https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_df7d221fbc363bb3d63d55803_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının paytaxtı Astana şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 12-də TÜRKPA-nın 14-cü plenar iclasında çıxış edib.
"Türk əsri: parlament diplomatiyasının rolu" mövzusunda təşkil olunan iclasda çıxışı zamanı spiker Sahibə Qafarova türk xalqlarının bəşəriyyətin inkişafına dəyərli töhfələr verdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, yaşadıqları məkanın çox geniş bir coğrafiyanı əhatə etməsinə baxmayaraq, xalqlarımız oxşar inkişaf yolu keçib və heç vaxt bir-biri ilə əlaqələrini itirməyiblər. Qardaş xalqlarımızın yaradıcılıq enerjisindən və zəkasından güc alıb yüksələn çoxsaylı qüdrətli dövlətlər dünya tarixində dərin izlər qoyub, zaman boyu Avrasiyanın geosiyasi və mədəni simasının formalaşmasında önəmli rol oynayıblar. Müasir dövrdə isə siyasi cəhətdən müstəqil, iqtisadi cəhətdən dayanıqlı inkişaf edən dövlətlərimizin fəaliyyəti türk xalqlarının yaxınlaşması, birgə inkişafı və qarşılıqlı əlaqəsi üçün imkanlar yaratmışdır.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu dövrdə biz türk birliyinin yeni tarixi şəraitdə, qarşılıqlı hörmət, strateji tərəfdaşlıq və xalqlarımızın gələcəyi üçün birgə məsuliyyət əsasında dirçəlməsinə şahidlik edirik və türk dövlətlərinin “dildə, fikirdə, əməldə birliyi” türk ailəsinin sabitliyinin və rifahının mühüm şərtinə çevrilməkdədir. Dövlətlərimiz arasında siyasi əlaqələrin dərinləşməsi, ölkələrimizin yerləşdiyi bölgələrdə ikitərəfli və çoxtərəfli iqtisadi layihələrin uğurla həyata keçirilməsi, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşları, digər tədbirlər iş birliyimizin yeni arxitekturasını formalaşdırıb.
Çıxışına davam edən Milli Məclisin sədrinin sözlərinə görə, bu gün dünyanın sürətlə dəyişdiyi bir dövrdə geosiyasi proseslər getdikcə daha mürəkkəb şəkil alır, qlobal çağırışlar kollektiv cavablar tələb edir, dayanıqlı inkişaf isə təkcə resurslardan deyil, həm də birlik, həmrəylik və strateji düşünmə qabiliyyətindən asılı olur. Bu baxımdan türk dünyası nadir bir potensiala malikdir. Bu, sadəcə olaraq dövlətlərin birliyi deyil, ortaq dil, tarix və milli-mənəvi dəyərlər ilə bağlı olan sivilizasiya məkanıdır.
Türk ailəsinin fəal üzvü kimi Azərbaycanın ümumi işə verdiyi töhfələrdən danışan spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan türk dünyasının birliyinin daha da güclənməsi üçün düşünülmüş tədbirlər həyata keçirir. Onun sözlərinə görə, Türk dövlətləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xalqımızın İkinci Qarabağ müharibəsi və antiterror əməliyyatı nəticəsində öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməsi bütün türk dünyası üçün tarixi nailiyyət olmuşdur. Bu böyük qələbələr Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaqla yanaşı, həm də ümumi regionumuzda yeni geosiyasi reallıqlar formalaşdırıb və türk dünyasının daha da sıx birləşməsi üçün yeni perspektivlər açıb. Enerji, nəqliyyat, tranzit və digər sahələr üzrə mövcud potensialdan maksimum istifadə, yeni əməkdaşlıq formatlarının tətbiqi türk dövlətlərinin iqtisadi birliyinin daha da möhkəmlənməsini təmin edəcək.
Xalqlarımızın və dövlətlərimizin birlik və birgəlik əzminin Türk Dövlətləri Təşkilatı, TÜRKSOY, Beynəlxalq Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Türk Biznes Şurası kimi inteqrasiya qurumlarının keçdiyi inkişaf yolunda parlaq təcəssümünü tapdığını söyləyən Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu əməkdaşlıq təşkilatları arasında öz yeri olan Türk Dövlətlərinin Parlament Assambleyası 15 ildən çoxdur ki, uğurla fəaliyyət göstərir. Assambleya çərçivəsində iş birliyi ölkələrimiz arasında siyasi, ticarət-iqtisadi və mədəni-humanitar əlaqələrin inkişafında parlament diplomatiyasının zəngin potensialından istifadə edilməsinə yol açır. Onun sözlərinə görə, TÜRKPA təkcə qanun yaradıcılığına ümumi yanaşmaların müəyyən edildiyi, qanunvericiliyin yaxınlaşdırılması üçün təşəbbüslərin irəli sürüldüyü və həyata keçirildiyi parlament qurumu deyil. O həm də ölkələrimizi maraqlandıran məsələlərin, müasir dövrün vacib problemlərinin müzakirə edildiyi bir platformadır. Bu mənada, Parlament Assambleyasının institusional potensialının daha da genişləndirilməsi, regional və qlobal gündəlikdə onun iştirakının gücləndirilməsi ümumi məqsədlərimiz baxımından faydalı olacaq.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, parlamentarilər qanunverici orqanlar arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq və əlaqələndirməni daha da möhkəmləndirməli, dövlət başçıları səviyyəsində qəbul olunan qərarların həyata keçirilməsinə kömək göstərməlidirlər. Xalqın iradəsini ifadə edən parlamentlər türk əsrinin institusional ölçülərinin müəyyən edilməsində daha böyük rol oynamalıdırlar. Geosiyasi qeyri-sabitlik, iqlim dəyişikliyi, suverenliyə təhdidlər kimi qlobal çağırışlar şəraitində parlament diplomatiyasının imkanları xalqlarımızın və dövlətlərimizin maraqlarının qorunmasına yönəlməlidir. Biz təhlükəsizlik, informasiya müharibəsi, mədəni diplomatiya məsələlərində bir-birimizi dəstəkləməli, elmin, təhsilin, rəqəmsal texnologiyaların inkişafına kömək göstərməliyik.
Çıxışının sonunda Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, iyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, “İyirmi birinci əsr Türk dünyasının inkişafı əsri olmalıdır”. Spikerin sözlərinə görə, bu baxış həm bizim ümumi mirasımıza, həm də türk dövlətlərinin siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə artan potensialına əsaslanır. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Türk xalqlarının yeni yüksəlişinin yolu birlik və həmrəylikdən keçir. Azərbaycan parlamenti TÜRKPA çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətə bundan sonra da ümdə əhəmiyyət verəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_df7d221fbc363bb3d63d55803_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova addressed the 14th Plenary Session of TURKPA on 12 June in the course of her working visit to Astana, the capital of the Republic of Kazakhstan.
In her speech at the session themed ‘The Turkic Era: The Role of Parliamentary Diplomacy’, Speaker Sahiba Gafarova stated that the Turkic peoples have made a valuable contribution to the development of Humanity. She noted that, despite their vast geographical spread, our peoples have followed similar paths of development and have never lost their connections with one another. The numerous powerful states that rose thanks to the creative energy and intellect of our fraternal peoples have left a profound mark on world history and have played a significant role over time in shaping the geopolitical and cultural landscape of Eurasia. In the modern era, the activities of our states, politically independent and economically resilient, have created opportunities for the convergence, collective development and interaction of the Turkic peoples.
Speaker Sahiba Gafarova remarked in her address that we are currently witnessing the revival of Turkic unity under new historical circumstances – a unity that is grounded in mutual respect, strategic partnership and a shared responsibility for the future of our peoples. This unity of Turkic states in ‘language, thought and action’ is becoming a vital prerequisite for the stability and prosperity of the Turkic Family. The deepening of political ties between our states, the successful implementation of bilateral and multilateral economic projects in the regions where our countries are located, mutual investments and other initiatives have shaped a new architecture for our co-operation.
Continuing her address, the Speaker of the Milli Majlis observed that geopolitical processes are becoming increasingly complex, global challenges necessitate collective responses and sustainable development hinges not only on resources but also on unity, solidarity and a capacity for strategic thinking in the contemporary era of rapidly changing global dynamics. The Turkic World possesses a unique potential in the context for it is not merely an alliance of states but, rather, a civilisational community bound together by a shared language, history and national spiritual values.
As she then spoke of the contribution to the common cause of Azerbaijan as an active member of the Turkic Family, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova remarked that Azerbaijan is taking well thought-out steps to ensure a continued strengthening of the Turkic World’s unity. According to her, development of bilateral and multilateral connections with the Turkic states is one of the foreign political priorities of Azerbaijan.
The Speaker of the Milli Majlis pointed out that the people of our country restored their territorial integrity and sovereignty under the leadership of the President and Commander-in-Chief of the Armed Forces of Azerbaijan Ilham Aliyev pursuant to the Garabagh War II and the anti-terrorist operation – and that was a historic achievement for the whole Turkic World. Those resounding victories not only put an end to occupation of Azerbaijani lands but also formed new geopolitical realities in our region and gave rise to new prospects for the closer unity of the Turkic World. The fullest possible utilisation of the existing potentials in the fields of energy, transport, transit and other sectors, alongside the introduction of new co-operation formats, will ensure a further strengthening of the economic unity of Turkic States.
Having said that the aspirations of our peoples and states towards unity and combined efforts have found vivid expression in the development of such integrative institutions as the Organisation of Turkic States, TURKSOY, the International Turkic Academy, the Turkic Culture and Heritage Foundation and the Turkic Business Council, Sahiba Gafarova highlit the successful operation, for over 15 years, of the Parliamentary Assembly of Turkic States, which holds a distinctive place amongst these co-operative structures. Collaboration within the Assembly paves the way to harnessing the rich potential of parliamentary diplomacy to advance political, trade-economic and cultural-humanitarian ties amongst our countries. She said that TURKPA is not merely a parliamentary institution where common approaches to law-making are established and initiatives for legislative harmonisation are proposed and implemented. Rather, it also serves as a platform for discussing matters of interest to our countries and addressing significant contemporary issues. Consequently, further expanding the institutional capacity of the Parliamentary Assembly and enhancing its engagement in regional and global agendas will be beneficial to achieving our shared objectives.
Then, the Speaker emphasised that parliamentarians ought to strengthen bilateral and multilateral co-operation and co-ordination amongst the legislative assemblies whilst also facilitating the implementation of decisions adopted at the level of Heads of State. The parliaments, as heralds of the will of the people, should play a more significant role in defining the institutional parameters of the Turkic Era. The capabilities of parliamentary diplomacy must be directed towards safeguarding the interests of our peoples and states amidst global challenges such as geopolitical instability, climate change and threats to sovereignty. We should support one another in matters of security, countering information warfare and cultural diplomacy, all the while also promoting the advancement of science, education and digital technologies.
Concluding her address, the Speaker of the Milli Majlis emphasised that the 21st century is an era of new opportunities for the Turkic peoples. In the words of President Ilham Aliyev of Azerbaijan, ‘The twenty-first century must be the century of the Turkic World’s development.’ Speaker Gafarova said that this vision is rooted in both our shared heritage and the growing potential of Turkic states in the political, economic and humanitarian realms. As Speaker Sahiba Gafarova declared, the path to a new ascent for the Turkic peoples lies through their unity and solidarity. The Parliament of Azerbaijan will continue to attach paramount importance to co-operation within the framework of TURKPA.