Выступивший на мероприятии председатель правления Акционерного Общества Закир Ибрагимов, подчеркнул особое значение исторической победы, достигнутой азербайджанской армией в 44-дневной Отечественной войне, отметив, что война продемонстрировала всему миру силу азербайджанского народа, его лидера и славной азербайджанской армии. Председатель правления подчеркнул обусловленность данной победы ​​политикой всестороннего развития страны, единством народа и власти, подъемом политических отношений на новый уровень, международной репутацией страны и строительством армии.
Отметив, что забота о семьях шехидов и ветеранах является одним из приоритетных направлений государства, З. Ибрагимов рассказал об успешно реализуемых в стране последовательных госудсртвенных программ по социальной защите семей шехидов и ветеранов. З. Ибрагимов сообщил, что в настоящее время в ЗАО работают 44 участника Отечественной войны, 10 ветеранов 1-й Карабахской войны, 1 инвалид войны и 10 членов семей шехидов.
Председатель Дашкесанской районной организации партии «Ени Азербайджан» Мейданали Йолчуев, выступивший позже, рассказал о глубоком почтении и уважении, оказываемом государством членам семей наших военных, погибших в Отечественной войне, участникам и ветеранам. Он отметил огромную проделанную работу в направлении лечения и реабилитации раненых ветеранов, решения социально-бытовых проблем семей шехидов.
Члены семей шехидов, выступившие на мероприятии, поблагодарили главу государства за проявленное к ним внимание и заботу. Отец шехида Мухтара Гасымлы Али Гасымов отметил, что гордится своим сыном, подчеркнув, что азербайджанский народ обрел героя в лице Мухтара. Он высоко оценил шаги, предпринятые государством для сохранения памяти о Мухтаре.
Брильяант Аскерова выразила гордость о памяти его сына, лейтенанта Рауфа Аскерова, проявившего отвагу при взятии ряда сел Физули. Члены семей шехидов поделились с участниками мероприятия своими воспоминаниями.
В продолжение мероприятия сотрудники ЗАО Эльдениз Валиев и Сади Аббасов, участвовавшие в Отечественной войне, рассказали о пройденном ими боевом пути и поделились своими впечатлениями.
В рамках мероприятия сотрудники Акционерного Общества также посетили дома семей шехидов, проживающих в Дашкесанском районе. В рамках социальной акции семьям была вручена материальная и продовольсвтенная помощь. На встречах озвучивались дорогие воспоминания о героях, отдавших свои жизни на благо будущих поколений.