https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_18e75cc4becf7c1157af78d9d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) ərazisində BDU və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə tərəfdaşlığı ilə elektromobillərin bərpa olunan enerji hesabına elektrik enerjisi ilə doldurulmasını təmin edən EkoEnerji Məntəqəsinin açılışı olub.
Açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, Azərbaycanda “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat” məsələlərinə dövlət səviyyəsində xüsusi önəm verilir. Ölkə ali təhsilinin flaqmanı olan BDU da yeni yanaşma ilə bu məsələdə öz töhfəsini verir. Bugünkü layihə həm Günəş, həm külək enerjisindən istifadə etməklə BDU əməkdaşları və təhsilalanları üçün təmiz ekoenerjidən istifadə imkanları yaradır.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, ““Clean-Charge” AC enerji doldurma stansiyası” adlı layihə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən keçirilən KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı 5-ci qrant müsabiqəsinin qalibi olub. Bu, BDU-nun KOBİA ilə elm, təhsil, innovasiya sahəsində səmərəli, uğurlu əməkdaşlığının bir nümunəsi olmaqla yanaşı, BDU-nun BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə əməl edilməsi yolunda atdığı addımlardan biridir. BDU-da açılan EkoEnerji Məntəqəsi “yaşıl enerji”dən istifadə etməklə fəaliyyət göstərəcək, tədris prosesində də bu məntəqədən istifadə olunacaq.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov rəhbərlik etdiyi qurum üçün innovasiya yönümlü layihələrin dəstəklənməsinin prioritet olduğunu bildirib. O, KOBİA ilə BDU arasında imzalanan əməkdaşlıq memorandumunun uğurla icra olunduğunu qeyd edib. Agentlik sədri “Clean-Charge” AC enerji doldurma stansiyasının yaradılması layihəsi üçün KOBİA tərəfindən 20 min manata yaxın qrant ayrıldığını vurğulayıb. Qeyd edilib ki, layihə Universitetin əməkdaşları, tələbələr və sahibkarlar üçün faydalı olacaq.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və ali təhsil siyasəti şöbəsinin müdiri Turxan Süleyman müasir universitet quruculuğunda belə layihələrin həyata keçirilməsinin çox önəmli olduğunu diqqətə çatdırıb. O bidlirib ki, ali təhsil sahəsində dövlət qurumları ilə yanaşı, özəl qurumların maliyyələşmə mexanizmlərinin də olması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Gələcəkdə nazirlik elm və təhsil sahəsində cəmiyyət üçün faydalı layihələrə dəstəyi daha da artırmaq niyyətindədir. Nazirliyin şöbə müdiri yeni layihənin təhsil prosesinə inteqrasiya olunmasının vacib məqam olduğunu vurğulayıb.
Layihə rəhbəri, BDU-nun Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru İlyas Nəsibov deyib ki, məqsəd elektrik enerjisinin bərpa olunan enerji qaynaqlarından alınması ilə karbon emissiyasının azaldılmasına xidmət etməkdir: “Stansiyasının ümumi gücü 22 kv saatdır. Layihənin məqsədi elektromobillərin sürətli və ekoloji təmiz elektrik enerjisi ilə doldurulması nəticəsində sıfır karbon emissiyası ilə təbiəti qorumaq və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə riayət etməkdir".
Elektromobillərin tanınması və şarj texnologiyaları istiqamətində fəaliyyət göstərən bloger İlkin Mustafayev layihənin önəmini qeyd edib, bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisi istehsal edən stansiyaların sayının çoxaldılmasının zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra EkoEnerji Məntəqəsində elektromobilin şarj olunma prosesi əyani olaraq iştirakçılara nümayiş etdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_18e75cc4becf7c1157af78d9d_o.jpg
An EcoEnergy charging station, designed to supply electricity to electric vehicles using renewable energy sources, has been officially launched on the campus of Baku State University (BSU). The project was implemented in partnership with BSU and the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA).
Speaking at the opening ceremony, BSU Rector Elchin Babayev emphasized the state's strategic focus on promoting green energy and a green economy. He noted that BSU, as a leading institution of higher education in Azerbaijan, is proud to contribute to these national priorities. The newly launched station allows university staff and students to utilize clean energy generated from both solar and wind sources.
Rector Babayev highlighted that the “Clean-Charge” AC Charging Station project was among the winners of KOBİA’s 5th Grant Competition, underscoring the university's commitment to science, innovation, and sustainable development. He also noted that the station will serve not only as a practical facility but also as a learning tool integrated into the educational process at BSU.
Chairman of KOBİA, Orkhan Mammadov, stated that supporting innovative, eco-friendly projects remains a priority for the agency. He stressed that the cooperation agreement between KOBİA and BSU is being successfully realized, with approximately 20,000 manats allocated for the establishment of the Clean-Charge station. According to him, the initiative will benefit not only university students and staff but also local entrepreneurs.
Turhan Suleyman, Head of the Science and Higher Education Policy Department at the Ministry of Science and Education, underlined the importance of such projects in shaping modern, sustainable universities. He also pointed out the need for diversified funding sources in higher education, adding that the Ministry will continue to support projects that contribute to public welfare.
Ilyas Nasibov, Project Manager and Director of the BSU Center for Student Scientific and Technical Creativity, explained that the goal of the initiative is to reduce carbon emissions by producing clean energy on-site. He noted that the station’s total capacity is 22 kWh, and its main objective is to support the UN Sustainable Development Goals by enabling fast and eco-friendly electric vehicle charging.
Ilkin Mustafayev, a blogger and advocate for electric vehicles and green technologies, praised the project and stressed the need to expand the number of renewable energy-based charging stations across the country.
The event concluded with a live demonstration of the electric vehicle charging process at the EcoEnergy station.