https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_60dead24981927785c264edc9_o.jpg
Pakistanın Quaid-i-Azam Universitetinin tanınmış professoru Muhammad Zafar Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində mühazirə oxuyub.
Məruzəçi bitki tozcuqları, tozlanma prosesi və onların bioindikator kimi tədqiqi istiqamətində apardığı elmi tədqiqatlar barədə geniş təqdimatla çıxış edib. O, mikroskopik səviyyədə tozcuqlar üzərində aparılan silsilə tədqiqatlardan nümunələr təqdim edərək, bu sahədəki praktiki və nəzəri təcrübəsini bölüşüb.
Alim beynəlxalq elmi bazalarda yüksək reytinqli məqalələrin hazırlanması və nəşri ilə bağlı uğurlu təcrübəsini də paylaşıb, elmi işlərin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində faydalı tövsiyələr verib və iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_60dead24981927785c264edc9_o.jpg
Профессор Университета Каид-и-Азам Пакистана Мухаммед Зафар прочитал лекцию на биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ).
Спикер подробно рассказал о своих научных исследованиях пыльцы растений, процессе опыления и их изучении в качестве биоиндикаторов. Он привел примеры из серии исследований, проведенных на пыльце на микроскопическом уровне, и поделился практическим и теоретическим опытом в этой области.
Ученый также поделился успешным опытом подготовки и публикации высокорейтинговых статей в международных научных базах данных, дал полезные рекомендации по повышению качества научных работ и ответил на вопросы участников.
На встрече также обсуждались возможности проведения совместных исследований и сотрудничества между сторонами.