https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_df7d221fbc363bb3d63d55803_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının paytaxtı Astana şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 12-də TÜRKPA-nın 14-cü plenar iclasında çıxış edib.
"Türk əsri: parlament diplomatiyasının rolu" mövzusunda təşkil olunan iclasda çıxışı zamanı spiker Sahibə Qafarova türk xalqlarının bəşəriyyətin inkişafına dəyərli töhfələr verdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, yaşadıqları məkanın çox geniş bir coğrafiyanı əhatə etməsinə baxmayaraq, xalqlarımız oxşar inkişaf yolu keçib və heç vaxt bir-biri ilə əlaqələrini itirməyiblər. Qardaş xalqlarımızın yaradıcılıq enerjisindən və zəkasından güc alıb yüksələn çoxsaylı qüdrətli dövlətlər dünya tarixində dərin izlər qoyub, zaman boyu Avrasiyanın geosiyasi və mədəni simasının formalaşmasında önəmli rol oynayıblar. Müasir dövrdə isə siyasi cəhətdən müstəqil, iqtisadi cəhətdən dayanıqlı inkişaf edən dövlətlərimizin fəaliyyəti türk xalqlarının yaxınlaşması, birgə inkişafı və qarşılıqlı əlaqəsi üçün imkanlar yaratmışdır.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu dövrdə biz türk birliyinin yeni tarixi şəraitdə, qarşılıqlı hörmət, strateji tərəfdaşlıq və xalqlarımızın gələcəyi üçün birgə məsuliyyət əsasında dirçəlməsinə şahidlik edirik və türk dövlətlərinin “dildə, fikirdə, əməldə birliyi” türk ailəsinin sabitliyinin və rifahının mühüm şərtinə çevrilməkdədir. Dövlətlərimiz arasında siyasi əlaqələrin dərinləşməsi, ölkələrimizin yerləşdiyi bölgələrdə ikitərəfli və çoxtərəfli iqtisadi layihələrin uğurla həyata keçirilməsi, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşları, digər tədbirlər iş birliyimizin yeni arxitekturasını formalaşdırıb.
Çıxışına davam edən Milli Məclisin sədrinin sözlərinə görə, bu gün dünyanın sürətlə dəyişdiyi bir dövrdə geosiyasi proseslər getdikcə daha mürəkkəb şəkil alır, qlobal çağırışlar kollektiv cavablar tələb edir, dayanıqlı inkişaf isə təkcə resurslardan deyil, həm də birlik, həmrəylik və strateji düşünmə qabiliyyətindən asılı olur. Bu baxımdan türk dünyası nadir bir potensiala malikdir. Bu, sadəcə olaraq dövlətlərin birliyi deyil, ortaq dil, tarix və milli-mənəvi dəyərlər ilə bağlı olan sivilizasiya məkanıdır.
Türk ailəsinin fəal üzvü kimi Azərbaycanın ümumi işə verdiyi töhfələrdən danışan spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan türk dünyasının birliyinin daha da güclənməsi üçün düşünülmüş tədbirlər həyata keçirir. Onun sözlərinə görə, Türk dövlətləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xalqımızın İkinci Qarabağ müharibəsi və antiterror əməliyyatı nəticəsində öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməsi bütün türk dünyası üçün tarixi nailiyyət olmuşdur. Bu böyük qələbələr Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaqla yanaşı, həm də ümumi regionumuzda yeni geosiyasi reallıqlar formalaşdırıb və türk dünyasının daha da sıx birləşməsi üçün yeni perspektivlər açıb. Enerji, nəqliyyat, tranzit və digər sahələr üzrə mövcud potensialdan maksimum istifadə, yeni əməkdaşlıq formatlarının tətbiqi türk dövlətlərinin iqtisadi birliyinin daha da möhkəmlənməsini təmin edəcək.
Xalqlarımızın və dövlətlərimizin birlik və birgəlik əzminin Türk Dövlətləri Təşkilatı, TÜRKSOY, Beynəlxalq Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Türk Biznes Şurası kimi inteqrasiya qurumlarının keçdiyi inkişaf yolunda parlaq təcəssümünü tapdığını söyləyən Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu əməkdaşlıq təşkilatları arasında öz yeri olan Türk Dövlətlərinin Parlament Assambleyası 15 ildən çoxdur ki, uğurla fəaliyyət göstərir. Assambleya çərçivəsində iş birliyi ölkələrimiz arasında siyasi, ticarət-iqtisadi və mədəni-humanitar əlaqələrin inkişafında parlament diplomatiyasının zəngin potensialından istifadə edilməsinə yol açır. Onun sözlərinə görə, TÜRKPA təkcə qanun yaradıcılığına ümumi yanaşmaların müəyyən edildiyi, qanunvericiliyin yaxınlaşdırılması üçün təşəbbüslərin irəli sürüldüyü və həyata keçirildiyi parlament qurumu deyil. O həm də ölkələrimizi maraqlandıran məsələlərin, müasir dövrün vacib problemlərinin müzakirə edildiyi bir platformadır. Bu mənada, Parlament Assambleyasının institusional potensialının daha da genişləndirilməsi, regional və qlobal gündəlikdə onun iştirakının gücləndirilməsi ümumi məqsədlərimiz baxımından faydalı olacaq.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, parlamentarilər qanunverici orqanlar arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq və əlaqələndirməni daha da möhkəmləndirməli, dövlət başçıları səviyyəsində qəbul olunan qərarların həyata keçirilməsinə kömək göstərməlidirlər. Xalqın iradəsini ifadə edən parlamentlər türk əsrinin institusional ölçülərinin müəyyən edilməsində daha böyük rol oynamalıdırlar. Geosiyasi qeyri-sabitlik, iqlim dəyişikliyi, suverenliyə təhdidlər kimi qlobal çağırışlar şəraitində parlament diplomatiyasının imkanları xalqlarımızın və dövlətlərimizin maraqlarının qorunmasına yönəlməlidir. Biz təhlükəsizlik, informasiya müharibəsi, mədəni diplomatiya məsələlərində bir-birimizi dəstəkləməli, elmin, təhsilin, rəqəmsal texnologiyaların inkişafına kömək göstərməliyik.
Çıxışının sonunda Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, iyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, “İyirmi birinci əsr Türk dünyasının inkişafı əsri olmalıdır”. Spikerin sözlərinə görə, bu baxış həm bizim ümumi mirasımıza, həm də türk dövlətlərinin siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə artan potensialına əsaslanır. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Türk xalqlarının yeni yüksəlişinin yolu birlik və həmrəylikdən keçir. Azərbaycan parlamenti TÜRKPA çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətə bundan sonra da ümdə əhəmiyyət verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_df7d221fbc363bb3d63d55803_o.jpg
Находящаяся в столице Республики Казахстан городе Астана с рабочим визитом спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 12-го июня выступила на 14-м пленарном заседании ТЮРКПА.
В своей речи на заседании, посвящённом теме «Тюркская эра: роль парламентской дипломатии», спикер Сагиба Гафарова заявила, что тюркские народы внесли ценный вклад в развитие человечества. По её словам, хотя география их проживания охватывает обширные пространства, наши народы прошли схожие пути развития и никогда не теряли связи друг с другом. Многочисленные могущественные государства, возвысившиеся благодаря созидательной энергии и интеллекту наших братских народов, оставили глубокий след в мировой истории и на протяжении времени играли важную роль в формировании геополитического и культурного облика Евразии. В современную эпоху деятельность наших государств, независимых политически и экономически устойчиво развивающихся, создала возможности для сближения тюркских народов, их совместного развития и взаимодействия.
По словам спикера Сагибы Гафаровой, в данный период мы становимся свидетелями возрождения тюркского единства в новых исторических условиях – единства, основывающегося на взаимоуважении, стратегическом партнёрстве и разделяемой ответственности за будущее наших народов, и это единство тюркских государств в «языке, мыслях и делах» превращается в важное условие стабильности и процветания тюркской семьи. Углубление политических связей между нашими государствами, успешная реализация двусторонних и многосторонних экономических проектов в регионах, где расположены наши страны, взаимные инвестиции и другие мероприятия сформировали новую архитектуру нашего сотрудничества.
Спикер Милли Меджлиса заметила в продолжение своего выступления, что в современную эпоху стремительного изменения мира геополитические процессы становятся всё более сложными, глобальные вызовы требуют коллективных ответов, а устойчивое развитие зависит не только от ресурсов, но и от единства, солидарности и способности к стратегическому мышлению. Тюркский мир обладает уникальным потенциалом в этом контексте. Это не просто союз государств, а цивилизационное сообщество, объединённое общим языком, историей и национальными духовными ценностями.
Говоря о вкладе в общее дело Азербайджана как активного члена тюркской семьи, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова отметила, что Азербайджан предпринимает продуманные меры по дальнейшему укреплению единства Тюркского мира. По её словам, развитие двусторонних и многосторонних отношений с тюркскими государствами является одним из приоритетных направлений внешней политики Азербайджана.
Как подчеркнула спикер Милли Меджлиса, под руководством Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Ильхама Алиева народ нашей страны в результате Второй Карабахской войны и антитеррористической операции восстановил свою территориальную целостность и суверенитет, что явилось историческим достижением для всего Тюркского мира. Эти великие победы не только положили конец оккупации азербайджанских земель, но и сформировали новые геополитические реалии в нашем регионе, породив новые перспективы для более тесной сплочённости Тюркского мира. Максимальное задействование наличного потенциала в сферах энергетики, транспорта, транзита и других сферах, а также внедрение новых форматов сотрудничества обеспечат дальнейшее укрепление экономического единства тюркских государств.
Говоря, что стремление наших народов и государств к единству и совместным усилиям нашло яркое воплощение в пути развития таких интеграционных структур, как Организация Тюркских Государств, ТЮРКСОЙ, Международная Тюркская Академия, Фонд Тюркской Культуры и Наследия, а также Тюркский Деловой Совет, Сагиба Гафарова упомянула успешную деятельность в течение уже более 15 лет Парламентской Ассамблеи Тюркских Государств, занимающей особое место среди этих структур сотрудничества. Сотрудничество в рамках Ассамблеи открывает путь к использованию богатого потенциала парламентской дипломатии для развития политических, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей между нашими странами. По её словам, ТЮРКПА не только лишь парламентская структура, в которой устанавливаются общие подходы к законотворчеству, а также выдвигаются и реализуются инициативы по сближению законодательства. Это также платформа для обсуждения вопросов, представляющих интерес для наших стран, и важных проблем современности. Поэтому, дальнейшее расширение институционального потенциала Парламентской Ассамблеи и повышение её участия в региональной и глобальной повестках будут полезны для достижения наших общих целей.
Спикер подчеркнула, что парламентариям надлежит укреплять двустороннее и многостороннее сотрудничество и координацию между законодательными органами, как и содействовать реализации решений, принятых на уровне глав государств. Парламентам как выразителям воли народов следует играть более значительную роль в определении институциональных параметров Тюркского века. В условиях таких глобальных вызовов, как геополитическая нестабильность, изменение климата и угрозы суверенитету, возможности парламентской дипломатии должны направляться на защиту интересов наших народов и государств. Мы должны поддерживать друг друга в вопросах безопасности, противодействия информационной войне, культурной дипломатии, а также содействия развитию науки, образования и цифровых технологий.
Как спикер Милли Меджлиса подчеркнула в завершение своего выступления, двадцать первый век является веком новых возможностей для тюркских народов. Говоря словами Президента Азербайджана Ильхама Алиева, «двадцать первый век должен стать веком развития Тюркского мира». Спикер Гафарова сказала, что это видение основано как на нашем общем наследии, так и на возрастающем потенциале тюркских государств в политической, экономической и гуманитарной сферах. Спикер Сагиба Гафарова заявила, что путь к новому подъёму тюркских народов лежит через их единство и солидарность. Парламент Азербайджана и впредь будет придавать первостепенное значение взаимодействию в рамках ТЮРКПА.